Adi Softić, mladi umetnik iz Bosne i Hercegovine, dugi niz godina se borio sa iscrpljujućom alergijom poznatom kao urtikarija ili koprivnjača. Bez obzira na potragu za medicinskom pomoći, nije pronađeno rešenje za njegovo stanje, što je nažalost dovelo do njegovog preranog preminuća. Aloe vera je biljka koja se često nalazi u mnogim domovima zbog svojih brojnih zdravstvenih koristi i jednostavne nege.

  • U većini stambenih prostora, uključujući dvorišta, krovove i prozorske klupice, prisutna je biljka koja ima i simbolično ime i značajna ljekovita svojstva. Biljka jabuke služi kao izvanredna ilustracija botaničke vrste koja se dugo koristila u tradicionalnoj medicini, osobito u ruralnim društvima. Njegova nestašica vidljiva je čak iu povijesnim tekstovima koji datiraju iz 9. stoljeća, razdoblja lišenog moderne medicinske prakse.

Propisi Karla Velikog, koji su od seljaka zahtijevali uzgoj 72 osnovne biljke, posvetili su završni dio važnosti opremanja svakog seljačkog prebivališta obrambenim okvirom. Adija Softić, daroviti umjetnik porijeklom iz Magle, dugo je trpio alergije. Ipak, čuvarkuća, izuzetna biljka, ima sposobnost ublažavanja ne samo nelagode u uhu, već i niza drugih tegoba.

Adi čvrsto vjeruje da dijeljenje osobnog susreta s jabukom može uvelike koristiti brojnim pojedincima. Ovo voće, poznato po tome što nema štetnih nuspojava, dostupno je svima. Adijevo uvjerenje proizlazi iz činjenice da je konzumacija jabuke i vrhnja uspješno izliječila njegovu tešku alergiju, čime je rasvijetlila raširenu problematiku alergija u današnjem društvu. Nezaboravnog 1. svibnja 2005. doživio sam iznenadni napadaj urtikarije, što je kasnije potvrđeno od strane liječnika. Sjećanje na taj dan ostaje živo u mojim mislima, kao da se dogodilo baš jučer. Sjedio sam pored svojih roditelja, zadubljen u televizijski program, odjednom me obuzela intenzivna i uznemirujuća vrućina. Uši mi je ispunila prodorna zvonjava, a vid mi se zamaglio. Doista sam se osjećao kao da me nešto izjeda iznutra. Preplavljen osjećajem stezanja u prsima i grlu, borio sam se da dišem, praćen bolnim strahom od neizbježne smrti.

Zabrinuti, roditelji su odlučili izmjeriti moju tjelesnu temperaturu. Izdižući se nad svima i naizgled neprestano povećavajući se, plijenila je pozornost. Postupno se pojavila visoka temperatura, što nas je u početku navelo na sumnju da se radi o gripi. Čak su i zdravstveni djelatnici Doma zdravlja Maglaj prilikom prve procjene razmišljali o mogućnosti gripe. U početku su simptomi bili lokalizirani na neodređenom području.

Nakon prepisivanja penicilina, točnije antibiotika, doživio sam određeno olakšanje. No, nakon pet dana situacija se pogoršala i znatno zakomplicirala. Odjednom su mi se upalili zglobovi i vrat, popraćeni razvojem neobičnih mjehurića koji su se proširili po cijelom tijelu. Oteklina je podsjećala na posljedice uboda bumbara, a osjetila sam i intenzivnu hladnoću, ukočenost, natečene usne i uporno drhtanje. Nemilosrdni svrbež izazivao je ogromnu nelagodu. Na kraju su medicinski stručnjaci dijagnosticirali moje stanje kao urtikariju. Unatoč brojnim tretmanima, nijedan se nije pokazao učinkovitim. Izrazi na licima onih oko mene odavali su osjećaj očaja, kao da govore: “Ovo je vrhunac naših napora.” Nakon što su iscrpili sve druge mogućnosti, Adijevi roditelji donijeli su tešku odluku da istraže mogućnost da ga smjeste u udomiteljsku obitelj.

Prešanjem listova zaštitne nastambe roditelji su cijedili sok koji je zatim uvrštavan u dnevnu konzumaciju vode. Posljedično, simptomi su se s vremenom počeli smanjivati. Napustio sam ljekovite tablete i povjerio se isključivo kuli budnosti. Najprikladnija metoda uključivala je miješanje soka nakon pažljivog čišćenja. Osim toga, može se potopiti u toplu vodu i konzumirati kao tekućina. Iako nisam siguran oko točnog djelovanja, ovaj je postupak uspješno pročistio moje tijelo.

Prisutnost prirode i obnova uobičajenog načina života donijeli su neodoljiv osjećaj sreće i potpunog oporavka. Rezidencija kućepazitelja pružila je novootkriveni osjećaj mladosti, dobrobiti i obnovljenog osjećaja postojanja. Nažalost, bolest se ponovno pojavila, uhvativši mladog umjetnika nespremnog, samo dvije godine kasnije. Na prve znakove brzo se djelovalo, davanjem kalcija i konzervansa, što je dovelo do brzog rješavanja situacije.

Zanimljivo je da liječnička procjena ovom prilikom nije bila potrebna, budući da se umjetnik trenutno suzdržava od bilo kakvog oblika lijekova. Urtikarija, koja se obično naziva koprivnjača, dermatološka je bolest koju karakterizira pojava uzdignutih izbočina na koži. Ove izbočine imaju nevjerojatnu sličnost s reakcijom kože nakon kontakta s koprivom, što objašnjava neformalni nadimak “koprivnjača” koja se pripisuje ovom alergijskom kožnom poremećaju.

Kada je alergijski odgovor ograničen na kožu i rezultira samo nelagodom, sve se smatra zadovoljavajućim. Međutim, komplikacije nastaju kada dođe do povećanja tjelesne temperature i upala mekih tkiva, uključujući usne, jezik, očne kapke, dlanove ili opasno oticanje grla koje može dovesti do smrti izazvane gušenjem. U težim slučajevima, alergijska reakcija ima potencijal za širenje i utjecaj na cijelo tijelo, potencijalno kulminirajući u anafilaktički šok, opasno stanje sa smrtnim ishodom.

 

 

Preporučujemo