Advertisement - Oglasi

Sigurno se i vama desilo da vaši peškiri nakon više pranja postanu grubi i neprijatni na dodir i tu ne  pomaže ni omekčivač koji sipate u mašinu za pranje veša. U nastavku saznajte kako taj problem riješavaju u Turskoj.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uvijek nas čekaju nakon kupanja, pranja ruku ili odlaska na plažu ili u teretanu. Njihov posao je jednostavan: upijaju vlagu iz kože i ostavljaju nas suhima. No, koliko god jednostavno izgledalo, održavanje ručnika u dobrom stanju teže je od očekivanog. Nakon nekoliko pranja ručnici će postati grubi na dodir, više neće imati sposobnost upijanja vode, pa čak i neugodnog mirisa. Uzrok tome nisu samo godine korištenja, već i način na koji ih peremo. Ako želite da vaši ručnici ostanu mekani, svježi i upijajući, važno je izbjegavati uobičajene pogreške pri pranju i slijediti nekoliko jednostavnih pravila.

  • Temperatura pranja: Koja je granica između čistoće i oštećenja? Ručnici izravno stupaju u interakciju s kožom i vlagom, što potiče rast bakterija, gljivica i neugodnih mirisa. Zato je važno da se kupaju na dovoljno visokoj temperaturi koja će ukloniti sve nečistoće. Stručnjaci savjetuju temperature između 40 i 60 Celzijevih stupnjeva. Niske temperature često nisu učinkovite u uništavanju mikroorganizama, no temperature preko 60 stupnjeva oštetit će tkaninu i smanjiti vijek trajanja ručnika.

Posebnu pozornost treba posvetiti ručnicima koji su korišteni nakon sporta ili koji su bili pohranjeni u vlažnom prostoru. U tim slučajevima preporuča se pranje na temperaturi od 60 stupnjeva, čime ćete eliminirati bakterije i gljivice koje uzrokuju iritaciju kože. Omekšivač – tiha žrtva krutog rublja. Unatoč ugodnoj aromi omekšivača, on je zapravo štetan za ručnike. Kemikalije u omekšivaču prekrivaju vlakna tkanine i smanjuju njihovu sposobnost upijanja vode.

Na kraju to rezultira time da ručnici postaju manje učinkoviti i teže ih je osjetiti. Umjesto da se prepusti sezonskim omekšavajućim učincima, koriste se druge metode za održavanje mekoće, te su metode prirodnije i učinkovitije. Jedna od uobičajenih metoda je dodavanje bijelog octa koji je alkoholni tijekom ispiranja, ta tvar neutralizira djelovanje deterdženta, omekšava vlakna i uklanja sve neugodne mirise. Ovaj jednostavan postupak ima značajan učinak, pogotovo ako redovito brinete o svojim ručnicima.

Turska metoda: Kako promovirati opuštanje u novim ručnicima. Ako ste nedavno kupili nove ručnike, postoji način da odmah povećate njihov kapacitet. Turska metoda podrazumijeva namakanje novih ručnika u hladnoj vodi nekoliko sati, a idealno je do 24 sata, nakon čega se ide na prvo pranje. To olakšava “otpuštanje” vlakana i povećanje fleksibilnosti, što izravno utječe na njihovu sposobnost upijanja. U vodu za namakanje možete dodati do dvije žličice sode bikarbone – to dodatno omekšava tkaninu i olakšava uklanjanje zaštitnog sloja s novih ručnika koji često ostaje na tkanini.

Soda bikarbona – snažan saveznik koji potiče higijenu i svježinu ručnika. Soda bikarbona se tradicionalno koristila kao opće sredstvo za čišćenje doma, ali je posebno korisna kada je u pitanju pranje ručnika. Izravno dodavanje dvije do tri žlice sode bikarbone u bubanj perilice rublja može imati izvanredan učinak. Osim što uklanja nepoželjne mirise, soda djeluje baktericidno te pomaže u održavanju volumena i svježine ručnika. Za kombinirani učinak možete kombinirati sodu bikarbonu s octom – jedan se stavlja u bubanj, drugi se stavlja u odjeljak za omekšivač.

Ova amalgamacija kombinira bakterije koje su korisne za kožu s vlaknima koja su mekana i nemaju štetnih učinaka, rezultat su ručnici koji su i higijenski i ugodni za kožu. Sušenje i održavanje: male promjene koje čine razliku Metoda kojom sušite ručnike značajno utječe na njihovu mekoću i vijek trajanja. Bilo bi dobro da se suše na svježem zraku, ali u hladu, kako sunce ne bi uništilo boje i uništilo vlakna. Ako koristite sušilicu s sušilicom, odaberite srednje do niske temperature. Visoke temperature također mogu povećati debljinu tkanine i nepovoljno utjecati na vlakna. Uključivanje loptice za sušenje rublja ili čak čiste teniske loptice može olakšati lomljenje vlakana i spriječiti nakupljanje, što će ručnike učiniti mekšim nakon procesa sušenja.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo