Nakon snažne zimske oluje koja je zahvatila istočni dio Sjedinjenih Država, nevjerojatnih 811.000 domova i poslovnih prostora u 12 država našlo se u mraku jer je oluja prekinula struju. Ovaj rašireni prekid, koji se dogodio neposredno prije dolaska niskih temperatura koje se očekuju tijekom vikenda, mnoge je zabrinuo za moguće posljedice. Naime, New York i Pennsylvania podnijeli su najveći udar oluje, s blizu 200.000 posjeda u svakoj državi koji su ostali bez struje, dok se New Jersey suočio sa sličnim problemom s više od 127.000 pogođenih posjeda.
Ovi ekstremni vremenski uvjeti služe kao snažan podsjetnik na događaje koji su se odigrali u veljači 2021., kada su Teksas i nekoliko središnjih američkih država doživjeli sličnu krizu, ostavljajući milijune stanovnika bez pristupa osnovnim komunalnim uslugama poput struje, vode i grijanja na duže razdoblje . Nedavna zimska oluja, nazvana Eliot, već je imala dubok utjecaj na energetsku industriju, predstavljajući značajnu prijetnju stabilnosti elektroenergetskih sustava i sustava prirodnog plina u raznim dijelovima istočnih Sjedinjenih Država.
Razorne nesreće istodobno pogađaju europske nacije, pri čemu određene regije doživljavaju poplave, dok druge trpe hladne uvjete. Arktička eksplozija koja je zahvatila sjevernu Švedsku i Finsku rezultirala je obilnim snježnim padalinama i neviđeno niskim temperaturama, što je dovelo do velikih poremećaja na cestama. Meteorolog Švedskog meteorološkog i hidrološkog instituta, Sverker Helstrom, izvijestio je o povijesno niskoj temperaturi od -43,6 stupnjeva Celzijevih u sjevernoj Švedskoj, što je najniža zabilježena temperatura u tom području od 1887. Nemilosrdne snježne padaline potaknule su evakuaciju brojnih pojedinaca koji su se našli blokirani u vozila tijekom cijele noći. Slično tome, u finskoj općini Enontekiö temperature su pale na jezivih -42,4 stupnja Celzijusa, što predstavlja najnižu temperaturu zabilježenu u zemlji u posljednjih 18 godina.
Nedavni tragični incident u sjevernoj Finskoj, gdje je žena izgubila život tijekom skijaške ekspedicije, dok je njezino dijete ostalo nestalo, služi kao dirljiv podsjetnik na nemilosrdne uvjete s kojima se suočavaju pojedinci u Skandinaviji. Ovi ekstremni vremenski obrasci, karakterizirani ekstremnim temperaturama i znatnim oborinama, služe kao jasni pokazatelji ogromnih prepreka koje predstavljaju klimatske promjene u različitim regijama diljem svijeta. U južnoj Europi, jake oluje i jaki pljuskovi rezultirali su raširenim poplavama, što je potaknulo izdavanje upozorenja na poplave u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon prolaska oluje Hank. Posljedice klimatskih promjena, posebno eskalirajući porast globalnih atmosferskih temperatura, sve su očitije i ozbiljnije, što zahtijeva hitnu međunarodnu suradnju kako bi se učinkovito odgovorilo na ove hitne izazove.