Već duže vrijeme na našim prostorima prevladava fenomen cyberbullyinga, poznat i kao digitalno vršnjačko nasilje. Unatoč zajedničkim naporima stručnjaka da suzbiju ovakvo ponašanje, adolescenti stalno otkrivaju nove taktike uznemiravanja svojih vršnjaka. Nedavno je u novosadskim osnovnim i srednjim školama primećena Viber grupa pod nazivom “80+”. Te grupe imaju administratore koji su obično djeca koja pripadaju višoj socioekonomskoj klasi, ponekad čak i protiv svoje volje. Glavni cilj ovih grupa je širenje glasina i ismijavanje onih koji su materijalno slabijeg stanja, a posebno onih koji žive u stanovima manjim od 80 četvornih metara.

Primjeri takvih grupa pojavljivali su se i prije u našoj zemlji, inspirirajući se stranim televizijskim emisijama namijenjenim tinejdžerima. Ove emisije prikazuju popularne učenike u školi kako se razmeću svojim novostečenim stvarima kao što su telefoni, odjeća, motocikli ili čak automobili, kao i kako dijele svoja iskustva s putovanja na egzotične lokacije. Pritom ujedno posramljuju one koji si ne mogu priuštiti takav luksuz otkrivanjem cijena svojih akvizicija.

Kako javlja “Blic”, majka je izrazila užasnutost brutalnim ponašanjem pojedine djece u grupi. Tvrdi da njezina kći nije bila kriva i da nije imala nikakvu obvezu biti dio grupe. Djeca pišu razne stvari o svojim vršnjacima. Jedan dječak tri dana dolazi u školu u istoj majici koju je kupio na tržnici. Druga djevojka koristi telefon koji je dobila od starijeg brata jer si ne može priuštiti novi. Jedan dječak ove godine nije išao na plažu zbog financijskih poteškoća roditelja koji rade u trgovini za mizernu plaću. Druga djevojka nije vješta kuharica i privlači samo one koji će je počastiti pićem kad izađe. Objave o ovoj djeci, koje uznemiruju našeg sugovornika, izazivaju salve smijeha kod mnogih članova grupe. Ove objave popraćene su obaveznim, ali uvredljivim komentarima koji dodatno vrijeđaju ciljanu djecu.

Prema njezinim riječima, neke glasine uspiju doći do osoba o kojima se radi, što rezultira sporovima. No, napominje da, srećom, prema njezinim saznanjima, unutar grupe nije bilo fizičkog napada niti poticanja na nasilje. “Nakon što sam primijetila da moja kći posvećuje dosta vremena Viberu putem mobilne aplikacije, osjetila sam potrebu istražiti tu stvar. Ono što sam otkrio ostavilo me u šoku. Svoju kćer nismo odgajali da se tako ponaša. Moj suprug i ja potječemo iz srednje klase i nikada nismo poticali svoju djecu da se rugaju ili ponižavaju druge, posebno na temelju njihova financijskog statusa. Iako trenutno imamo natprosječna primanja zbog položaja u IT industriji, uvijek smo svojoj djeci usađivali vrijednosti empatije i dobrote.” –  ove činjenice je istaknula je majka koja je željela ostati anonimna.

Prema njezinim riječima, na upit njezine kćeri o njenom svrstavanju u tu grupu, odgovorila je da ju je uvrstila prijateljica te da se ne upušta u takve klevetničke rasprave. Majka tinejdžerice objašnjava da je uvidom u njihovu komunikaciju bilo vidljivo da se situacija odvijala onako kako je njezina kći opisala. Ipak, majka priznaje da se uzrujala kada je otkrila da je njezina kći “lajkala” neke objave. U trenutku impulzivnosti, prekorila je svoju kćer i uzela joj telefon, zbog čega je napustila grupu. Gledajući unatrag, majka priznaje da je to bila teška pogreška s njezine strane.

Prema izjavljenim riječima, određene djevojke koje su bile istaknute članice grupe počele su se raspitivati ​​zašto je moja kćer otišla. Nakon toga su pribjegli prijetnjama preko zajedničkih poznanika. Te prijetnje nisu uključivale fizičko nasilje, već upozorenje da će onima koje ogovaraju otkriti da je moja kći učinila isto. Osim toga, obećali su joj da će “lajkati” određene objave ako ona drugima progovori o tome što se događa unutar grupe. Nakon što je zatražila savjet od prijateljice koja je inače učiteljica, izrazila je svoje slaganje s mojom odlukom da svoju kćer maknem iz te grupe. Međutim, sugerirala je da sam mogao izvršiti uklanjanje s malo više takta.

Sugovornik nam je predložio da osmislimo priču koja bi djeci mogla poslužiti kao razonoda. Jedna je ideja bila tvrditi da je njezin telefon izgubljen i da još nije preuzela Viber. Alternativno, možemo je zamoliti da obavijesti svoje prijatelje da sam joj ograničio korištenje telefona zbog njenog pretjeranog trošenja na nepotrebne stvari. Upozorila nas je da jednostavne prijetnje odavanjem tajni mogu brzo eskalirati u nasilje unutar određenih skupina. Naša sugovornica, po nagonu i emocijama, donijela je odluku da svoju kćer udalji iz skupina bez ikakvih dokaza koji podupiru akciju. Nažalost, nije imala dovoljno predviđanja snimiti nijednu snimku zaslona razgovora kako bi obavijestila druge roditelje.

Dunja Topalski, psihoterapeut pod supervizijom i obiteljski psiholog, potvrdila je za “Blic” da unutar svake grupe tipično postoje vođe, te da od tih vođa ovisi kojim smjerom će se kretati. Ako vođa samo traži pohvale za pozornost i nema agresije, to nije jamstvo da će uslijediti nasilje. Zapravo, moguće je da će se grupa sama od sebe raspustiti zbog dosade većini članova. Prema njezinim riječima, okupljanje u grupama je instinktivno ponašanje koje traje od početka vremena, služeći evolucijskoj svrsi u smislu preživljavanja, a u ovom slučaju, društvene interakcije. U tom razdoblju života adolescenti su u procesu „traženja“ svog identiteta i mjesta u svijetu. Kao rezultat toga, često gravitiraju grupama koje su u skladu s njihovim interesima, kao što su klubovi obožavatelja za određene bendove ili glazbene žanrove, glumce ili sportske timove.

To je tipična i prirodna pojava koja se događa tijekom procesa sazrijevanja, a nije ograničena samo na mlade jedinke, jer sudjeluju i starije osobe. Unatoč tome, utjecaj vođa unutar ovih grupa je presudan. Ako je vođa emocionalno utemeljen i dolazi iz stabilne obitelji, manje je vjerojatno da će ponašanje grupe eskalirati do ekstremne razine. Međutim, ako je vođa alfa mužjak ili žena koji uživaju u potvrđivanju dominacije kroz sukobe, postoji mogućnost da situacija postane problematična. Srećom, to nije slučaj u priči koju prenosi naš pripovjedač. Kako su djeca još uvijek u procesu razvoja svoje osobnosti i sklona su osjećaju nesigurnosti, ključno je da roditelji vode računa o grupama s kojima se njihova djeca druže. Važno je da roditelji imaju otvorenu i pozitivnu komunikaciju sa svojom djecom, te da im na nježan način objasne zašto određene grupe možda nisu od koristi za njih.

Predmetni zadatak uključuje roditelje koji svojoj djeci objašnjavaju važnost materijalnih posjeda. Umjesto da ih kritiziraju ili osuđuju, ključno je da djeca shvate da materijalni predmeti ne definiraju nečiju vrijednost. Posjedovanje više materijalnih stvari ne čini osobu boljom osobom. Nakon što se to shvati, djeca bi se trebala ponašati u skladu s tim. Osim toga, budući da roditelji nisu svjesni prirode voditelja grupe, najbolje je djeci savjetovati da ostanu u grupi, ali da se suzdrže od sudjelovanja u debatama. Na taj će način vjerojatno zaboraviti na problem i izbjeći posljedice kao što je društveni ostracizam. Ovo objašnjenje dolazi od Topalskog.

Nepostojanje poziva na nasilje ili društvenu isključenost, te povremeno vrijeđanje određene djece uz klasično, nekažnjivo ogovaranje, predstavlja značajnu prepreku iskorjenjivanju takvih skupina. Razlog zašto školske vlasti i druga upravna tijela ne mogu zabraniti postojanje ovakvih grupa upravo je priroda stvari. No, na roditeljskim sastancima mogu obavijestiti roditelje o njihovom postojanju i potaknuti ih da o tome komuniciraju sa svojom djecom. Isto tako, učitelji i profesori se također mogu uključiti u razgovor sa svojim učenicima i pojasniti da je sudjelovanje u takvim aktivnostima neprimjereno.

Preporučujemo