Prema studiji, osobe koje svakodnevno konzumiraju paketić kokica imaju smanjenu vjerojatnost da će doživjeti demenciju. Istraživači sa Sveučilišta Rush u Chicagu zaslužni su za ovo revolucionarno otkriće. U nedavnoj objavi u cijenjenom časopisu “Neurology” znanstvenici su pomno ispitali podatke 3300 starijih osoba, prosječne dobi od 75 godina, koje nisu pokazivale nikakve znakove demencije.
Tijekom trajanja projekta “Zdravlje i starenje” u Chicagu, u istraživanju je aktivno sudjelovalo ukupno 10.000 osoba, od 1993. do 2012. godine. Prema pisanju Politike, sudionici istraživanja bili su periodično anketirani svake tri godine kako bi se procijenila njihova konzumacija cjelovitih žitarica, kao i njihova izvedba u kognitivnim i memorijskim testovima, koji su uključivali zadatke poput pamćenja popisa riječi i brojeva i njihovog slaganja u točan redoslijed. .
Prema istraživanju, pojedinci koji su konzumirali 85 grama ili više cjelovitih žitarica dnevno, uključujući lagano zasoljene kokice, kvinoju i druge cjelovite žitarice, doživjeli su manje kognitivnog pada na testovima u usporedbi s onima koji nisu uključili ove namirnice u svoju prehranu. Sadržaj vlakana u žitaricama od cjelovitog zrna je izrazito visok, što rezultira postupnim otpuštanjem šećera u krvotok. Sprječavanjem skoka šećera, pojava plaka u arterijama i upale su svedene na minimum, što u konačnici smanjuje rizik od demencije.
Trenutačni broj Amerikanaca s demencijom premašuje šest milijuna, a stručnjaci predviđaju da će se ta brojka više nego udvostručiti u sljedećih dvadeset godina. Kako bi se zadovoljile prehrambene smjernice za Amerikance, savjetuje se konzumiranje najmanje tri porcije cjelovitih žitarica dnevno, pri čemu je svaka porcija jednaka jednoj kriški kruha ili pola šalice kuhane tjestenine ili riže. Uzimajući u obzir varijable kao što su dob, spol, obrazovanje i pušenje, studija je otkrila da su pojedinci koji su dnevno konzumirali tri ili više porcija cjelovitih žitarica doživjeli usporen kognitivni pad, što je početni pokazatelj demencije, u usporedbi s onima koji su konzumirali žitarice. najmanji iznos.
Iako točan razlog ostaje neizvjestan, istraživači su sugerirali da se potencijalno smanjenje rizika od demencije povezanog s konzumiranjem cjelovitih žitarica može pripisati njihovom potencijalnom utjecaju na regulaciju šećera u krvi i crijevnu mikrobiotu. Prema njihovoj izjavi, ova bi mjera potencijalno mogla smanjiti šanse za upalu i oštećenje krvnih žila, što bi u konačnici smanjilo vjerojatnost razvoja demencije.
Studija o kojoj je riječ bila je isključivo promatračka, što znači da nije dala konačan dokaz da kokice imaju izravan utjecaj na smanjenje vjerojatnosti razvoja demencije. Osim toga, studija nije razmatrala potencijalne učinke soli, ulja koje se koristi za prženje ili raznih dodataka poput maslaca, sira ili šećera, koji bi potencijalno mogli doprinijeti povećanom riziku od demencije utječući na stope pretilosti.
Jedno ograničenje ove studije je da su se sudionici oslanjali isključivo na samoprijavljivanje svog unosa hranom, bez pružanja ikakve potkrepljujuće dokumentacije. Prema dr. Sjaoranu Liuu, epidemiologu koji je predvodio studiju, prevencija Alzheimerove bolesti i demencije od iznimne je važnosti za javno zdravstvo zbog široko rasprostranjenog utjecaja koji ta stanja imaju na milijune Amerikanaca. Popularni komentar izražava uzbuđenje zbog mogućnosti smanjenja rizika od demencije jednostavnim dodavanjem nekoliko porcija cjelovitih žitarica dnevnoj prehrani.