Posjetitelje koji su se tijekom blagdana odlučili za planinski bijeg u zagrljaj prirode zatekla je neslućena prisutnost – zmije! Unatoč nedavnim snježnim padalinama koje su okovale Goliju, jučerašnji dolazak neobično toplih temperatura donio je iznenađenje. U selu Bele Vode stanovnici su snimili dugačku zmiju kako klizi preko ceste.

Zlatiborci su bili svjedoci sličnog spektakla. Zmije, koje zimi obično ulaze u duboki hibernaciju, često su prevarene sunčanom i toplom klimom pa se prerano probude iz sna, pogrešno vjerujući da je stiglo proljeće. Sadašnja situacija predstavlja značajan rizik. Vladica Stanković, poznat po svom znanju u lovu na zmije, uspješno je razotkrio pravu prirodu ove stvari. Trenutna temperatura je nešto viša od prosjeka, što dovodi do buđenja zmija iz zimskog sna. Ova pojava dogodila se i prošle godine kada ih je izmamila topla klima. Poznati zmijolovac predviđa da će u to vrijeme doći do jačeg pada temperature.

Prema njegovom objašnjenju, zmije obično izlaze iz svojih jazbina kako bi pile vodu, obično jednom ili dvaput; međutim, trenutna situacija odstupa od ove norme. Klima je doživjela transformaciju. U posljednjih nekoliko godina došlo je do primjetnog pomaka u pojavljivanju zmija iz Burme. Ova promjena ponašanja može imati negativne posljedice za njih. Dok zmije mogu preživjeti na temperaturama iznad ledišta, postoji opasnost od propasti ako temperatura naglo padne i postane jako hladno. Za njih je ključno pronaći sklonište u područjima gdje je temperatura iznad nule kako bi izbjegli takvu sudbinu.

Prema Vladičinim opažanjima, čini se da populacija zmija nije ugrožena unatoč ovim okolnostima. Porast globalne temperature vidljiv je iu našoj regiji. Iz zime u zimu svjedoci smo stalnog porasta temperature. Iako se tijekom ove sezone ne treba bojati buđenja zmija, važno je biti oprezan. Niske temperature i dalje vladaju, zbog čega su zmije trome, letargične i bez energije zbog nemogućnosti podizanja tjelesne temperature. U Srbiji postoji drevno vjerovanje da prisutnost zmija može poslužiti kao zlokoban znak nadolazećih potresa. U prošlosti je bilo viđenja zmija u snježnom području Golije, što je mnoge navelo na vjerovanje da je potres nekako uzrokovao njihovu prisutnost, što sugerira da su te zmije imale sposobnost predviđanja seizmičke aktivnosti.

Uvjerenje je dodatno ojačano jer su ljudi svjedočili pojavi potresa u Crnoj Travi, jačine 3,2 po Richteru, i zabilježenog potresa u blizini Kragujevca, a svi su se dogodili otprilike u isto vrijeme. Iskusni planinari ostali su zatečeni neočekivanim prisustvom zmija na jugozapadnoj strani Zlatibora, uprkos ugodnom januarskom vremenu. Dok je među planinarima poznato da zmije obitavaju u kanjonu tijekom cijele godine, njihova pojava u sezoni zimskog sna bila je uistinu iznenađujuća. Ovu zapanjujuću informaciju za RINA-u je podijelila Ljiljana Vasić, članica PD Bukulja Aranđelovac. Ljiljana Vasić, iskusni planinarski vodič, napominje da su u siječnju u kanjonu Krvavca otkrivene poskoke. Nadalje dodaje da nije iznenađena nedavnim otkrićem šarki, jer je njihova prisutnost u to vrijeme neočekivana. Kao planinskog vodiča, ne čudi me obilje zmija na Ostrvici, gdje se nalaze brojna gnijezda gmazova. No, zaista sam zatečena prisutnošću skakavaca u siječnju, kao i trenutnom pojavom zmija na području Sirogojne, dodaje Vasićeva.

Uočavanje zmije u snježnom krajoliku često se tumači kao predznak nadolazeće katastrofe. Često se vjeruje da je neobično ponašanje zmija tijekom zime znak upozorenja za moguću prirodnu katastrofu, a ne isključuje se ni potres. Prema riječima etnologinje Snežane Ašanin, pojedinci su kroz povijest gajili tremu prema nesvakidašnjim pojavama, često bez opipljive osnove za svoj strah. Na primjer, nekoć je postojalo vjerovanje da je zmija uočena tijekom zimskih mjeseci bila ona koja je nekoga ugrizla prethodne godine, zbog čega ju je zemlja odbila vratiti. Ti su se fenomeni dosljedno povezivali s negativnim događajima, održavajući osjećaj straha među stanovništvom. Stručnjaci vjeruju da su klimatske promjene mogući uzrok ove pojave. Zmije posjeduju sposobnost detektiranja vibracija i poremećaja u zemljinoj kori, što može objasniti njihove netipične reakcije.

Preporučujemo