Brojni simptomi pretilosti pojedincima često prođu nezapaženo, ali je ključno upoznati se s njima kako bi se utvrdilo kada je potrebna medicinska intervencija. Problem pretilosti nadilazi puki izgled i obuhvaća niz ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući bolesti srca, moždani udar, dijabetes tipa 2 i određene oblike raka. Imperativ je da naše dobro stanje bude prioritet održavanjem zdrave težine. Istraživanje zdravlja stanovnika Srbije pokazalo je zabrinjavajući porast broja pojedinaca pogođenih pretilošću.
U Americi su stručnjaci preuzeli zadatak pozabaviti se ovom temom i pružiti dragocjene uvide u pokazatelje i simptome koji mogu poslužiti kao pouzdani pokazatelji prekomjerne težine. Koje se osobe klasificiraju kao pretile? Dr. Mir Ali, cijenjeni direktor kirurškog centra za mršavljenje “MemorialCare” u Americi, dao je pronicljivo objašnjenje o mjerenju kojim se procjenjuje pretilost. Indeks tjelesne mase (BMI) služi kao kriterij za određivanje je li netko unutar normalnog raspona ili se smatra pretilim. BMI između 18 i 25 smatra se normalnim, dok BMI veći od 30 označava pretilost i predstavlja potencijalne zdravstvene rizike povezane s prekomjernom težinom.
Znakovi koji ukazuju na prisutnost pretilosti uključuju:
Povišene razine znojenja.
Osjećaj iscrpljenosti i primjetan pad vitalnosti.
Bolovi u zglobovima i leđima.
Osjećate poteškoće s disanjem i osjećaj nedostatka zraka.
Jedan od problema koji se može pojaviti sa spavanjem je povećanje hrkanja.
Izazovi se javljaju prilikom bavljenja tjelesnim aktivnostima.
Neki od simptoma dijabetesa mogu uključivati povećani apetit i mokrenje.
Glavobolje su među mogućim simptomima visokog krvnog tlaka.
Oznake koje se pojavljuju na koži uslijed istezanja : Prema dr. Šadi Vahdat, strije se obično pojavljuju na trbuhu, grudima, stražnjici ili bedrima kada se brzo i značajno deblja. Iako je normalno i očekivano da se strije pojave tijekom trudnoće, one također mogu ukazivati na pretilost ako nisu uzrokovane drugim stanjem. Iako neki pojedinci mogu imati genetsku predispoziciju za razvoj strija, vjeruje se da čimbenici poput stresa i hormonske neravnoteže pridonose razvoju pretilosti. Osip : Prema dr. Vahdatu, prisutnost osipa na područjima gdje se dodiruju površine kože, kao što su kožni nabori, pazusi ili prepone, može ukazivati na to da je težina pojedinca iznad normalnog raspona. Kada se pojavi osip, a potencijalni uzroci su brojni, toplo se preporučuje konzultirati se s dermatologom radi sveobuhvatne procjene. Tijek liječenja može uključivati niz opcija, od lokalnih lijekova do holističkog pristupa u slučajevima kada postoji povezanost s temeljnim zdravstvenim problemom.
Hrkanje : Prema dr. Vahdatu, ako vaši cimeri često primjećuju vaše bučno hrkanje, dahtanje ili čak trenutke u kojima trenutno prestanete disati dok spavate, velika je vjerojatnost da imate opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja. Ovaj poremećaj spavanja, koji nastaje zbog opuštanja mišića grla i začepljenja dišnih puteva, može biti potencijalno opasan. Nažalost, rizik od razvoja ovog stanja raste šest puta za svakih 10% povećanja tjelesne težine. Ako se ne liječi, opstruktivna apneja za vrijeme spavanja može dovesti do povećane vjerojatnosti srčanih bolesti, oštećenja pamćenja, prekomjernog dnevnog umora i dijabetesa tipa 2.
Bolest gastroezofagealnog refluksa, obično poznata kao refluks kiseline, stanje je koje karakterizira povratni tok želučane kiseline u jednjak.
Osjećaj kiselog okusa koji se ponavlja u ustima, obično poznat kao refluks kiseline, može biti znak prekomjerne težine u želucu. Vrijedno je spomenuti da, iako refluks kiseline može imati različite uzroke, ključno je konzultirati se s liječnikom kako biste točno odredili specifičan temeljni problem ako imate ove simptome. Zanimljivo, iako su mnogi pojedinci upoznati sa žgaravicama i možda su se čak i osobno susreli s njom, refluks kiseline često prolazi nezapaženo ili nerazmotreno.
Trbuh nosi prekomjernu količinu težine : Stručnjaci naglašavaju važnost postojanja određene količine masti u tijelu, jer one osiguravaju esencijalne masne kiseline i pomažu u apsorpciji i skladištenju vitamina topivih u mastima. Međutim, ključno je razlikovati masnoću na područjima kao što su bedra, noge i ruke i masnoću oko trbuha. Prekomjerna abdominalna masnoća, osobito u području struka, može ukazivati na prisutnost visceralne masnoće koja okružuje vitalne organe poput srca, gušterače i jetre. Nakupljanje masnoće oko ovih organa značajno povećava rizik od razvoja ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca, dijabetes i hipertrigliceridemiju. Doživljaj povećane razine znojenja u usporedbi s normom. Prema dr. Pri Henis, nije tipično pretjerano znojiti se prilikom penjanja stepenicama. Kako bi se utvrdilo može li se ovaj problem ublažiti, preporučuje se bavljenje tjelesnom aktivnošću minimalno 15 minuta, tri puta tjedno.