POTREBNI SASTOJCI:
- 1 velika glavica kiselog kupusa (ili 1 paket kiselog kupusa u listovima)
- 500 grama mlevenog mesa (mešavina svinjetine i junetine)
- 200 grama dimljenog mesa (najbolje dimljene svinjske rebarce ili šunka)
- 100 grama pečurki (po mogućstvu šampinjona ili suve vrganje)
- 1 velika glavica crnog luka
- 2 čena belog luka
- 100 grama pirinča
- 2 zličice suvog začina (aleve paprike, sušenog peršuna, majčine dušice)
- 1 jaje
- So i biber po ukusu
- 1 zličica suvog začina za supu (ako volite dublji ukus)
- 2 zličice maslinovog ulja
- 1 kašika brašna
- 500 mililitara paradajz pirea (ili pasiranog paradajza)
- 100 mililitara kisele pavlake (po želji)
- 1 lovorov list
- 1 veza svežeg peršuna
- 2 decilitra belog vina (po izboru)
NAČIN PRIPREME:
Prvo što treba da uradite je da pripremite kupus. Ako koristite kisele kupusove listove, obavezno ih dobro operite kako biste uklonili višak kiselosti, što će omogućiti da jelo bude prijatnije za konzumaciju. Ako su listovi previše kiseli, možete ih blanširati u vreloj vodi nekoliko minuta. Na ovaj način će kupus postati blaži i lakši za savijanje. Isecite korenasti deo svakog lista kako bi se lakše savijali, a listovi bili fleksibilniji. Ako nemate kisele kupusove listove, možete koristiti sveže kupusove listove. Ove listove prvo kuvajte u slanoj vodi, a zatim propržite sa malo soli, čime ćete im pružiti sličan ukus kao kiselom kupusu.
Kada su listovi kupusa pripremljeni, pređite na pripremu nadeva. Za to ćete koristiti mleveno meso, koje je najbolje da bude mešavina svinjetine i junetine, jer daje bogatiji ukus. Prvo, na srednjoj vatri, zagrejte maslinovo ulje u tavi. Dodajte sitno iseckan crni i beli luk, i pržite ih dok ne postanu staklasti i omamljeni mirisima. Zatim dodajte pečurke, koje možete koristiti šampinjone, ili čak suve vrganje ako želite dodatnu dubinu ukusa. Pečurke pržite dok ne puste vodu i ne postanu mekane, što traje oko 5 minuta. Nakon toga, dodajte mleveno meso i dimljeno meso isečeno na male komade. Dimljeno meso kao što su svinjska rebarca ili šunka daje specifičan, dimljeni ukus koji je nezamenljiv u ovom jelu. Pržite sve zajedno dok meso ne postane lepo zlatno-smeđe.
Nakon što se meso proprži, dodajte pirinač, koji je ključan za upijanje tečnosti tokom kuvanja i daje strukturu nadevu. Dodajte začine kao što su alevu papriku, sušeni peršun, majčinu dušicu, so i biber. Ako želite da jelo ima još bogatiji ukus, možete dodati i suvi začin za supu. Ovaj začin će dodati dublji, kompleksniji ukus nadevu. Svi sastojci se dobro promešaju i kuvaju još 5-7 minuta, kako bi se pirinač delimično skuvao i upio začine. Na kraju, dodajte jaje koje će pomoći da masa dobije bolju strukturu i bude stabilnija pri savijanju sarmi. Sve dobro sjedinite.
Sada, kada je nadjev pripremljen, možete početi sa savijanjem sarmi. Na svaki list kiselog kupusa stavite kašiku pripremljenog nadeva. Važno je da savijate pažljivo, kako bi sarme bile čvrste i ne bi se otvarale tokom kuvanja. Postavite ih u veliku šerpu, pazeći da budu poređane u slojevima. Po mogućstvu, sarme stavite tako da se međusobno dodiruju, jer će to omogućiti ravnomerno kuvanje i zadržavanje ukusa u svakom sloju.
Za pripremu zaljeva, zagrejte malo maslinovog ulja u tavi i propržite brašno da biste napravili zapršku. Ovo je važan korak jer zaprška daje gustinu i bogatstvo sosu koji će se preliti preko sarmi. Dodajte paradajz pire ili pasirani paradajz i belu vino (ako ste se odlučili za njegovu upotrebu). Vino će dodati dubinu i kiselkastu notu u sosu, koja se savršeno slaže sa dimljenim mesom i kiselim kupusom. Dodajte lovorov list, koji će doprineti bogatstvu ukusa. Kuvajte sve zajedno nekoliko minuta dok se dobro ne poveže. Po potrebi, dodajte još soli, bibera i začina za supu. Ovaj sos treba da bude dovoljno gust, ali i sa dovoljno tečnosti da pokrije sarme.
Prelijte sos preko sarmi, tako da budu skoro potpuno potopljene. Dodajte još malo vode ako je potrebno, kako bi se sarme ravnomerno skuvane. Pokrijte šerpu poklopcem i kuvajte na laganoj vatri oko 2-3 sata. Povremeno proveravajte nivo tečnosti u šerpi i po potrebi dodajte još vode. Sarme će biti gotove kada pirinač postane mekan i kada meso bude potpuno skuvano, a svi ukusi se sjedinili.
Nakon što su sarme kuvane, ostavite ih da odstoje još 10-15 minuta pre nego što ih poslužite. Ovaj korak je važan jer će se svi sokovi i ukusi bolje povezati i jelo će biti još sočnije. Poslužite sarme uz kisele pavlake koja će dodati kremastost i osvežiti jelo, ili možete posuti sa sveže seckanim peršunom za dodatni miris i ukus.
Ovo jelo je izuzetno bogatog ukusa i predstavlja pravi užitak za sve ljubitelje tradicionalne kuhinje. Sarme možete pripremiti unapred, jer su još ukusnije kada odstoje dan-dva. Uz ovo jelo, obavezno poslužite neku laganu salatu, kao što je salata od kiselog kupusa, paradajza ili čak svežu zelenu salatu, koja će dodatno uravnotežiti bogatstvo ukusa sarmi. Sarme su takođe odličan izbor za porodične obroke, svečane prilike ili čak za zamrzavanje, kako biste uživali u njima i kasnije.