U nastavku našeg današnjeg članka osvrnut ćemo se na jednu veoma zanimljivu temu koja je prethodnih godina naročito zastupljena na društvneim mrežama. Kako ste već sigurni primjetili, sve više se susrećemo sa ugovorenim brakovima između Albanki i Srba, a zanimljiva činjenica jeste da u Albaniji većinu stanovništva čine upravo žene zbog čega je šansa da veliki broj njih ostane neudano izuzetno velika.
Tijekom godina uočen je rastući trend sklapanja brakova između Albanki i Srba. Obično su stariji muškarci ti koji dovode žene iz Albanije i svoje postupke opravdavaju tvrdnjom da je jednostavnije oženiti se na ovaj način nego ostati usamljen do kraja života. U Srbiji mlade žene traže nastavak obrazovanja i karijere u urbanim sredinama ili pronalaze bračnog partnera koji će im omogućiti lagodan život sa obezbjeđenim sredstvima. Kao rezultat toga, ruralne zajednice često vrve neoženjenim muškarcima jer gradske djevojke ne žele živjeti na selu.
U novije vrijeme sve veći broj neženja koji ispunjavaju određene uvjete čak razmišlja o vjenčanju sa Albankama, a kako se ističe, Albanija ima mnogo više žena nego muškaraca, zbog čega postoji veća vjerovatnost da će mnoge od njih ostati same do kraja života. Nadalje, kulturne norme nalažu da neudane žene donose sramotu svojoj obitelji i brak s osobom druge vjere smatra se manje sramotnim. U međuvremenu, od muškaraca se očekuje da daju novac mladenkinoj obitelji u zamjenu za brak i kako bi to olakšale, agencije za posredovanje naplaćuju naknadu u rasponu od 1.000 do 3.000 eura, ovisno o kvaliteti i izboru usluge.
Neki pojedinci iskorištavaju prednosti sustava zajmova, a često mladoženja postane žrtva raznoraznih prevara kada mladenka pobjegne sa svim predatim novcem. Ipak, vrijedno je spomenuti da mnogi od tih brakova još uvijek cvjetaju i ostaju mirni unatoč što se susrećemo sa pojedinim slučajevima lažnih brakova. Još 2005. etnologinja Jasna Jojić predstavila je izvještaj o albansko-srpskim brakovima.
Napomenula je da su Albanke bile zadovoljne udavanjem za Srbe i emigriranjem u južnu Srbiju. Zbog urbanizacije mnoge su djevojke napustile selo, a neoženjenih muškaraca bilo je u izobilju. Međutim, u godinama koje su uslijedile Srbija je doživjela promjene i modernizaciju, uključujući širenje interneta i povećanje zarada. Sukladno tome, situacija se nastavlja razvijati i srpski interes za albanske žene je sada veoma raširen, s posebnim naglaskom na one koje potječu iz središnjih planinskih sela.