Advertisement - Oglasi

Sigurno se i vama nekada desilo da potpumo pogrešno procijenite neku osobu pa se sa njom čak i sprijateljite a onda otkrijete da je zlonamjerna i koristoljubiva. Evo kako da takve ljude prepoznate u startu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U našim svakodnevnim interakcijama često susrećemo pojedince koji na prvi pogled izgledaju kao da imaju dobre namjere; međutim, njihov način komunikacije skriva poruke koje postupno nagrizaju naše emocionalno blagostanje. Umjesto da izravno izražavaju neslaganje ili nezadovoljstvo, koriste nijansirane verbalne strategije koje s vremenom umanjuju naše samopoštovanje i podižu njihov autoritet. Njihov cilj nije poticanje jednakosti unutar odnosa, već uspostavljanje kontrole. Te se manipulacije često predstavljaju u obliku naizgled bezopasnih izjava koje su pažljivo osmišljene kako bi utjecale na vašu samopercepciju i osobne granice.

  • Postupno, takve fraze mogu dovesti do osjećaja nesigurnosti, zbunjenosti, pa čak i izazvati sumnju u vlastite misli i emocije. Često se susreće izraz: “Govorim ti ovo za tvoje dobro.” Iako se u početku može činiti da izražava zabrinutost, često služi kao fasada za skrivenu kritiku ili ismijavanje. Kroz ovu izjavu, pojedinac koji želi manipulirati ima za cilj prikriti uvredu kao dobronamjernu preporuku, predviđajući da će biti spremnije prihvaćena. Najučinkovitiji odgovor na ovu taktiku je odlučna i staložena izjava: “Cijenim tvoje mišljenje, ali znam što je najbolje za mene.”

Ovaj odgovor prenosi manipulatoru da posjedujete sposobnost donošenja informiranih odluka koje se tiču ​​vlastitog života. Manipulativni izraz koji se često susreće je: “Pretjerano si osjetljiv”. Koristeći ovu frazu, manipulator učinkovito prebacuje krivnju za svoje ponašanje na vas, implicirajući da su vaši emocionalni odgovori ili pretjerani ili iracionalni. Ova strategija ima za cilj potisnuti vaš glas i unijeti nesigurnost u pogledu vlastitih osjećaja. Umjesto povlačenja, prikladan odgovor bi bio: “Moji osjećaji su valjani i imam ih pravo izraziti.”

Ovo pokazuje emocionalnu zrelost i suprotstavlja se nepravednom označavanju krivnje koja vam je pripisana. Povremeno se manipulacija može prikriti ispod krinke bezazlenog humora. Prikladna ilustracija ovog fenomena je izraz: “Samo sam se šalio.” Kada pojedinac iznese uvredljivu primjedbu i potom je pokuša umanjiti značaj tvrdeći da je to bila samo šala, on zapravo izbjegava odgovornost za svoje izjave. Bitno je razumjeti da humor koji nanosi štetu drugoj osobi nije šala; nego služi kao oblik suptilne agresije. Sabran, ali uporan odgovor mogao bi biti: “Vidim da je samo tebi smiješno.”

Ovaj odgovor učinkovito komunicira vašu svijest o njihovoj taktici i vašu nespremnost za takvo ponašanje. Posebno opasna fraza koju manipulatori često koriste je: “Nitko te ne bi tolerirao kao ja.” Ova izjava ne odražava istinsku naklonost ili strpljenje; nego vas nastoji uvjeriti u vašu neprihvatljivost drugima, potičući tako osjećaj ovisnosti. Namjera je usaditi uvjerenje da niste vrijedni boljeg tretmana, prisiljavajući vas da ostanete u štetnoj vezi. Takve primjedbe predstavljaju oblik emocionalne prisile i služe kao jasna naznaka da razmislite o uspostavljanju čvrstih granica.

Manipulator može pokušati racionalizirati neprikladno ponašanje izjavom kao što je: “Znaš kakav sam ja”, implicirajući da biste trebali tolerirati njegove nedostatke bez protivljenja. Kao odgovor, može biti korisno ustvrditi: “Ako vas doista poznajem, onda prepoznajem vašu sposobnost za napredak.” Ako ne dođe do promjena u ponašanju, to može poslužiti kao definitivan pokazatelj da veza nije zdrava. Ove izjave dijele nešto slično: one postupno stvaraju nepovezanost s vašim unutarnjim osjećajem sigurnosti i ometaju učinkovitu komunikaciju.

S vremenom, uporni obrasci takvog ponašanja mogu značajno narušiti vaše samopouzdanje. Opasnost ovih okolnosti pogoršava se izgledom pojedinca koji uzrokuje štetu, koji se može predstaviti kao “dobronamjeran”, što vas navodi da često sumnjate u vlastite emocije umjesto da priznate manipulaciju u igri. Priznanje je temelj snage. Razvijanjem sposobnosti razaznavanja temeljnih motiva iza naizgled dobroćudnih riječi, vraćate kontrolu nad svojim okolnostima.

Posljedično, osnažujete se da uspostavite i održavate svoje granice, štiteći svoje emocionalno blagostanje od vanjskih utjecaja. Bitno je vjerovati vlastitim emocijama; ako vas određena izjava uznemiri, to nije samo slučajnost. Često postoji skrivena poruka koja zahtijeva pravovremenu potvrdu kako bi se osigurala vaša zaštita.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo