Autorica je u samo tri sata uspjela detaljno očistiti sve zavjese u svojoj kući tako da su ostale u besprijekornom, snježnobijelom stanju. Ističe da dijeli prastari trik koji je mnogima nepoznat.

Zavjese su postale simbol svježine i lakoće u interijeru, no s vremenom su izgubile bjelinu zbog nakupljanja prašine, izloženosti sunčevoj svjetlosti i dimu. Umjesto agresivnih kemijskih izbjeljivača koji mogu naštetiti tkanini i okolišu, autorica preporučuje ekološki prihvatljive tehnike koje se mogu primijeniti kod kuće. Navodi korak po korak postupak koji uključuje strojno pranje, uranjanje u nježnu otopinu za izbjeljivanje te efikasno tretiranje tvrdokornih mrlja. Također, nudi savjete kako spriječiti žućenje zavjesa i održati njihov sjaj dugotrajno.

Metoda koju su koristile naše bake koristi samo dva kućna rješenja za izbjeljivanje zavjesa, počevši s namakanjem u toplu vodu. Autorica preporučuje dodavanje soli u otopinu za uklanjanje prašine, nakon čega slijedi pranje svježom vodom. Za izbjeljivanje, savjetuje zagrijavanje vode i dodavanje soli, te potom octa. Zavjese se ostavljaju da se urone u otopine određeno vrijeme prije ispiranja.

Dodatno, autorica savjetuje korištenje sode bikarbone za intenzivno izbjeljivanje zavjesa. Preporučuje punjenje umivaonika vrućom vodom i dodavanje sode bikarbone te namakanje zavjesa od 2 do 4 sata, s opcijom produženog natapanja preko noći za jaču žućkastu nijansu. Za dodatni sjaj, predlaže dodavanje octa ili limunovog soka u otopinu.

Nakon postupka namakanja, zavjese se pere u perilici rublja s blagim deterdžentom u hladnoj vodi prema uputama na naljepnici za održavanje. Za dodatno posvjetljivanje, preporučuje se dodavanje sode bikarbone ili octa u deterdžent.

Ove tehnike omogućuju očuvanje besprijekorne bjeline zavjesa koristeći prirodne sastojke i minimalan utjecaj na okoliš.

Preporučujemo