Značaj CRP-a temeljito je pojasnio dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg. Dr. Solaković je istaknuo da su sami nalazi nedostatni za potpuno razumijevanje današnjeg stanja, naglašavajući ključnu ulogu CRP-a i fibrinogena. Među brojnim čimbenicima koji doprinose kardiovaskularnim bolestima, infekcija se ističe kao istaknuti uzrok.

Nakon infekcije, u tijelu se odvija kaskada unutarnjih procesa. Kao izravna posljedica infekcije dolazi do upale koja dovodi do oštećenja unutarnje ovojnice krvne žile. Kao rezultat toga, komponente cirkulirajuće krvi poput crvenih krvnih pločica i eritrocita prianjaju na zahvaćeno područje, pokrećući napredovanje arterioskleroze.

U razgovoru za Hayat.ba dr. Solaković je dao dodatni uvid u ovu pojavu. Kada dobijete rezultate testa, preporuča se da zatražite od svog liječnika da procijeni vašu razinu CRP-a, jer služi kao pokazatelj upale u vašem tijelu. Dok leukociti i sedimentacija imaju sekundarni značaj u ovom scenariju, mjerenje CRP-a smatra se najnaprednijim pristupom. Standardni raspon za CRP je do 5, a ako primijetite povišenje njegove razine, to znači postojanje upale.

Utjecaj ove upale je od velike važnosti, slično kao i štetne posljedice LDL kolesterola, jer ima ulogu u napredovanju arterioskleroze. Ako vaše razine CRP-a ostanu povišene unatoč liječenju, to znači da vaša trenutna terapija nije dovoljna. Naprotiv, ako se razina CRP-a smanji unutar tri dana od početka liječenja, to znači da ste na pravom putu i da je propisano liječenje prikladno za vaše stanje.

Važno je uzeti u obzir utjecaj fibrinogena na gustoću krvi, jer se pretvara u vitke niti. Na gustoću vaše krvi utječe proizvodnja fibrinogena, što rezultira povećanom količinom. Ovo je posebno važno za osobe koje puše, pod stresom su ili imaju hipertenziju. Ovi čimbenici igraju ulogu u začepljenju krvnih žila, što može imati ozbiljne posljedice poput iznenadne smrti, srčanog ili moždanog udara. Iako su nalazi općenito pozitivni, važno je ne zanemariti ili podcijeniti ovaj specifični element.

BONUS TEKST:

Vaginalni rak, rijedak oblik raka koji se razvija u stanicama koje oblažu vaginu, obično se očituje suptilnim simptomima u svojim ranim fazama. Ovaj određeni rak primarno pogađa osobe starije od 60 godina, pri čemu je karcinom skvamoznih stanica najrašireniji podtip, koji predstavlja oko 90 posto dokumentiranih slučajeva.

Vaginalni rak u svojoj ranoj fazi obično se identificira preko prekanceroznog stanja poznatog kao vaginalna intraepitelna neoplazija (VAIN). U ovoj fazi, jedina manifestacija bolesti je nenormalan prikaz stanica na unutarnjoj površini vagine, bez ikakvih vidljivih simptoma koji se mogu uočiti ili osjetiti.

Prijelaz s VAIN-a na rak postupno je putovanje koje može potrajati više godina. Na početku stanja možda neće biti nikakvih vidljivih znakova. U početnoj fazi, stanice raka obično se nalaze u sluznici vagine, ostaju neprimjetne i predstavljaju izazov za rano otkrivanje. Međutim, kako se te stanice infiltriraju u susjedno tkivo, one pokazuju sklonost brzom rastu i širenju, posebno tijekom ove rane faze.

Manifestacija različitih simptoma može se pripisati ovom stanju, uključujući vaginalno krvarenje, iscjedak koji je ili vodenast ili ima neugodan miris, nelagodu tijekom spolnog odnosa, otkrivanje kvržica u vagini, učestalo mokrenje i pojavu uznapredovalih simptoma koji obično se smatraju početnim pokazateljima. Neotkrivanje prisutnosti raka povećava vjerojatnost njegove diseminacije i metastaziranja po tijelu, što posljedično dovodi do pojave težih simptoma.

Osjećaj nelagode tijekom mokrenja ili promatranje prisutnosti krvi u mokraći ili stolici može biti razlog za zabrinutost. Važno je imati na umu da simptomi poput bolova u leđima, bolova u trbuhu, bolova u zdjelici i oticanja nogu također mogu ukazivati ​​na infekciju. U kojem trenutku treba potražiti liječničku pomoć kako bi se na vrijeme prepoznala bolest?

Jedini način prepoznavanja potencijalnih problema u njihovim ranim fazama su rutinski pregledi. Ako primijetite bilo koji od gore navedenih pokazatelja, uključujući promjene u iscjetku, krvarenje ili postojanje vaginalne kvržice, neophodno je da potražite savjet od svog liječnika.

Za rano otkrivanje raka rodnice ključno je redovito podvrgavanje preventivnim ginekološkim pregledima, Papa testovima i kolposkopijama. Vodeći uzrok raka vrata maternice je infekcija HPV-om (humani papiloma virus), au novije vrijeme naglasak na prevenciji bolesti pomaknut je na cijepljenje.

Preporučujemo