Osećaj nelagode i nadutost su česti problemi koje ne treba shvatiti olako, jer mogu ukazivati na ozbiljnija stanja, poput raka jajnika. Dr. Dženi Le na TikToku upozorava da, iako lekovi koji se izdaju bez recepta mogu olakšati neugodne simptome nadutosti, oni ne rešavaju temeljni uzrok.

  • Baveći se problemom stalne nadutosti u nedavnom videu, zadubila se u temeljne čimbenike koji mogu odstupati od početnih pretpostavki. Dr. Le je pojasnio da neadekvatna konzumacija hrane ili nepravilni obrasci prehrane mogu povremeno dovesti do nadutosti. To je zbog toga što crijeva troše značajnu količinu energije, koja se naziva Paracelsus, kako bi se skupila i eliminirala otpad iz tijela.

    Kada se pojedinci dosljedno pridržavaju niskokalorične dijete ili neredovito preskaču obroke, njihovo tijelo može osjetiti manjak esencijalne energije potrebne za ovu specifičnu funkciju. Prema stručnjacima, nedostatak hrane rezultira opuštenim stanjem crijeva, bez potrebe za kontrakcijama. Nasuprot tome, kada se konzumira znatna količina hrane, crijeva reagiraju pojačanim kontrakcijama, što potencijalno može rezultirati nadutošću trbuha.

    Pojava nadutosti može se pripisati raznim čimbenicima. Kada osobe koje se pridržavaju dijete bogate vlaknima, voćem i povrćem dožive zatvor, to može ukazivati ​​na neadekvatan unos vode, što ometa nesmetano prolaženje stolice. Nadalje, pojedinci koji vode sjedeći život mogu se susresti s izazovima u postizanju redovitog pražnjenja crijeva, što dovodi do osjećaja nadutosti. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) identificirala je prekomjerne plinove u crijevima kao primarni uzrok nadutosti.

Kako biste ublažili neugodne simptome, stručnjaci predlažu da u svoju prehranu uključite hranu bogatu vlaknima, redovito se bavite tjelesnom aktivnošću, žvačete zatvorenih usta i održavate odgovarajuću hidrataciju. Savjetuje se izbjegavati pretjeranu konzumaciju gaziranih pića, alkohola i kofeina, kao i prerađene, slatke i začinjene hrane.Kako biste osigurali miran san, preporuča se izbjegavati teške obroke prije spavanja i kloniti se hrane za koju znate da imate intoleranciju. Kada se trebate obratiti medicinskom stručnjaku? Ako naiđete na bilo koji od sljedećih simptoma, pametno je potražiti savjet od svog liječnika opće prakse.

Prema članku na Net.hr-u, osobe koje imaju trajne nadutosti u trajanju od tri tjedna ili dulje, praćene simptomima kao što su mučnina, proljev, zatvor, neobjašnjiv gubitak težine ili krv u stolici, a koje su napuhnute više od 12 godina puta unutar mjesec dana do točke kada im to ometa sposobnost kretanja i obavljanja svakodnevnih zadataka, savjetuje se da se za pomoć posavjetuju s liječnikom.

BONUS TEKST:

Kako bi se osigurala sveobuhvatna zaštita tijekom cijele godine, nužno je koristiti kremu obogaćenu zaštitnim faktorom, osobito tijekom ljetne sezone kada UVA i UVB zrake imaju pojačan intenzitet i predstavljaju povećanu opasnost. Dermatologinja dr. Aleksandra Braun nedavno je dala neprocjenjive smjernice na svom Instagram profilu, osvjetljavajući optimalnu količinu kreme za sunčanje potrebnu za optimalnu obranu.

Kako biste osigurali sveobuhvatnu zaštitu od sunca za cijelo tijelo, savjetuje se nanošenje dovoljne količine kreme za sunčanje koja može stati u standardnu ​​čašu za liker. Na lice i vrat treba nanijeti količinu kreme jednaku širini dva prsta, što obično odgovara jednoj čajnoj žličici, pod pretpostavkom da krema za sunčanje ima kremastu teksturu.

Braun predlaže da se pri korištenju krema za sunčanje s teksturom koja je tekuća i losiona savjetuje da kremu nanesete na četiri prsta umjesto na uobičajena dva kako biste adekvatno prekrili i zaštitili vrat i lice.

Preporučujemo