Svaki pojedinac ima barem jedan madež na tijelu, a iako količina može varirati, nepobitna je činjenica da ih većina nas ima. Gostujući u Jutarnjem programu TV Prve, dermatolog Predrag Poleksić istaknuo je kako je količina madeža na tijelu pojedinca isključivo uvjetovana njihovim genetskim sklopom.

Prema njegovoj izjavi, na količinu madeža na tijelu pojedinca utječe kombinacija genetskih čimbenika i izloženosti ultraljubičastom zračenju. Neki madeži mogu nastati kao rezultat posjeta solariju i često se karakteriziraju kao pjegice ili mrlje. Osim toga, vrijeme provedeno na suncu tijekom djetinjstva igra ulogu, iako genetika prvenstveno određuje nastanak madeža.

Madeži se obično pojavljuju u djetinjstvu, iako njihova pojava u odrasloj dobi zahtijeva posjet stručnjaku radi pregleda. Ako primijetite iznenadnu pojavu madeža u odrasloj dobi, poželjno je potražiti vještačenje dermatologa. Obično se madeži dobiju nedugo nakon rođenja, a do kraja puberteta, oko 20. godine, svi madeži koji bi trebali biti već su niknuli. Stoga je pojavu novih madeža nakon dvadesete, pa čak i tridesete godine potrebno dermatoskopski ispitati kako bi se postavila točna dijagnoza. Dermatologinja je istaknula važnost uklanjanja madeža koji se pojavljuju kasnije u životu.

U više od 90 posto slučajeva madeži koji prirodno strše iz kože su benigni, navodi se u njegovoj izjavi. Također je spomenuo da madeži koji se smatraju “zanimljivima” i nalaze se na površinskoj razini kože spadaju u istu kategoriju bezopasnosti. Spomenuo je da je važno biti oprezan s madežima koji pokazuju određene karakteristike: da su dvobojni, veći od šest milimetara, da imaju zarezane rubove i da nisu ovalni ili jasni u obliku. Osim toga, ako se čini da madež strši ili otiče, to se smatra vrlo ozbiljnom indikacijom. Neki madeži također mogu uzrokovati svrbež ili peckanje. Ključno je obratiti pozornost na sve nove madeže koji se pojave jer mogu biti znak zabrinutosti.

Njegova je preporuka bila da se osobe redovito samopregleduju i zakažu godišnji posjet specijalistu radi sveobuhvatnog pregleda. Melanom, najopasniji oblik raka kože, samo je jedan od nekoliko različitih tipova. Melanom, agresivni tumor koji potječe iz melanocita, stanica odgovornih za proizvodnju pigmenta kože, lako je vidljiv golim okom čak iu uznapredovalim stadijima. Za razliku od tumora koji zahvaćaju unutarnje organe, dijagnostički alati poput ultrazvuka ili magnetske rezonancije nisu potrebni za otkrivanje tumora kože. Rano otkrivanje melanoma tijekom rutinskih pregleda uvelike povećava šanse za preživljavanje. Međutim, ako je melanom napredovao u uznapredovali stadij s udaljenim metastazama, prognoza postaje znatno nepovoljnija.

Preporuka dr. Poleksića je da se klonite solarija jer oni potiču proizvodnju melanina, koji pak može pospješiti rast stanica i potencijalno pridonijeti razvoju tumora. Indikacije melanoma:

Mladost asimetrične prirode,
Rub madeža nije ujednačen ili pravilan.
Madež veći od šest centimetara.
Madež koji uzrokuje nelagodu ili pokazuje krvarenje…

Ako primijetite bilo kakve druge abnormalne ili zabrinjavajuće promjene u ponašanju ili izgledu mladih jedinki, ključno je potražiti stručnu pomoć stručnjaka za temeljit pregled.

Preporučujemo