Kako se približava zimska sezona, suočavamo se s pojavom različitih virusa koji mogu dovesti do prehlade ili gripe. Dr. Unnati Desai nedavno je dao vrijedne savjete o suočavanju s prehladom tijekom intervjua za Express.co.uk. Prema njezinoj sugestiji, preporučljivo je konzumirati dvije određene tablete na prvi znak bolesti, jer simptomi prehlade imaju tendenciju sporog napredovanja.

Kako bi se ublažili ti simptomi, dr. Desai predlaže korištenje dva različita lijeka protiv bolova umjesto ovisnosti o kombiniranim lijekovima. Fokus je na istodobnoj primjeni oba lijeka protiv bolova na početku prehlade. Za odrasle je važno pridržavati se preporučenih doza za paracetamol i ibuprofen, jer to omogućuje prilagođenu dozu i odgovarajuće vrijeme uzimanja. Važno je napomenuti da mnogi lijekovi protiv prehlade i gripe koji se izdaju bez recepta sadrže manje količine ova dva lijeka, što možda neće biti dovoljno za snižavanje tjelesne temperature.

Ako ste prehlađeni, na raspolaganju vam je nekoliko lijekova za ublažavanje simptoma. Ipak, dr. Desai upozorava protiv miješanja lijekova protiv kašlja i prehlade s ibuprofenom i paracetamolom. Valja spomenuti da pojedini pripravci već sadrže ibuprofen i paracetamol, zbog čega predoziranje predstavlja potencijalnu opasnost, ističu iz Nacionalne zdravstvene službe (NHS).

Ključno je napomenuti da cjepivo protiv gripe ne nudi nikakvu zaštitu od obične prehlade. Vrlo je preporučljivo potražiti savjet od svog liječnika prije uzimanja bilo kojeg lijeka. Kako se temperatura smanjuje, postaje imperativ dati prioritet podršci imunološkog sustava i regulaciji temperature. To se može postići usvajanjem različitih zdravih praksi, poput dovoljnog odmora, održavanja dobro uravnotežene prehrane i redovitog vježbanja. Unatoč tome, postoje alternativni pristupi poboljšanju dobrobiti tijekom cijele zimske sezone.

Nedavna studija koju su proveli japanski istraživači rasvijetlila je koncept “šumske terapije” kao sredstva za jačanje imunološkog sustava i izazivanje stanja opuštenosti. Studija je otkrila da su muški sudionici koji su proveli ukupno šest sati hodajući po šumovitom području u razdoblju od dva dana iskusili povišene razine “prirodnih stanica ubojica”, koje igraju ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv raka. Nevjerojatno, ovi pozitivni učinci trajali su izvanrednih trideset dana nakon terapeutskog izleta u prirodu.

Osim toga, pokazalo se da šetnje šumovitim predjelima snižavaju krvni tlak, ublažavaju stres, uravnotežuju razinu hormona, usporavaju otkucaje srca i smanjuju vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2. Vrijedno je spomenuti da flora u šumama emitira fitoncide, organske spojeve poznate po svojim antimikrobnim svojstvima. Ove tvari učinkovito eliminiraju bakterije i gljivice u okolnom zraku.

Preporučujemo