Advertisement - Oglasi

Neprijatno iskustvo koje nam može pokvariti godišnji odmor i ljetovanje je meduza ili morski jež čije bodlje mogu da budu jako opasne. U nastavku pročitajte šta da radite u takvim situacijama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

S dolaskom ljeta otvara se prilika za opuštanje, kupanje i sunčanje. Posjet oceanu nedvojbeno je ugodan; međutim, može donijeti i neka neželjena iznenađenja. Dok se bezbrižno šetate plićakom, bavite se ronjenjem ili plivanjem, sasvim je moguće naići na morske organizme koji, iako nisu opasni po život, mogu vam pokvariti dan – pa čak i cijeli odmor. Iako se meduze, žižaci i morski ježinci mogu činiti bezopasnima, interakcija s tim stvorenjima može dovesti do nelagode, iritacije i raznih nuspojava.

  • Stoga je bitno biti u stanju identificirati te susrete, razumjeti odgovarajuće odgovore i, što je ključno, znati radnje koje treba izbjegavati. Meduze: prozirni protivnici u vodenom okolišu Iako mogu nalikovati plutajućim svjetiljkama, meduze skrivaju kolekciju bioluminiscentnih ticala koja se pokreću i pri najmanjem kontaktu. U Jadranskom moru tri vrste koje će najvjerojatnije zadati bolan ubod su uhati klobuk (Aurelia aurita), morski mjesečar i takozvani morski plućnjak. Iako ove vrste nisu smrtonosne, doživjeti njihov ubod svakako je nepoželjno.

Ubodi meduza obično se događaju kada pojedinci nenamjerno dođu u kontakt s njima tijekom plivanja ili ronjenja. Nakon dodira s kožom, pipci meduza ispuštaju toksin koji rezultira simptomima kao što su peckanje, crvenilo, oteklina i, u nekim slučajevima, mjehurići. Oni koji su osjetljivi na takve ubode mogu dodatno imati teže alergijske reakcije, uključujući otežano disanje ili šok. Ne može se precijeniti važnost prve pomoći. Ključno je da se mjesto ubrizgavanja ne ispire običnom slatkom vodom jer to može pogoršati reakciju. Umjesto toga, ispiranje treba provoditi morskom vodom.

Treba izbjegavati trljanje kože jer to može olakšati širenje otrova. Šuge koje su ostale na koži potrebno je pažljivo izvaditi pincetom. Savjetuje se pranje mjesta ubrizgavanja octom; ako ocat nije dostupan, alkohol može poslužiti kao alternativa, jer učinkovito neutralizira toksine. Dogodi li se ubod na licu, očima ili genitalijama ili ako se simptomi pogoršaju, potrebno je hitno potražiti liječničku pomoć. Perike: iluzije mora koje se mogu zapaliti Nakon početnog promatranja, vlasulje se mogu činiti sličnima morskoj flori ili ćudljivim morskim cvjetovima; međutim, oni su, zapravo, srodni meduzama – točnije, svjetlećim crvima.

Ovi organizmi nastanjuju obalna područja i kamenitu podlogu, a pojedinci ih često ne primijete dok ne bude prekasno. Izloženost morskom ježu može rezultirati blagom do umjerenom iritacijom kože, koja se obično manifestira crvenim krugovima, osipom i osjećajem peckanja. Ipak, kod djece i osoba s osjetljivijom kožom, simptomi se mogu proširiti i uključivati ​​mučninu, povraćanje ili bolove u mišićima. U slučaju kontakta s morskim ježom potrebno je odmah isprati oboljelo mjesto morskom vodom.

Osim toga, primjena octa može se pokazati korisnom u ublažavanju reakcije. Ako se jave ozbiljniji simptomi, uključujući oticanje ili alergijsku reakciju, ključno je bez odgađanja potražiti liječničku pomoć. Ne savjetuje se samostalna uporaba krema i lijekova; iako antihistaminici i kortikosteroidi mogu pružiti olakšanje, trebali bi se davati samo pod vodstvom zdravstvenih radnika. Morski ježinci: manji, ali bodljikavi problemi Morski ježinac izgleda miran i bezopasan dok leži na dnu oceana; međutim, jedan pogrešan korak može brzo promijeniti tu percepciju.

Bodlje morskih ježinaca su vitke, šiljate i sklone pucanju u dodiru s kožom, što ih čini uobičajenom opasnošću za plivače koji se bosi upuštaju u stjenovita obalna područja. Ubod ježa nije samo bolan; također može rezultirati infekcijom zbog zadržavanja malih fragmenata kralježnice ispod kože. Ako se te bodlje odmah ne izvade, mogu se pojaviti simptomi kao što su oteklina, crvenilo, pa čak i gnojenje. Prva pomoć zahtijeva pažljivo uklanjanje bodlji pomoću sterilne igle ili pincete. Ako ne možete samostalno izvršiti ovaj zadatak, nemojte ga pokušavati forsirati; umjesto toga potražite liječničku pomoć. Dok se čeka vađenje, preporučljivo je dezinficirati mjesto ozljede i staviti hladne obloge.

Osim toga, namakanje stopala u mlaku otopinu vode i octa može biti korisno jer ocat pomaže omekšati kožu, čime se olakšava uklanjanje trna. U određenim slučajevima, iglice mogu prirodno izaći nakon nekoliko dana, osobito kada je kretanje neforsirano, a koža je odgovarajuće održavana. Unatoč tome, ako nelagoda potraje dulje od tri dana ili ako se stanje pogorša, savjetuje se konzultirati liječnika. Kako izbjeći neželjene susrete? Iako ti morski organizmi mogu izgledati zastrašujuće, oni nisu inherentno agresivni; nego pribjegavaju samoobrani samo kada uoče prijetnju.

Najučinkovitija zaštita je prevencija. Preporučljivo je uvijek nositi gumene ili plastične cipele za vodu, osobito na stjenovitim obalama iu plitkim vodama. Suzdržite se od dodirivanja morskih organizama, bilo iz znatiželje ili u fotografske svrhe, jer se mnoge opasnosti mogu pronaći u onome što se čini najbezazlenijim. Poseban oprez je usmjeren prema djeci koja često uživaju istraživati ​​plitke vode i pokušavati rukama uhvatiti morska bića. Važno je dočarati im nepredvidivu prirodu mora i naglasiti razloge za suzdržavanje od dodirivanja organizama koji posjeduju ticala, bodlje ili bioluminiscentna svojstva.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo