Izvjesni doktori su izrazili zabrinutost zbog manje poznatog simptoma raka koji se može primijetiti na našoj posteljini kad se probudimo ujutro. Objavljeno u 19:41 sati, 15. srpnja 2024. Stručnjaci i znanstvenici upozoravaju da ako se posteljina natopi znojem, to može biti znak da nešto nije u redu.

Mnogi pojedinci imaju česte epizode pretjeranog noćnog znojenja, osobito u toplijim godišnjim dobima, prema stručnjacima. Razni čimbenici, uključujući sobnu temperaturu i dijeljenje kreveta s partnerom, mogu igrati ulogu u ovom fenomenu. Međutim, ako je nečija posteljina stalno natopljena znojem, to potencijalno može poslužiti kao znak upozorenja za rak.

Znanstvenici su, kako je izvijestila Nacionalna zdravstvena služba (NHS), savjetovali da potražite liječničku pomoć ako se stalno budite s mokrim plahtama, iako je normalno znojiti se tijekom sna. Noćno znojenje podrazumijeva pretjeranu količinu znojenja koja zasiti vašu odjeću za spavanje i posteljinu, unatoč hladnoći vašeg okruženja za spavanje.

Prema Daily Expressu, tipično je za pojedince da dožive noćno znojenje. Međutim, ključno je pripaziti ako se stalno budite s vlažnim plahtama, osobito ako je znojenje izraženije nego inače. Web stranica Cancer Research UK nudi kompilaciju uobičajenih znakova raka, od kojih je jedan prisutnost “pretjeranog noćnog znojenja”.

Ključno je priznati da ovaj specifični simptom također može biti uzrokovan nuspojavama lijekova ili manjim bolestima. Organizacija naglašava da noćno znojenje ili porast tjelesne temperature mogu biti pokazatelji infekcija ili nuspojava na određene lijekove.

Štoviše, žene u menopauzi često se susreću s ovim simptomima. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) odredila je specifične vrste raka, poput leukemije, koji mogu pridonijeti prekomjernom znojenju. Iako noćno znojenje općenito nije neuobičajeno, osobito u toplijim godišnjim dobima, važno je prepoznati i riješiti problem ako ozbiljnost znojenja značajno eskalira, umjesto da ga odbacite.

BONUS TEKST:

Jabuke su jedno od najpopularnijih voća širom sveta, poznate po svojoj sočnosti, slatkoći i raznovrsnosti ukusa. One potiču od voćke Malus domestica, koja pripada porodici ruža (Rosaceae) i potiče iz centralne Azije, gde se uzgajaju već hiljadama godina.

Postoji na hiljade sorti jabuka koje se razlikuju po boji, ukusu, teksturi i upotrebi. Crvene jabuke poput Fuji ili Gala su često slatke i hrskave, dok zelene sorte kao što su Granny Smith imaju kiseliji ukus i čvršću teksturu. Jabuke mogu biti i žute, kao što je Golden Delicious, sa blagim i slatkastim ukusom.

Jabuka je izuzetno hranljiva voćka, bogata vlaknima, vitaminima C i A, te antioksidansima koji pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja. Vlakna u jabukama su korisna za varenje i održavanje zdravlja creva. Zahvaljujući svom sastavu, jabuke su odličan izbor za užinu ili dodatak raznim jelima, kao i za pripremu sokova, pita, kompota ili čak kao deo glavnog jela, poput pečene jabuke sa cimetom.

Uz to što su ukusne i hranljive, jabuke imaju i kulturni značaj. One su često prisutne u narodnim pričama i mitologiji različitih kultura. Na primer, u mnogim pričama jabuka predstavlja simbol zdravlja, mudrosti ili čak iskušenja, kao što je to slučaj u mitu o Jabuci znanja iz Biblije.

U današnje vreme, uzgajivači nastavljaju da razvijaju nove sorte jabuka, prilagođavajući ih potrebama potrošača i tržišta. Sa raznolikim izborom boja, ukusa i namena, jabuke ostaju omiljeni izbor u mnogim domovima širom sveta, predstavljajući jednostavnu, ali neodoljivu voćku koja se može uživati sveža ili u raznim kulinarskim kreacijama.

 

 

Preporučujemo