Božićni običaji prvenstveno se tiču ​​posta, tradicije unošenja božićnih drvaca, slame i svijeća u kuću, pravljenja česnice i obiteljske večere na kojoj se okupljaju svi ukućani. 6. siječnja, u gotovo svakom pravoslavnom domu, poštuju se osnovni običaji, zajedno s crkveno prihvaćenom tradicijom, a sve kako bi se toplo prigrlio uspješan dolazak rođenja Isusa Krista.

Osim običaja zabilježenih u crkvenim knjigama, domaćini i domaćice imaju svoje jedinstvene tradicije koje se razlikuju od mjesta do mjesta.

1. Početak božićnog dana obilježava se temeljitim čišćenjem kuće i kićenjem slame. Stol se kiti sušenim i konzerviranim voćem, a pali se posebna svijeća koja označava početak posta koji služi za duhovno pročišćenje. Nakon toga se priprema svečana večera s pečenjem, a zatim je vrijeme za crkveno bdijenje.

2. Domaćice marljivo pripremaju raznoliku korizmenu gozbu koja se sastoji od raznih jela poput graha, ribe, baklava, pogača i pita. Ova kulinarska tradicija ukorijenjena je u vjerovanju da će donijeti godinu bogatu blagostanjem i obiljem.

3. Navečer na Badnjak običaj je da žena rukom nježno udari muža u prepone, a muž zauzvrat treba uzvratiti gestom svojoj ženi. Vjeruje se da ova tradicija donosi radost i sreću ukućanima tijekom cijele godine, osiguravajući vitalnost muža kao glave kuće.

4. Mnogi ljudi vjeruju da je pokretanje poslovnog pothvata korisno, budući da ima potencijal donijeti prosperitet i bogatstvo i pojedincu i njegovom kućanstvu tijekom cijele godine.

5. Badnji dan je vrijeme kada se ništa ne iznosi iz kuće, a ako je nešto prije posuđeno, traži se da se vrati, jer se smatra nepriličnim da stvari iz kuće na taj poseban dan budu izvan nje.

6. Na Badnjak se u kućanstvu poštuje tradicija lomljenja oraha. Svaki član sudjeluje u ovom ritualu kako bi odredio svoju sreću za nadolazeću godinu. Stanje jezgre oraha određuje prognozu: zdrava i glatka jezgra označava uspješnu godinu, dok nesavršena sugerira prostor za napredak i potencijalni nedostatak sreće.

Preporučujemo