Žarko Laušević, poznati glumac iz Crne Gore, svojevremeno je slovio za jednog od najtalentiranijih glumaca bivše države. No, život mu je pokvario tragičan događaj. Nažalost, upravo smo primili vijest o njegovoj smrti, što je poražavajući gubitak za svijet glume i umjetnosti u cjelini.

Sa velikim žaljenjem javljamo da je Žarko Laušević preminuo 15. studenog 2023. godine u 63. godini života. Uzrok njegove smrti je kratka i teška bolest. Zajednica će biti pravovremeno obaviještena o detaljima u vezi s datumom i mjestom njegove pogrebne službe. Tužnu vijest o odlasku proslavljenog glumca prenijela je Anita, kćerka Lauševića. Ovu je vijest opširno prenio tisak u okolici.

Rođen 19. siječnja 1960. godine na Cetinju, Žarko Laušević se proslavio sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća u bivšoj SFRJ. Nakon završene srednje škole u Podgorici, nekadašnjem Titogradu, Laušević je 1982. godine upisao Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu, gdje je studirao glumu. Ove godine postaje članom Jugoslavenskog dramskog pozorišta.

Nakon pojavljivanja u srpskoj TV emisiji Sivi dom 1984. Laušević je stekao golemu popularnost. Nastupio je u nizu srpskih filmova, uključujući Šmeker, Desilo se na današnji dan, Braća po materi, Boj na Kosovu, Reci mi zašto si me ostavio i Bolje bježi. Time je postao jedan od najpoznatijih glumaca u bivšoj SFRJ. U filmu Oficir s ružom iz 1987., koji je nastao suradnjom hrvatske i srpske kinematografije, glavnu je ulogu tumačio glumac koji je za izvanrednu glumu dobio Zlatnu arenu na Pulskom filmskom festivalu.

Tijekom ljeta 1993. skupina huligana napala je Lauševića ispred jednog kafića u Podgorici. Laušević se branio i pištoljem je ubio dvojicu napadača, dok je trećeg teško ranio. Prvobitno je osuđen na 13 godina zatvora. No, 1998. kazna mu je smanjena na četiri godine. Nakon što je odslužio 4,5 godine, pušten je na slobodu i na kraju je neko vrijeme živio u Sjedinjenim Američkim Državama. Unatoč tome, ponovno ga je 2001. godine Vrhovni sud osudio na 13 godina zatvora. Tek 2011. godine pomilovao ga je tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić.

Preporučujemo