Prisutnost gljivica može narušiti dobrobit naših noktiju, što dovodi do neugledne promjene boje koja je posebno izražena i estetski neugodna, posebno za žene. Iako nokti možda nemaju isti vitalni značaj kao organi poput srca, oni ostaju ključna komponenta naših ruku i stopala. Navikli smo se na njihovo postojanje, pa se njihova odsutnost može činiti prilično neobičnom.

Za te je pojedince ključno održavati besprijekoran estetski imidž, jer im to omogućuje da zadive i ostave neposredan dojam kada se uključe u društvene interakcije. Rast gljivica na našim noktima može rezultirati neprivlačnom promjenom boje, pretvarajući ih u nijanse žute ili crne. Ovaj neugledni problem, posebno uočljiv među ženama, značajno utječe na opću dobrobit naših noktiju.
Mnogi se pojedinci susreću s uobičajenim problemom neugodnog mirisa, koji je djelomično uzrokovan prisutnošću gljivica. Gljivice na noktima manifestiraju se različitim simptomima, a dostupni su i učinkoviti načini liječenja. Za dijagnosticiranje infekcije nokta provodi se mikološka dijagnostika uzimanjem uzorka sa zahvaćenog područja nokta.

Za točnu dijagnozu gljivične infekcije noktiju nužno je koristiti autohtoni mikroskopski preparat. Ključno je razlikovati gljivičnu infekciju nokta od oštećenja nokta koje je posljedica ozljede ili drugih oblika dermatitisa. Važno je napomenuti da pacijenti s psorijazom često imaju gljivične infekcije noktiju. Primarni znakovi gljivične infekcije su zadebljanje i promjena boje, koji se obično pojavljuju bez ikakve pridružene boli ili dodatnih simptoma.

Ako ne zatražite liječenje, to može dovesti do razvoja upale kože oko nokta. Bez obzira na spol odgovorne osobe, klinička slika ostaje nepromijenjena. Prevladavajući oblik infekcije je distalna subungvalna onihomikoza, koja može biti uzrokovana bilo kojim od navedenih čimbenika. Gljivica prodire u nokat s njegova donjeg ruba i postupno napreduje prema ležištu nokta.

Bijela površinska onihomikoza, infekcija noktiju koju karakteriziraju male, prozirne bijele mrlje koje se pojavljuju isključivo na noktima nogu, uzrokuje gljivica Trichophyton spp. Proksimalna subungualna onihomikoza, još jedan oblik infekcije nokta koji se često opaža kod osoba s HIV/AIDS-om, također se pripisuje istoj gljivici.
Do infekcije dolazi kada se ova specifična gljivica infiltrira u matricu nokta probijanjem kroz kutikulu. Posljedica je odvajanje zahvaćenog nokta i smetnja u rastu novog nokta zbog oštećenja matriksa. Osobe s mukokutanom kandidijazom obično pokazuju značajno oštećenje noktiju uzrokovano distrofičnom onihomikozom. Candida albicans je specifični uzrok ovog stanja. Primjena pritiska često rezultira ekstrakcijom gnojnog materijala.


Čimbenici poput nošenja zatvorene obuće i izloženosti vlazi doprinose razvoju ovih gljivica. Ključno je djelovati brzo i primijeniti prirodni lijek kao nastavak prije nego što gljivice postanu vidljive. Koji su znakovi gljivica na noktima i koji su predloženi pristupi za njihovo liječenje?
Da biste napravili ovaj pripravak, sakupite 6 šalica vode, 3 žlice sode bikarbone i ½ šalice jabučnog octa. Ključ za svladavanje ovog recepta leži u metodi. Prvi korak je temeljito kombiniranje svih sastojaka kako bi se osiguralo dosljedno rješenje. Za optimalne rezultate preporuča se koristiti toplu vodu, jer ona povećava snagu mješavine.

U rasponu od 15 minuta, naša metoda uključuje uranjanje stopala u otopinu i primjenu umirujuće piling masaže kako bi se poboljšala sposobnost kože da upije tretman. Po želji se može pripremiti mješavina sode bikarbone i octa koja se izravno nanosi na nokat.
Za najbolje rezultate, preporučljivo je ostaviti pastu da odstoji preko noći ako se odlučite koristiti ovu tehniku. Kako biste izbjegli razvoj “gljivica” na stopalima, ključno je pridržavati se odgovarajućih higijenskih protokola. Nadalje, neophodno je nositi prikladnu odjeću kada posjećujete zajedničke prostore poput bazena.

Preporučujemo