Prevalencija malignih bolesti u Srbiji gotovo je tri puta veća od svjetskog prosjeka. Ovdje na 100.000 stanovnika ima 5.500 osoba s dijagnosticiranim različitim oblicima raka, dok je globalna stopa 2.000. Od 2002. godine zabilježen je nevjerojatan porast od čak 139 posto u stopama smrtnosti koje se posebno pripisuju leukemiji.
Svake godine broj osoba oboljelih od raka u našoj zemlji bilježi stalni porast od dva posto, dok globalno taj porast iznosi 0,6 posto. Ovaj alarmantni trend izravna je posljedica razornog djelovanja bombardiranja. “Novosti” su nedavno razgovarale s profesoricom dr Danicom Grujičić, cijenjenom neurohirurginjom i voditeljicom Odjeljenja za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije.
Ima kolega koji tvrde da je njihova šutnja opravdana zbog nepostojanja izravne veze između porasta oboljelih od raka u Srbiji i bombardiranja. Nepobitna je istina da konstantno bilježimo porast pojave malignih izraslina koje se manifestiraju 15 do 20 godina nakon detonacije. Ne samo da tumori postaju sve rašireniji, već pokazuju i povećanu agresiju. To je primarni čimbenik koji pridonosi našoj poziciji vodeće zemlje u Europi po stopi smrtnosti od malignih bolesti.
“Ne može se to pripisati samo starosti stanovništva i pušenju. Zašto u ovom trenutku osjećate potrebu istaknuti reperkusije NATO bombardiranja 1999. godine?” – glasilo je pitanje novinara.
“Okoliš je pretrpio značajnu devastaciju, a Srbija je doživjela ekocid 1999. Ne samo da je ispušten osiromašeni uran, već i mnoštvo opasnih tvari iz bombardiranih pogona kemijske industrije, koje su se infiltrirale u zrak, vodu, tlo i prehrambeni lanac. Nažalost, građani Srbije i dalje nisu svjesni ovih događaja. Postupci NATO-a ocijenjeni su neprimjerenima zbog njihove odluke da gađaju i bombardiraju sva kemijska postrojenja koja su bila jasno označena na kartama opasnosti, što označava njihov status opasnih lokacija.” Citirajući te izjave, dr. Grujičić je ustvrdila da je namjerno gađanje pojedinaca služilo kao neosporan dokaz njihove genocidne namjere, konkretno usmjerene na zagađenje okoliša za građane Srbije.