Tijekom posljednje dvije godine mnogi su pojedinci doživjeli niz negativnih emocija kao što su strah, uznemirenost, strepnja i stres. U pokušaju da pronađu rješenje ili donekle olakšaju ove izazovne okolnosti, brojni pojedinci potražili su utjehu u korištenju sredstava za smirenje. Profesor dr. sc. Janko Samardžić sa Zavoda za farmakologiju Medicinskog fakulteta u svom otkriću rasvjetljava koliko pića pojedinci konzumiraju.
Tijekom pandemije primjetan je porast konzumacije anksiolitika, sedativa i hipnotika, lijekova koji se koriste za liječenje nesanice. Institut za farmakologiju Medicinskog fakulteta u Srbiji pomno prati trendove potrošnje lijekova u cijeloj zemlji i primijetio je ovaj značajan porast. Profesor Janko Samardžić ističe zabrinjavajući trend konzumacije i korištenja droga, napominjući da dok je u 2020. u prvoj godini pandemije došlo do blagog porasta, u 2021. je došlo do blagog pada. No, u prosjeku i dalje postoji 25 postotak porasta, što nadovezuje ionako visoke razine uporabe droga i stavlja nas u zabrinjavajući položaj.
Korištenje sredstava za smirenje češće je kod žena. Kako stanovništvo stari, tako raste i potrošnja ovih lijekova. Ipak, valja napomenuti da se ovi lijekovi ne preporučuju starijoj populaciji i treba ih izbjegavati, ističe farmakolog. Prema riječima sugovornice Ivane Božović, među ovom populacijom postoji značajna prevalencija traume, uključujući padove i prijelome. U nekim zemljama čak postoje ograničenja u primjeni određenih mjera prema starijim osobama. Međutim, problem se pomiče kada se razmatraju mlađi ljudi, budući da primarna briga postaje zlostavljanje, što je sasvim posebna tema.
Kada je riječ o okolišu, potrošnja lijekova za smirenje u ovoj regiji premašuje potrošnju ostalih europskih zemalja, posebice onih u sjevernoj Europi, s dva do tri puta većom razlikom. “Naprotiv, postoji značajna razlika u obrascu korištenja antidepresiva”, primjećuje profesor. “Naša zemlja koristi antidepresive upola manje nego zemlje Europske unije. Ova razlika predstavlja intrigantno tumačenje.
1. Vaše probleme ne možete riješiti lijekovima za smirenje.
2. Izbjegavajte ih internalizirati kao osobne napade.
Zatražite liječnički savjet od liječnika. Profesor tvrdi da se liječenje tjeskobe i anksioznih poremećaja bavi isključivo simptomima, a ne temeljnim uzrokom, koji je neizravna manifestacija mentalne iscrpljenosti. U biti, bavimo se stanjem unutarnjeg nemira i nelagode, a ne bavimo se temeljnim problemom. Posljedice koje proizlaze iz pretjerane i nelogične uporabe sredstava za smirenje. Učinci se razlikuju ovisno o dobi, načinu života i općem blagostanju. Starije osobe često doživljavaju ozljede koje su posljedica poteškoća s koordinacijom, osobito unutar granica vlastitog doma.
Problem zlouporabe sredstava ovisnosti među mlađom populacijom postaje složeniji kada se kombinira s alkoholom, što dovodi do potencijalno smrtonosnih posljedica. Nadalje, ove tvari također imaju štetan utjecaj na sposobnost učenja i pamćenja informacija. Profesor ističe da je ovisnost i netolerancija na ovaj lijek jedinstven izazov. Kad je riječ o lijekovima za smirenje, oni stvaraju nemilosrdan krug iz kojeg se izuzetno teško osloboditi. Ako ih slučajno uzmemo osobno, uzvratit će nam osvetom. Kada se pravilno koriste, ovi se lijekovi pokazuju vrlo učinkovitima.
Prema riječima profesora, postoji zabrinutost u pogledu propisivanja ovih lijekova od strane liječnika. Namijenjeni su za korištenje za određenu indikaciju i u ograničenom trajanju. Međutim, kada se uzimaju bez odgovarajuće kontrole, mogu zapravo prikriti temeljni problem, produžiti simptome i rezultirati neželjenim učincima. Sve dok se pridržavamo propisanih lijekova, ti se lijekovi pokazuju korisnima. Međutim, komplikacije nastaju kada pojedinac postane ovisan o lijeku. To stvara beskrajni ciklus koji samo produžava problem, jer sami lijekovi ne mogu pružiti rješenje. Samo nam pomaže da se lakše suočimo s problemom i prevladamo ga. Prof. dr. Janko Samardžić, sa Zavoda za farmakologiju Medicinskog fakulteta, zaključuje da se problem ne može riješiti samim lijekovima.