POTREBNI SASTOJCI:
- 2 krompira
- 2 kašike soli
- 1 šolja kukuruznog škroba
- Suncokretovo ulje (za prženje)
NAČIN PRIPREME:
Prvo što trebate napraviti je skuhati krompire. Stavite ih u lonac s vodom koja je prethodno posoljena i kuhajte ih u ljusci dok ne postanu mekani. Važno je kuhati krompire u ljusci jer time zadržavaju više okusa i vlage, a također sprječavate da previše vode upiju. Kada su krompiri kuhani, izvadite ih iz vode i ostavite da se ohlade. Hlađenje krompira olakšava guljenje, a također sprječava da krompir postane previše ljepljiv prilikom gnječenja.
Kada se krompiri ohlade, ogulite ih i stavite u veliku zdjelu. Zgnječite ih vilicom ili upotrijebite kuhinjski alat za pire, kako biste dobili glatku teksturu. Bitno je da smjesa bude što glađa, jer će to pomoći da krekere dobiju finu i hrskavu teksturu. Da biste izbjegli da smjesa postane previše ljepljiva, u tako pripremljeni pire krompir dodajte 2 kašičice soli i 1 šolju kukuruznog škroba. Kukuruzni škrob pomaže u stvaranju hrskave teksture krekera, što je ključni element ovog recepta. Miješajte sve sastojke dok ne dobijete gusto tijesto koje se ne lijepi za ruke. Ako smjesa bude previše ljepljiva, postupno dodajte još kukuruznog škroba po žlicu dok ne postignete željenu gustoću.
Nakon što ste pripremili tijesto, površinu na kojoj ćete raditi lagano pospite kukuruznim škrobom kako bi tijesto lakše klizilo i ne bi se lijepilo. Kratko premijesite tijesto kako biste ga dodatno ujednačili. Oblikujte ga u valjak promjera oko 2,5 cm. Zatim, taj valjak podijelite na 8 jednakih dijelova. Svaki dio oblikujte u manji kolut, a zatim svaki kolut podijelite na 12 manjih dijelova. Svaka kuglica treba biti približno veličine male klikere. Ovaj korak je ključan za pravilno oblikovanje krekera u male komade, jer ravnomjerno oblikovani komadići omogućuju da svi krekere postanu hrskavi u isto vrijeme.
Kada ste podijelili tijesto na manje dijelove, svaki komadić razvaljajte u kuglicu. Zatim, pomoću odgovarajućeg kalupa (na primjer, sokovnika za limun s rebrastim dizajnom) pritisnite svaku kuglicu kako biste dobili karakteristične rebraste oblike. Ovaj postupak nije samo estetski, već pomaže krekere da dobiju prepoznatljivu teksturu koja će im omogućiti da se ravnomjerno napuhnu i postanu hrskavi prilikom prženja.
Za prženje krekera, prvo zagrijte dovoljno suncokretovog ulja u loncu ili dubokoj tavi. Ulje treba doseći temperaturu od oko 175°C. Kako biste provjerili je li ulje spremno, ubacite mali komadić tijesta; ako odmah ispliva na površinu i počne cvrčati, ulje je dovoljno vruće. Zatim, pažljivo uronite pripremljene krekere u vruće ulje, ali pazite da ne stavite previše odjednom kako biste izbjegli pad temperature ulja. Pretrpavanje tave može uzrokovati da se krekere ne prže ravnomjerno.
Krekere pržite 2-3 minute, dok ne postanu zlatno smeđi i počnu se lagano napuhivati. Budite strpljivi, jer je važno da krekere ne prepržite, kako bi ostali hrskavi, a ne presuhi. Nakon što su gotovi, izvadite ih iz ulja i stavite ih na tanjur obložen papirnatim ručnicima da upiju višak ulja.
Kada se krekere ohlade, bit će savršeno hrskavi i gotovi za posluživanje. Ovi domaći krekere su odlična užina ili dodatak raznim jelima, jer su jednostavni za pripremu, a izuzetno ukusni. Ako želite, možete ih poslužiti uz omiljeni umak ili ih jednostavno uživati sami.
Ovaj recept je savršen za sve koji žele uživati u hrskavim, domaćim krekera bez ikakvih aditiva, a uz samo nekoliko jednostavnih sastojaka.