U utorak su Združene ekspedicione snage (JEF), koje se sastoje od deset sjevernoeuropskih zemalja, odlučile izvršiti “obrambenu klauzulu”, koja dopušta dodjelu dodatnih vojnih resursa za zaštitu infrastrukture u Baltičkom moru. Nakon niza događaja u sjevernim morima, odluka o izvođenju ovog manevra je povučena.
U izjavi koju su objavili ministri obrane deset zemalja najavljeno je raspoređivanje dodatnih pomorskih i zračnih kapaciteta u jezgri regije kako bi se zaštitila bitna podvodna infrastruktura. Jasno su dali do znanja da će njihove akcije započeti početkom prosinca, dok su također istaknuli da ovo označava debitantsku aktivaciju obrambene klauzule od strane JEF-a. Koalicija deset nacija predvođena Velikom Britanijom, koncentrirana je na operativnu obranu u sjevernoj Europi. Njegovo članstvo uključuje Dansku, Estoniju, Finsku, Island, Latviju, Litvu, Nizozemsku, Norvešku i Švedsku.
Prema riječima švedskog ministra obrane Pala Jonsona u nedavnom intervjuu za javni kanal SVT, otprilike 20 mornaričkih brodova bit će poslano ne samo u Baltičko more, već i u regije sjevernog Atlantika. Ova akcija je poduzeta kao odgovor na trenutnu sigurnosnu situaciju u tim područjima i s namjerom da se osigura veća zaštita ključne podvodne infrastrukture. Odgovarajući na aktualno stanje u svijetu, posebice u našem neposrednom okruženju, izrazio je uvjerenje da je jačanje naših vojnih snaga imperativ za rješavanje ozbiljnosti sigurnosne situacije.
Jonson je naglasio važnost sposobnosti da se izvrši ova konkretna operacija kako bi se zaštitila naša kritična infrastruktura, kao i kako bi se prenijela poruka Rusiji. U listopadu su zemlje JEF-a postigle konsenzus o jačanju sigurnosti u regiji Baltičkog mora. Ova odluka uslijedila je nakon što je zbog curenja deaktiviran podvodni plinovod koji je povezivao Finsku i Estoniju. Uzrok curenja pripisan je vanjskim smetnjama. Daljnja istraga otkrila je da je podmorski kabel koji je povezivao Švedsku i Estoniju također oštećen.
Nakon istrage, finske su vlasti na kraju utvrdile da je oštećenje naftovoda rezultat sidra kineskog trgovačkog broda koji je otplovio iz regije. Usprkos tome, taj je događaj potaknuo raširenu pretpostavku i porast strepnji. Tijekom mjeseca rujna 2022. plinovod Sjeverni tok, koji je prenosio plin iz Rusije u zapadnu Europu kroz Baltičko more, srušen je usred tekućeg spora s Moskvom oko njihove invazije na Ukrajinu.