Ljudsko tijelo je složen mehanizam koji stalno šalje signale o svom stanju, a važno je prepoznati ih kako bismo održali zdravlje. Ovi signali, koji se često manifestuju kroz male promjene na koži, kosama ili noktima, mogu ukazivati na nedostatak određenih hranjivih tvari koje su ključne za normalno funkcioniranje organizma.

- Naša tijela su poput komunikacijskog centra koje nam šalje poruke o tome što nije u redu. Umjesto da ignoriramo ove simptome ili ih pripisujemo jednostavnom stresu, važno je obratiti pažnju na njih i razmisliti o uzrocima.
Često se veliki problemi ne pojavljuju kao ozbiljne bolesti, već kao manji znakovi koji govore o neravnoteži u našem organizmu, poput nedostatka vitamina, minerala ili drugih bitnih hranjivih tvari. Na primjer, ispucali kutovi usana nisu samo estetski problem; oni mogu biti pokazatelj nedostatka vitamina B, željeza ili cinka.
Ako se ovaj simptom javlja redovno, to bi moglo ukazivati na anemiju, infekcije uzrokovane bakterijama ili gljivicama, ili čak na dijabetes. Kada isključimo teže bolesti, možemo zaključiti da je potrebno poboljšati prehranu unosom namirnica bogatih željezom i vitaminima iz skupine B, poput špinata, blitve, sira, mahunarki i sjemenki.
Također, kombinacija ovih namirnica sa izvorima vitamina C, kao što su brokula i kelj, može poboljšati apsorpciju željeza. Drugi uobičajeni simptom je crvenilo lica praćeno gubitkom kose, što može ukazivati na nedostatak biotina, odnosno vitamina B7. Biotin je ključan za zdravlje kože, kose i noktiju, a njegov nedostatak može dovesti do suhe kože, osipnih problema i povećanog ispadanja kose.
- U takvim slučajevima preporučljivo je konzumirati namirnice bogate biotinom, poput badema, kikirikija, avokada, rajčice i sjemenki sezama. Ove namirnice ne samo da doprinose zdravlju kose, već također poboljšavaju opću kondiciju kože.
Lezije nalik aknama, posebno one koje se pojavljuju na obrazima, nadlakticama ili bedrima, mogu ukazivati na nedostatak vitamina A i D, kao i esencijalnih masnih kiselina. Ove hranjive tvari ključne su za regeneraciju stanica i održavanje hormonalne ravnoteže. Za prevenciju ovakvih problema, prehrana treba uključivati orašaste plodove, lanene sjemenke, masnu ribu, lisnato povrće i mliječne proizvode.
Trnci, utrnulost ili osjećaj “žarenja” u rukama i nogama također su važni signali koje tijelo šalje. Ovi simptomi mogu ukazivati na nedostatak vitamina iz skupine B, poput folne kiseline (B9), piridoksina (B6) ili kobalamina (B12). Ovi vitamini su neophodni za pravilan rad živčanog sustava, a njihov nedostatak može uzrokovati probleme poput tjeskobe, depresije, kroničnog umora ili anemije.
Da biste izbjegli takve situacije, korisno je uključiti u prehranu namirnice poput špinata, graha, leće, jaja i mliječnih proizvoda. Ako sumnjate na ozbiljniji nedostatak, najbolje je posavjetovati se s liječnikom radi eventualnog dodatka vitamina. Također, važno je shvatiti da okoliš igra ulogu u našem zdravlju i to promjene klime sve više i više dokazuju.
Suvi vazduh, niske temperature ili loša oralna higijena mogu pogoršati postojeće probleme, poput pukotina na usnama. Stoga je ključno održavati dobru negu kože i tijela, kao i prilagoditi svoje navike prema potrebama organizma. Prepoznavanjem ovih simptoma i reagovanjem na vrijeme, možemo izbjeći ozbiljnije probleme i poboljšati kvalitet života. Naša tijela su sposobna govoriti nam mnogo više nego što mislimo – samo moramo naučiti slušati.