Pitanje koje se često postavlja je kako napraviti značajne pozitivne promjene u svom životu. Samopouzdanje je ključni element u postizanju uspjeha i zadovoljstva. Služi kao čvrsta baza na kojoj gradimo svoje težnje, odabiremo svoje putove i svladavamo prepreke. Mnogi teže razviti samopouzdanje, prepoznajući njegov potencijal da ih osnaži da preuzmu kontrolu nad svojim životima i pokrenu promjene koje su istinski transformativne. U tu svrhu predstavljamo pet zdravih navika koje vam mogu pomoći da poboljšate svoj život na smislen način.
Davanje prioriteta tjelesnoj aktivnosti i dobro uravnoteženoj prehrani ključno je za održavanje zdravog načina života. Ako to već niste učinili, razmislite o planiranju dnevnih obroka prema hranjivim opcijama. Kao što se obično kaže, doručak je posebno važan obrok u danu. Studije su pokazale da osobe koje doručkuju unose više bitnih vitamina i minerala, manje su sklone prejedanju i održavaju nižu tjelesnu težinu. Nadalje, redovita konzumacija doručka, osobito kod djece, povećava budnost i koncentraciju. Jutarnji obrok koji se sastoji od složenih ugljikohidrata, proteina i skromne količine masti izvrstan je način za početak dana.
Jedna od stavki koje smo uključili na naš popis je važnost redovitog i dovoljnog sna. Šokantno, gotovo dvije trećine odraslih ne uspijeva se dovoljno odmoriti. Adekvatan san nije imperativ samo za fizičko zdravlje, već i za mentalno i emocionalno blagostanje. Pojedinci koji stalno imaju nedovoljno sna često su mučeni psihološkim problemima uz oslabljeni imunološki sustav. Da bi se tijelo svakodnevno oporavljalo, podržalo dobro pamćenje i kognitivnu funkciju te smanjila vjerojatnost nesreća, potrebno je minimalno 6 do 7 sati odmora. Važno je zapamtiti da nedostatak sna povećava rizik od ozljeda.
Jedan važan čimbenik koji treba uzeti u obzir za opću dobrobit je aktivan društveni život. Dosljedna društvena interakcija može uvelike koristiti i mentalnom i fizičkom zdravlju. Pozitivni odnosi s obitelji i prijateljima mogu ponuditi ohrabrenje, emocionalnu podršku i osjećaj zajedništva. Ove veze mogu dovesti do poboljšanog kognitivnog funkcioniranja i podići opće raspoloženje. Od presudne je važnosti biti selektivan u svom društvenom krugu i okružiti se osobama kojima je doista stalo do vas i koje vas podržavaju u životu.
Redovita tjelesna aktivnost je četvrta stavka na popisu. Prednosti tjelesne aktivnosti opće su poznate, a uključuju kontrolu tjelesne težine i održavanje zdravlja kostiju, zglobova i mišića, kao i smanjenje rizika od dijabetesa, visokog krvnog tlaka i bolesti srca. Unatoč ovim dobrobitima, rijetko je da pojedinci koriste tjelovježbu za poboljšanje svog zdravlja. No, problem nedostatka vremena može se riješiti integracijom hodanja u svakodnevne aktivnosti. To može rezultirati trenutačnim smanjenjem razine stresa, poboljšanjem raspoloženja i povećanjem energije uz dugoročne zdravstvene prednosti.
Konačno, ključno je zadržati kontrolu nad emocijama i razinom stresa. Iako se to može činiti kao jednostavan zadatak, neophodno je razviti mehanizme suočavanja sa svakodnevnim stresorima. Poznato je da stres pogoršava ili čak uzrokuje razne zdravstvene probleme, poput probavnih smetnji, oslabljenog imunološkog sustava, problema sa spavanjem i glavobolja. Za mnoge pojedince deset minuta svakodnevne joge, meditacije ili dubokog disanja dovoljno je da steknu osjećaj kontrole nad svojim životom.