Da biste doista doživjeli Rusiju, trebali biste razmisliti o putovanju Transsibirskom željeznicom. Putovanje vlakom je neosporna privlačnost, posebno kada ste okruženi spokojnom ljepotom snježnog krajolika. Transsibirska željeznica prometni je sustav koji povezuje Moskvu s Narodnom Republikom Kinom, Mongolijom i Japanskim morem. Putovanje od Moskve do Vladivostoka traje tjedan dana, uz prelazak osam različitih vremenskih zona.

Transmandžurijska željeznica je još jedna opcija za putovanje, koja prolazi duž tansibirske rute i vodi do Tarskaije. Odatle nastavlja prema jugoistočnoj Kini i konačno stiže u Peking. Transmongolska željeznica je treća opcija za putovanje. Ova ruta uključuje vožnju Transsibirskom rutom do Ulan-Udea, koji se nalazi na istočnoj strani Bajkalskog jezera. Putovanje se nastavlja trajektom do Ulan Batora, a na kraju završava u Pekingu.

Jedna od mogućih ruta vodi putnike duž transsibirske linije, prolazi kraj Bajkalskog jezera i nastavlja do Tihog oceana. Kada se ukrcate na Transsibirsku željeznicu, sedmodnevno putovanje, vjerojatno ćete započeti svoje putovanje u Moskvi. Ovdje je vrijeme na satu postavljeno na moskovsko vrijeme. Putovanje od Moskve do Vladivostoka traje točno 153 sata i 49 minuta, s minimalnim ili nikakvim kašnjenjima, obično u rasponu od jednog do dva sata. Na stanici u Moskvi postoji obelisk koji označava nulu, au Vladivostoku odgovarajući obelisk označava 9288. kilometar. Ovo su rute: Moskva, Nižnji Novgorod, Perm, granica između Europe i Azije, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Ulan-Ude, čvorište Transmandžurske željeznice, Halaborsk, Vladivostok.

Nakon reklame ili sponzoriranog sadržaja, tekst se nastavlja dalje. Dok čekate sljedeći vlak koji stiže za sedam dana, možete se odlučiti zaputiti se u male ruske gradove tijekom stajanja. Ipak, većina turista odlučuje svoje vrijeme provesti u navedenim gradovima. Osim toga, važno je napomenuti da ako koristite toalet dok vlak ulazi u stanicu, vrata će ostati zaključana do njegova polaska. Vrijedno je napomenuti da ćete u ovom vlaku susresti širok raspon Rusa različitih mentaliteta, profesija i društvenih klasa. To uključuje sve, od vojnika do diplomata.

Kada se spomene Sibir, najčešće asocijacije su zima, progonstvo i izolacija. Tko ne voli snježne padaline, vjerojatno neće imati želju posjetiti ove krajeve. Međutim, čak i ako osobne predrasude ostavimo po strani, gotovo svi prizivaju u sjećanje slike iz ruske književnosti na sam spomen ruskog vlaka. Tu spadaju pojedinci visoke klase, kao što su Miškin i Rogožin i njihov profinjeni životni stil. Naravno, vrlo malo originala ostalo je netaknuto, jer je većina pretrpjela značajne promjene. Unatoč tome, postoji nekoliko odabranih ostataka iz tog doba, uključujući pozamašna ogledala i rasvjetna tijela koja su opstala kroz vrijeme.

Ako planirate dugu vožnju vlakom, toplo je preporučljivo imati pristup odjeljcima za spavanje. Odabir prve klase može dovesti do zamornog putovanja za parove. Kabine druge klase imaju četiri kreveta, dok kabine treće klase imaju čak pedeset i četiri. Poznati ruski vlak trećeg razreda, Plackartni, ima jedan vagon s 54 kreveta na kat. Ovo je idealan način za putovanje kroz Rusiju, jer toliko ljudi na jednom mjestu osigurava zabavno putovanje. Dok neki vlakovi mogu zahtijevati plaćanje posteljine, dopušteno je ponijeti vlastitu. Kondukter je uvijek dostupan da pomogne i osigura čistoću i organizaciju vlaka. Zanimljivo je da se strani putnici često iznenade kada saznaju da se smeće iz vlaka odlaže dok je vlak u pokretu.

Kritična komponenta putovanja je konzumacija votke, koju gotovo svi piju tijekom cijelog putovanja. Pušenje je strogo ograničeno na kraj svakog vagona, iako kondukteri povremeno zanemaruju ovo pravilo kada je veselje u punom jeku. Dok je Transsibirska ruta dobro poznata turistička atrakcija, Transmongolska ruta još je popularnija. Ova ruta vodi putnike prema jugu, prolazeći pored prekrasnog Bajkalskog jezera, i na kraju vodi do rodnog mjesta legendarnog Džingis-kana. Putovanje počinje u slikovitom krajoliku okruženom brdima i travnatim stepama.

Usput se možete diviti tradicionalnim GER kućama, te hrabrim mještanima koji su poznati po svojim vještinama u streličarstvu i jahanju. Ruta zatim nastavlja kroz prašnjavi teren pustinje Gobi, s vrhuncem u konačnom odredištu Pekingu. U Peking se također može putovati preko Maghurijske rute, koja se od južne rute razlikuje po tome što ide prema istoku kroz prostranu mandžursku provinciju. Primarna privlačnost ove rute za putnike je prilika da svjedoče Kineskom zidu, kao i gradu Harbinu, poznatom po svom zimskom festivalu s poznatim ledenim i snježnim skulpturama, prenosi Telegraph.co.uk.

Preporučujemo