Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i osobe koje pate od upale uha moraju biti posebno oprezne. Glavna točka koju treba zapamtiti je da infekcije uha mogu biti vrlo zabrinjavajuće, a brza identifikacija ključna je za ubrzavanje liječenja. Dodatne pojedinosti o simptomima upale uha i metodama prevencije dostupne su ovdje. Važno je naglasiti da je traženje liječničkog savjeta od pružatelja zdravstvenih usluga ključno kada se suočite s bilo kakvim zdravstvenim problemima.

  • Na koži se može pojaviti neugodan osjećaj škakljanja ili bockanja, a ako se zanemari, ono što se u početku čini kao benigni svrbež unutar ušnog kanala moglo bi eskalirati u značajniji problem. Uši, izvana i iznutra, mogu pokazivati ​​crvenkastu nijansu, počevši s manjim crvenilom u unutarnjem ušnom kanalu. Kako situacija napreduje, crvenilo i oteklina mogu postati izraženiji, šireći se izvan granica uha.

Osjećaj nelagode ili fizičke boli najprije se može osjetiti unutar uha, osobito nakon bilo kakve manipulacije ušnim kanalom ili pritiska na tragus. Kako vrijeme prolazi, osjećaj punoće u ušima može postati primjetan. U ozbiljnijim slučajevima, ova se nelagoda može proširiti na lice, vrat ili jednu stranu glave. U početku se može činiti da je iscjedak bez mirisa manji problem, sličan drugim simptomima, ali može se pojačati kako infekcija napreduje.

  • Uporni zvuk zvona može poremetiti ili pogoršati sluh. Iako se ovaj simptom možda neće očitovati u manje teškim slučajevima, uznapredovali slučajevi mogu rezultirati gubitkom sluha. Pojedinci mogu doživjeti kontinuirani osjećaj zvonjave ili nejasnu slušnu percepciju koja izlazi iz ušiju. Osim toga, natečeni limfni čvorovi mogu se primijetiti u području vrata. Ako se infekcija ne liječi, može dovesti do značajne upale limfnih čvorova i moguće groznice zbog potpunog začepljenja ušnog kanala.

 

Kako biste riješili ili zaustavili ovaj problem, preporuča se izbjegavati korištenje pamučnih štapića ili bilo kojih drugih predmeta koji nisu namijenjeni za umetanje u ušni kanal. Dok štapići s vatom mogu učinkovito očistiti stijenke uha, ključno je razumjeti da oni mogu nenamjerno dovesti ušni vosak dalje u ušni kanal.

  • Ako tijekom korištenja osjetite bilo kakvu nelagodu, preporučljivo je potpuno prestati s njihovom uporabom. Štoviše, mudro je suzdržavati se od korištenja stranih predmeta poput ključeva, pribadača ili spajalica za češkanje ušiju, jer to može dovesti do guranja ušnog voska dublje, iritacije kože i mogućeg posljedičnog pucanja kože. Ako ste skloni upalama uha, preporučljivo je provoditi posebne preventivne mjere.

Za početak, kapa za plivanje može poslužiti kao učinkovita barijera protiv izlaganja vodi za vaše uši. Nadalje, čepići za uši mogu poslužiti kao praktična opcija. Ako imate bilo kakvih nedoumica, uvijek se preporučuje savjetovanje s liječnikom radi daljnjih mjera opreza. Osim toga, korištenje sušila za kosu može pomoći u uklanjanju vlage iz vaših ušiju.

  • Nakon izlaganja vodi, bitno je poduzeti odgovarajuće korake za njegu svojih ušiju. Započnite s naginjanjem glave i nježnim ručnikom za čišćenje i sušenje ušiju; ovo će pomoći u sigurnoj eliminaciji viška vode. Ako po povratku kući primijetite da vam se voda zadržala u ušima, možete ih osušiti sušilom za kosu. Svakako namjestite sušilo za kosu na nisku brzinu i nisku toplinu kako biste izbjegli bilo kakvu nelagodu ili štetu.
Preporučujemo