Advertisement - Oglasi

U središtu pažnje tabloida i javnosti u Srbiji pa i šire je proteklih dana voditelj Žika Jakšić koji je zbog narušenog zdravstvenog stanja bio i hospitaliziran. Mnogi ne znaju koliko on ima godina.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Popularno TV lice, producent i voditelj emisija “Zvezde Granda” i “Nikad nije kasno”, Žika Jakšić, desetljećima je postao dio publike ne samo svojom karizmom, već i svojim izrazito mladim izgledom. Ipak, neki su zaprepašteni razlikom u godinama. Rođen 6. veljače 1964. u Aleksandrovcu, Žika danas ima 61 godinu. Iako se nekome tko posjeduje energiju 20-godišnjaka to čini gotovo nevjerojatnim, njega to baš i ne zanima. “Godine su jednostavno broj, bitno je kako se osjećaš i kako razmišljaš”, rekao je Žika u jednom od intervjua.

Žika je dosljedno zagovarao koncept da se mladost više odnosi na um, a ne na brojčanu vrijednost koja se s njim povezuje na papiru. U njegovoj izjavi je navedeno i ovo: Činit ćete se kao da ste mladi koliko ste i mladi i iskreni u svojim namjerama. Ova jednostavna, ali značajna poruka očita je u njegovom životnom stilu. Redovito je okružen mladima kroz svoj posao glazbenog suca, što ga dodatno inspirira da ostane kreativan, vitalan i zabavan. Iako ne govori često o svom privatnom životu, poznato je da je Žika: Redovito vježba i brine o svom zdravlju. Promiče proporcionalnu raspodjelu osobnog i profesionalnog mira.

Zadržava pozitivan stav i izbjegava napetost. Uživa u glazbi i umjetnosti, a oboje doprinosi njegovoj daljnjoj inspiraciji. Koji je razlog zašto je Žika i dalje popularan na domaćim televizijama? Osim izgleda, ono što Žiku razlikuje je njegova autentičnost i predanost. Bilo da vodi emisije ili razgovara sa sudionicima, publika je svjesna njegove ljudskosti, udobnosti i profesionalnosti. Njegovo izlaganje “Nikad nije kasno” nosi poruku koje se i sam drži – da nikad nije kasno živjeti život punim plućima, sačuvati mladost duha i ostvariti snove, bez obzira na godine osobe.

  • Inspirativan ali ne s određenim rokom trajanja. U vremenu kada su mnogi ljudi podređeni kalendaru i brojevima, Žika Jakšić nas poručuje da godine ne određuju vrijednost, energiju ili sposobnosti čovjeka. Njegov izgled, pozitivna filozofija i duh govore o ispunjenom, mladolikom i radosnom životu iu njegovim pedesetima. Kad sljedeći put budete vjerovali da je za nešto prekasno, razmislite o Ziki, jer u stvarnosti nikad nije prekasno!

Bonus tekst:

Afričke kulinarske tradicije su opsežne i složene, proizlaze iz više kultura, lokacija i klima tijekom vremena. Srž afričke kuhinje je velika raznolikost autohtonih namirnica, koje prvenstveno potječu iz različitih klima i tradicija svake regije. U zapadnoj Africi klima je raznolika, u rasponu od tropske do sušne, a većina prehrane uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka. Ove se žitarice obično koriste za pripremu osnovnih obroka poput “banku” i “fufu”.

Fufu je uobičajena hrana, priprema se od pasiranog i kuhanog korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava, dok je banku čest prilog, radi se od kukuruza ili prosa. Ova dva obroka puna su hranjivih tvari i osiguravaju potrebnu hranu za dnevne obveze. U zapadnoj Africi, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, kao i žitarice, imaju značajan utjecaj na prehranu. Njihov visok sadržaj proteina i vlakana čini ih iznimnim dodatkom redovnim obrocima. Obično se nalaze u juhama ili varivima i dio su jela kao što je “egusi”, što je juha koja sadrži sjemenke dinje i često se spaja s mesom ili ribom.

Istočni dio Afrike, koji ima vlažniju klimu koja je idealna za uzgoj raznovrsnog voća i povrća, posjeduje bogat izbor svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. Na primjer, u Keniji se tradicionalni obrok “ugali” priprema od kukuruza i sljubljuje s raznim povrćem i mesom. Osim toga, uobičajeno je svježe voće poput manga, ananasa i papaje, koje se često konzumira cijelo ili se od njega prave sokovi.

U Sjevernoj Africi uzgoj aromatičnog bilja i začina uspješan je zbog povoljne klime i uvjeta tla u regiji, što rezultira prehranom koja je raznolika i ukusna. Temeljni okus domaće kuhinje očituje se u jelima kao što su couscous, koji se radi od sitnih zrna kuhanih na pari, te tagine, sporo kuhano jelo koje se priprema u jedinstvenom loncu. Sastojci poput janjetine i piletine obično se ugrađuju u ova jela, zajedno sa začinima poput kurkume, kumina i cimeta koji ova jela prožimaju okusnim mirisima.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo