Ilija Serafimović, mladi genijalac porijeklom iz Pančevića, proglašen je vicešampionom prvenstva Srbije u domeni rješavanja šahovskih zadataka. Također se uspješno plasirao među 20 najboljih rješavača na globalnoj razini. Serafimović je bio uvjeren da su šahovski problemi prepuni paradoksalnih i osebujnih pojmova, što je potvrdio i velemajstor Gari Kasparov.

Svojim jedinstvenim idejama i talentom i za šah i za matematiku, ovaj srednjoškolac je bez napora rješavao paradokse i prelazio nacionalne okvire. Ilijine iznimne vještine na svjetskim i europskim natjecanjima izazvale su pozornost javnosti ali i medija, a posebice njegov nedavni uspjeh na Otvorenom prvenstvu Srbije gdje je proglašen viceprvakom naše države zbog svoje vještine u rješavanju šahovskih zadataka.

S dodatna četiri boda uspio je učvrstiti svoju poziciju među 20 najboljih rješavača svjetske ljestvice i dovesti svoj trenutni rejting na 2505 bodova. U razgovoru za portal “Espreso” Ilija je govorio o svom podrijeklu, postignućima i budućim aspiracijama. Prema njegovom kazivanju, šahom se u obitelji bavio kao hobijem prije nego što je završio i prvi razred osnovne škole. Međutim, tek kad je imao devet godina, počeo je igrati problemski šah. Velemajstor Marjan Kovačević uputio mu je poziv da se pridruži njegovoj ekipi u ŠK „Beograd”.

“Šah je igra u kojoj posebno uživam jer dopušta neograničene kombinacije. Ipak, upoznao sam problemski šah i brzo me začarala njegova ljepota. To me navelo da se u potpunosti posvetim problemskom šahu jer pruža veće mogućnosti za kreativnost. Otkrio sam da osim rješavanja problema postoji i umijeće njihovog sastavljanja.” – istakao je Ilija u razgovoru sa medijima. Šahovska kompozicija, koja je također poznata kao problemski šah, posebno je područje šaha koje uključuje stvaranje šahovskih problema.

Posebna vrsta zadatka naziva se šahovski problem, koji uključuje dijagram koji predstavlja šahovsku poziciju, uvjet kao što je “bijeli igra i pobjeđuje” i rješenje. Osim ako nije drugačije navedeno, primjenjuju se redovita pravila šaha. Međutim, mogu se specificirati izmjene nekih pravila. Svi šahovski problemi moraju biti u skladu s temeljnim načelima postavljenim u Kodeksu problemskog šaha.

Od sredine 1800-ih problemski šah pojavio se kao zasebno polje s dolaskom svojih prvih stručnjaka, poznatih kao problematisti ili šahovski skladatelji. Godine 2014. Ilija je svoje vještine rješavanja problema stavio na kušnju na natjecanju i od tada niže svoje nevjerovatne uspjehe. Radeći zajedno s ostalim rješavačima problema, ovaj mladi Pančevac stekao je titulu šampiona, a Srbija svakako treba biti ponosna na ovog mladog genijalca koji nas je predstavio u najboljem izdanju.

Preporučujemo