U Domu za starije i nemoćne u Mažuranićevoj ulici u Daruvaru danas je ubijeno šest osoba.
Muškarac je ušao u starački dom i otvorio vatru. Pet osoba je poginulo na licu mjesta, a više ih je ozlijeđeno. Kasnije je u bolnici umrla još jedna osoba. Ubojica je nakon napada pobjegao, ali ga je policija brzo uhvatila.
Policija je priopćila da je oko 10.10 sati zaprimila dojavu da je muškarac naoružan pištoljem ubio i ranio više osoba u Domu za starije i nemoćne osobe. Dodali su i kako je u tijeku očevid kojim rukovodi zamjenik zamjenika Državnog odvjetnika Županijskog državnog odvjetništva u Belovaru.
Radnik: Sakrili smo se pod krevet dok je gazda pobjegao kroz prozor
Ubojica je 51-godišnji Krešimir Pahoki iz Donjeg Daruvara. Njegova majka je stanar kuće.
Pahoki je umirovljeni vojni policajac. Godine 1996. Franjo Tuđman odlikovao ga je Spomenicom domovinske zahvalnosti, priznanjem za časno i uzorno služenje hrvatskim građanima. Nakon pucnjave je pobjegao, ali ga je policija uhitila u blizini jednog kafića. Ubio je majku, štićenike i zaposlenike doma.
Radnici koji su bili kod kuće u vrijeme masakra opisali su što se dogodilo.
“Pobjegli smo. Sakrili smo se ispod kreveta, a vlasnik je istrčao kroz prozor, a vlasnik je samo vikao bježite, djeco. Otrčali smo u knjižaru. Samo sam htio da mi djeca odu kući. Nisam vidio da je itko ozlijeđen. .” Potreseni radnici.
Bonus tekst:
Čin znojenja je prirodni fiziološki proces koji se događa kod svakoga. Bilo da je riječ o reakciji na visoke temperature ili fizički napor, poput bavljenja sportom, svi se znoje.
Ova tjelesna funkcija naziva se znoj, bistra tekućina koja se sastoji od 99% vode i 1% soli. Proizvode ga i otpuštaju ekrine žlijezde, a glavna mu je svrha regulirati tjelesnu temperaturu kroz proces hlađenja. Osim toga, osjećaji stresa ili tjeskobe mogu potaknuti znojenje.
Osim ekrinih znojnih žlijezda, postoje i apokrine znojne žlijezde koje ispuštaju male količine znoja različitog sastava, a karakterizirane su povišenom razinom proteina i lipida. Prisutnost bakterija na površini kože može uzrokovati neugodan tjelesni miris apokrinog znoja. Pretjerano i nepredvidivo znojenje uobičajeno je za većinu ljudi, osobito nakon fizičkog napora ili po vrućem vremenu. Tijekom ovakvih razdoblja tijelo prirodno proizvodi i otpušta velike količine vode. Međutim, kada se znojenje javlja u situacijama koje inače ne bi uzrokovale znojenje, kao što je tijekom odmora ili pri umjerenim temperaturama, to se naziva hiperhidroza. Osobe s hiperhidrozom obilno se znoje, pa čak i traženje pomoći u hladnom okruženju možda neće biti učinkovito.
Njihove znojne žlijezde rade brzo. Ako se pitate pokazujete li znakove prekomjernog znojenja ili hiperhidroze, možda doista osjećate nelagodu od prekomjernog znojenja. Tijekom vježbanja ili u vrućim uvjetima, možete primijetiti da vam se ispod ruku stvaraju mokre mrlje, kapljice znoja na licu ili blago vlažne čarape. Obični antiperspiranti ne pružaju odgovarajuću zaštitu od prekomjernog znojenja. Nakon što uključite antiperspirant u svoju antiperspirantnu rutinu, počet ćete primjećivati vidljiva poboljšanja. Promjene načina života mogu koristiti znojenju.
Ako osjećate određene simptome, možda imate hiperhidrozu. Vaša razina znojenja premašuje razinu većine ljudi. Uobičajeno je da imate prekomjerno znojenje na tjednoj bazi. Netko u vašoj obitelji ima posljedice hiperhidroze. Sumnjate da bi pretjerano znojenje moglo biti povezano s zdravstvenim stanjem. Količina znojenja može varirati od umjerene do jake, što rezultira vidljivim mokrim tragovima na odjeći, vlažnim nogama, smrdljivim cipelama ili vlažnim dlanovima. Iz nepoznatih razloga, mali postotak svjetske populacije (otprilike 1%) prekomjerno se znoji bez vidljivog razloga.