U siječnju 2023. Amerikanka Casey Dugan Blagojević sklopila je brak sa Srbinom Aleksom. Prije njihove svadbe, Casey je više puta posjetila Beograd i svoje susrete bilježila na blogu “That American Girl”. Ipak, početkom travnja prošle godine na Instagramu je objavila raskid njihove četverogodišnje veze na daljinu.
Jedna je Amerikanka izrazila olakšanje izjavivši da su četiri mučne godine konačno završile i izbrisale svaki osjećaj udaljenosti među njima. Casey je uspješno završio magisterij iz kreativnog pisanja na Hunter Collegeu, dok je Aleksiju odobrena viza i službeno se preselio u Sjedinjene Države krajem ožujka 2023. Od sada žive u New Yorku, prihvaćajući svoju novopronađenu bračnu sreću . Iskreno, moram priznati… Osjetit ću njegovu odsutnost. Neće mi nedostajati srcedrapajući rastanak u zračnoj luci ili produljena razdoblja razdvojenosti, već uzbuđenje avanture. Prije nego što sam ušla u vezu s Aleksom, nikada nisam iskusila ushićenje putovanja zrakoplovom.
Tijekom uživanja s Aleksom, izrazila je uvjerenje da udaja za Srbina podrazumijeva vezu sa samom Srbijom. Tražeći uvid u ljude s ovih prostora, obratila se knjizi Mome Kapora “Vodič kroz srpski mentalitet”. No, zbog značajnih promjena kroz koje je Beograd prošao u proteklih trideset godina, Casey se nije mogla u potpunosti uskladiti s Kaporovom perspektivom. Kao rezultat toga, odlučila je podijeliti vlastita iskustva iz prve ruke na svom blogu. Ova mlada žena ne samo da je istraživala teme poput propuha, hamburgera i zamršenog srpskog jezika u svom pisanju, već je stekla i dragocjene uvide u ponašanje lokalnih žena na ulicama Beograda.
Casey je iznijela zapažanje o kulturnom ponašanju Srpkinja, koje imaju tendenciju provoditi dosta vremena u kafićima, posvećujući dva sata uživanju u jednoj šalici kave. Smatra da je čudno što mi, nasuprot tome, nemamo običaj uz piće popratiti kroasan, kolač ili sendvič. Među temama o kojima se raspravlja u Caseyjevu tekstu je i sklonost ljudi ogovaranju. Upuštaju se u rasprave o modnim odabirima, glasinama, motivima i romantičnim vezama. Ova društvena dinamika podsjeća na atmosferu New Yorka, gdje se čini da svatko ima površnu vezu s nekim drugim, što podsjeća na dinamiku srednje škole.
Prema riječima mlade Amerikanke, ne može se sjetiti vremena u New Yorku kada su vodile takve razgovore. Ona vjeruje da privlačnost New Yorka leži u njegovoj autentičnosti, jer svatko prihvaća svoje pravo ja bez pokušaja da bude cool. Ostvarivanje kontrole nad njima pokazalo se prilično izazovnim. Kad su Srpkinje u pitanju, ona se bori da zadrži kontrolu. Objašnjava da u Americi, čak i kada sretnete bivšeg partnera, i dalje postoji osjećaj ležernog razgovora, unatoč bilo kakvoj nelagodi. Međutim, žene s ovih prostora brzo izraze svoje nezadovoljstvo i ne trude se prikriti trenutne emocije.
Kao primjer, objašnjava da neće sjediti tamo jer joj se djevojka ne sviđa, neće pustiti pjesmu jer joj se ne sviđa i mrštit će se za ovim stolom zbog ljutnje na svoju djevojku. Dobila je informaciju da naše ponašanje proizlazi iz činjenice da mnogi od nas žive s roditeljima iu svojim tridesetima. Za razliku od nje i njezinih poznanika koji su od 18. godine navikli na samostalan život, njoj je neobično što osobe u ranim tridesetima još uvijek žive u kohabitaciji s roditeljima. Osim toga, uočila je razlike u prijateljstvima: Srbi održavaju doživotne veze s prijateljima iz djetinjstva, dok Amerikanci, zbog svojih putovanja po cijeloj zemlji, često susreću nove pojedince.
Casey naglašava da je to jednostavno kulturološka razlika i da u tome nema ničeg inherentno netočnog. Postoje ograničenja u međuljudskim odnosima između muškaraca i žena. Izlasci su bili koncept koji je za nju bio veliko iznenađenje, jer to nije nešto što imamo u Srbiji na način na koji je ona navikla. Prema Kejsi, kultura spojeva u Americi dopušta mogućnost odlaska na više spojeva s jednom osobom ili čak istovremeno s različitim pojedincima, bez ikakvog značajnog značenja. Samo izlaženje na spojeve ne ukazuje na postojanje romantične veze. Svrha spojeva jednostavno je bolje upoznati jedno drugo, procijeniti kompatibilnost i način na koji komunicirate kao par. Na kraju, ako obje strane odluče, to može prerasti u službeni odnos. Međutim, ako niti jedna osoba ne želi privržen odnos, opcije kao što su suživot, prijatelji s povlasticama ili veze za jednu noć smatraju se savršeno prihvatljivima.
Prema njenom objašnjenju, čini se da Srbi imaju jedinstven pristup datiranju, odnosno nedostatak istog. Umjesto da prolaze kroz tradicionalni proces upoznavanja, ako dvije osobe imaju zajednički interes, one odmah započinju vezu. Prema riječima ove srpske snahe, ženama u Americi mnogo češće prilaze muškarci, čak i na mjestima poput supermarketa gdje vam netko može tražiti broj telefona. Nasuprot tome, ona i njeni prijatelji primijetili su da u Srbiji muškarci obično bulje, ali rijetko prilaze i traže brojeve telefona.
Prema Kejsi, djevojke u Srbiji imaju reputaciju da se elegantno odijevaju, iako njihov modni odabir naginje tradicionalnijem i ženstvenijem stilu. Casey primjećuje da Srpkinje posjeduju jedinstven osjećaj za stil, ali općenito se radije drže onoga što je isprobano i istinito umjesto da se upuštaju u eksperimentalniji modni teritorij. U Beogradu je vjerojatnost da ćete sresti turista nevjerojatno velika ako naiđete na djevojku s ružičastom kosom i velikim čizmama, s vjerojatnošću od 99 posto.
Dok je promatrala okolinu, nije mogla ne primijetiti obilje torbi “Michael Kors” i “Ges”. Osim toga, što se više približavala centru, to je više primjećivala prisutnost skupih predmeta i pojedinaca koji su bili podvrgnuti plastičnim operacijama. Od izlaska do zalaska sunca, stalno zauzeta. Kako dan prelazi u večer, Kejsi je primijetila primjetnu transformaciju u kozmetici za lice. I dok se djevojke odlučuju za suptilnije nanošenje maskare i rumenila tijekom dana, prijelaz na noć donosi značajno intenziviranje šminke. Iako Kejsi možda nema opsežno znanje o proizvodima za njegu lica, doživjela je razočaranje parfemima i štetnim tvarima, čak i unutar proizvoda određene branše koje je kupila.
U svojim zapažanjima otkrila je da Srpkinje više vole osunčan ten i sklone su previdjeti važnost SPF-a i zaštite od sunca, za razliku od nje same koja uvijek u svakoj torbi nosi kremu sa zaštitnim svojstvima. Tijekom priprema za vjenčanje, Kejsi je često objašnjavala ženama, kozmetičarima i prijateljicama da nema želju depilirati ruke, a odluka je zaprepastila Srpkinje. Što se tiče kose, zbunjuje je što se Srpkinje ne kite modnim detaljima i rijetko susreće djevojku s kravatom ili kopčom za kosu. Prema Kejsi, Srpkinje preferiraju estetiku Kardashian, birajući uglađene repove, ravnu kosu i elegantne niske punđe.
Najpozitivniji aspekt leži u obiteljskim i prijateljskim vezama. Kejsi izražava svoje divljenje Srbima, ističući njihovu izuzetnu ljubaznost i gostoljubivost. Oduševljena je istinskim naporima koje lokalno stanovništvo ulaže u pomoć posjetiteljima u kretanju ulicama, odabiru ukusnih jela i osiguravanju ugodnog iskustva u svojoj zemlji. Afinitet koji ima prema obiteljskim vezama, posebno prema intimnosti koju Srbi njeguju, proteže se i na njihova prijateljstva. Neizmjerno joj je drago vidjeti kako srpske obitelji srdačno primaju strance u svoje domove, pružajući osjećaj lakoće i ugode u njihovoj prisutnosti. Njezina namjera nije napraviti opsežne generalizacije o cijeloj zemlji, jer priznaje da tračevi i drama postoje u svakom kutku svijeta. Stajališta koja je iznijela proizlaze isključivo iz njezinih osobnih susreta, razgovora s poznanicima i zapažanja iz prve ruke.