Advertisement - Oglasi

Još od drevnih vremena svaki narod ima svoje običaje od kojih su neki tokom godina izumrli a neki se i danas poštuju. Danas govorimo o jednom  običaju koji je za ženu jako ponižavajući.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Tradicija koja bi se mnogima u suvremenom društvu mogla činiti zapanjujućom bila je, u određenim regijama, uobičajena značajka bračne noći. Prakse koje bi se sada smatrale uvredljivima i ponižavajućima smatrale su se neospornim dijelom života naših predaka. U južnoj Srbiji, kao iu brojnim drugim kulturama, bračna noć predstavljala je više od običnog privatnog trenutka za novopečeni bračni par. Obuhvaćala je slijed obaveza i rituala, među kojima je bio i pregled posteljine na mrlje od krvi, s ciljem provjere mladenkina djevičanstva.

Ove tradicije i dalje izazivaju ogorčenje u suvremenom društvu, a neki primjeri naglašavaju moguću psihološku štetu koju takva praksa može nanijeti nevjestama. Priča iz Azerbajdžana opisuje iskustvo 27-godišnje žene po imenu Elmira (pseudonim koji priznaje BBC), koja je ispričala kako se njezina bračna noć pretvorila u traumatično iskustvo. Unatoč završenom fakultetu i radu kao prevoditeljica, naišla je na značajan pritisak svoje obitelji i zajednice da “obavlja svoju bračnu obvezu”. Uvidjevši da je Elmira nespremna za brak, njena majka je to priopćila njihovoj rodbini, što je rezultiralo sumnjom u njeno nevinost. Tijekom bračne noći, skup ženskih članova obitelji, zajedno s daljim rođakom, okupio se na vratima odaje, pozorno iščekujući bilo kakvu naznaku da je brak konzumiran.

Elmira je prenijela psihologinji Eladi Gorini: “Ne bude li dokaza o krvi, mladenka riskira da bude poslana natrag svojim roditeljima, označena kao ‘oštećena’ i naknadno izopćena od strane zajednice.” Ova mučna nevolja bila je duboko ponižavajuća za nju, a napetost s njezinim suprugom i obitelji pojačala je ionako napornu večer. Posljedice ovih običaja su znatne. U određenim zajednicama, žena koja ne pokaže svoje “djevičanstvo” u noći svog vjenčanja može naići na stigmatizaciju kao razvedena, što komplicira njezine mogućnosti ponovnog braka u budućnosti.

  • Prema riječima stručnjaka, praksa uzrokuje značajne emocionalne i psihičke traume za brojne žene. Iako je u velikoj mjeri eliminiran iz glavne struje društva, i dalje postoji u određenim otočnim zajednicama. Elada Gorina, psihologinja s fokusom na ženska prava, primjećuje da znatan dio njezine uloge često uključuje pružanje podrške mladim ženama koje se suočavaju s osjećajem straha i nesigurnosti prije podvrgavanja ovom “testu”. Daljnji uznemirujući element ove tradicije je uključenost starijih žena koje, kako je primijetila Gorina, daju “upute” mladim nevjestama u susjednim sobama ili im pomažu u “pripremi” za čin koji je namijenjen potvrditi čast obitelji.

Nakon prve noći, postala je obiteljska obaveza pokloniti posteljinu označenu oznakama koje potvrđuju mladenkino djevičanstvo i ispunjenje bračnih obaveza. U suvremenom društvu sve veća zastupljenost parova koji ulaze u brak s prethodnim seksualnim iskustvima čini ove tradicije i iracionalnima i grubima. Unatoč tome, ostaci takvih običaja naglašavaju povijesna ograničenja prava i sloboda žena. Svake godine sve veća koalicija aktivista i stručnjaka upozorava na održavanje ove prakse, tvrdeći da ona, umjesto da štiti obiteljsku čast, uzrokuje značajnu psihološku štetu i potiče osjećaj srama među mladim ženama.

Suočena s brojnim izazovima, Elmira je pokazala izuzetnu otpornost, što joj je omogućilo da se izvuče iz štetnog okruženja i napreduje u životu. Trenutačno, njezina priča služi kao snažan podsjetnik na važnost rješavanja ovih problema i zagovaranja prava žena da donose odluke o svom tijelu i dostojanstvu.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo