U određenim kulturama postoji talisman poznat kao “Fatimino oko” ili “Nazar boncuğu” na turskom. Ovaj amulet služi kao zaštita od zlih sila i čarolija. Nadimak Fatimino oko potječe iz islamske tradicije, točnije od Fatime, kćeri proroka Muhameda, koja se povremeno veže uz simbole zaštite.

Izrađen od stakla ili plastike, amulet ima oblik oka. Njegova jezgra ima duboku točku koja utjelovljuje zjenicu, okruženu živahnim plavim prstenom koji simbolizira šarenicu. Smatra se da ovaj spoj nijansi, nadopunjen njegovim osebujnim oblikom, ima sposobnost odbijanja zlonamjernih sila i suzbijanja čarolija. Ova posebna stavka često se promatra u mnoštvu okruženja, uključujući prebivališta, automobile, radna mjesta i brojna druga mjesta. Štoviše, često se koristi kao ukrasni element na raznim oblicima nakita.

Bašta Balkana prenosi da je Muhamedova kći Fatima, u skladu s islamskom tradicijom, svog zaručnika darovala komadićem azurnog stakla, koji mu je služio kao talisman koji mu je omogućio da trijumfalno savlada sve moguće prepreke na svom mukotrpnom putovanju. Ova nezamršena anegdota može se naći svuda, navodi Bašta Balkana. Talisman poznat kao oko Fatime, iako ne potječe iz islama, obično ga koriste i muslimani i pravoslavci. Obično se prikazuje na vratima stanova i radnih mjesta, a nose ga i odrasli, djeca i trudnice. Primarna svrha iza ove prakse je suzbijanje i zaštita od kletvi i čaranja, slijedeći tradicionalnu tursku metodu.

O očuvanju Fatminog oka ruski svećenik Aleksandar Jermolin iznio je sljedeće svoje mišljenje: Turski amuleti čvrsto su se etablirali u Rusiji, zahvaljujući prevladavajućoj fascinaciji okultnim i paranormalnim. Ovaj trend je još više dobio na zamahu njihovim dolaskom u ovu mubarek zemlju. Umorni godinama državnog ateizma, ljudi su počeli čeznuti za vezom s vjerom. Međutim, za mnoge je ta žudnja dovela samo do nejasne “vjere u dušu”, što je rezultiralo zbrkanom mješavinom ezoteričnih uvjerenja. Dok sam bio u procesu renoviranja kuće, naišao sam na zadivljujući prizor. Na polici su bile ikone, kućni duhovi i nešto što je izgledalo kao “stari šumar”. Zanimljivo je da su vlasnici kuće istinski ljubazni i časni pojedinci. Međutim, čini se da njihova vjerska uvjerenja međusobno isprepliću razne svete objekte. Ikone, talismani i drugi predmeti pomiješani su zajedno. Iskoristio sam priliku da porazgovaram s njima, objasnivši im posebnu prirodu ovih predmeta. Zbog toga su donijeli odluku o uklanjanju kućnih duhova i “šumara”, te su pristupili posvećenju kuće.

Što tjera naše vršnjake da bez napora tragaju za tako trivijalnom ezoterikom koju simbolizira Fatimino oko? Odsutnost autoritativnih ličnosti istaknuto je obilježje naše ere. Pojedinci teže pronaći vrijednost u znamenitostima. Međutim, u nedostatku autoriteta, sve postaje zbrkano. Zato nije neuobičajeno da u jednom stanu koegzistiraju turske oči, kineske žabe i simboli godine sa slovenskim poganstvom, pa čak i ikonama. Rijetkost s kojom razmišljamo o značaju života i neizbježnosti smrti još je jedan faktor koji pridonosi. Smrt se često promatra kao apstraktan koncept, nešto što se može dogoditi u dalekoj budućnosti, a ne u sadašnjem trenutku. Naš fokus je umjesto toga usmjeren na zaštitu sebe od bilo kakve potencijalne štete, bilo da se radi o negativnoj energiji koja curi kroz naše prozore ili utjecaju kletvi i čarolija. Umjesto da se upuste u duboku introspekciju o svrsi našeg postojanja, mnogi se pojedinci odlučuju za put manjeg otpora, tražeći utjehu u jednostavnosti nošenja zaštitnih talismana.

Često se susrećem s upitom: “Zašto se to smatra negativnim?” To je pitanje koje zahtijeva individualizirani odgovor, prilagođen sposobnostima svake osobe za pažljivo razumijevanje. Ponekad je dovoljno samo da netko tvrdi da je nešto nespojivo s pravoslavljem. To je binarni izbor: ili ste pravoslavac ili vas se smatra poganinom, okultistom ili nečim sličnim. Međutim, čak je i to pretjerano pojednostavljivanje, budući da postaje neophodno educirati pojedince o pravoj prirodi poganstva, koje u biti uključuje štovanje demona. Ona naizgled bezopasna drangulija u vašem domu? To je zapravo maleni vrag. Sigurno ne biste poželjeli tako nešto u svojoj kući. Najvažniji aspekt koji treba uzeti u obzir je da samo Bog daruje svoje blagoslove bez naknade. Suprotno tome, demoni traže naknadu za svoju “pomoć”. Tipično, traže najvredniji posjed koji osoba posjeduje: svoju besmrtnu dušu. Stoga je ključno razmisliti o tome što ćete morati ponuditi u zamjenu za njihovu pomoć.

Preporučujemo