Domaći hljeb je jedan od onih recepata koji uvijek oduševi – miris koji se širi iz pećnice dok se hljeb peče je nezamjenjiv. Ovaj recept je savršen za one koji žele uživati u okusu svježeg kruha, a istovremeno žele da priprema bude jednostavna i brza. Sastojci su osnovni i većinu njih već imate u svom domu, a rezultat je mekan, zlatno smeđi hljeb koji je savršen uz razne priloge, džemove ili jednostavno kao dodatak uz juhu ili salatu.
Ovaj recept za domaći hljeb idealan je za početnike jer ne zahtijeva mnogo vremena za pripremu, a uz malo strpljenja, bit ćete nagrađeni svježim kruhom. Također, možete dodati i razne začine ili dodatke prema svom ukusu kako biste napravili hljeb još posebnom.
SASTOJCI ZA PRIPREMU DOMAĆEG HLJEBA:
Za pripremu ovog jednostavnog domaćeg hljeba bit će vam potrebni samo osnovni sastojci koje već imate kod kuće. Ovo su sastojci koji čine osnovu recepta:
- 4 kašike maslinovog ulja
- 1 kašika suhog kvasca
- 1 kašičica soli
- 340 ml tople vode
- 600 g brašna
NAČIN PRIPREME:
- Priprema smjese
Prvo, u velikoj zdjeli pomiješajte brašno i dodajte tolu vodu. Zašto je važno koristiti toplu vodu? Topla voda aktivira suhi kvasac i pomaže da proces fermentacije počne odmah. Zatim, u smjesu dodajte maslinovo ulje, sol i suhi kvasac. Dobro promiješajte ove sastojke žlicom ili rukama dok ne dobijete homogenu smjesu. Ako želite, možete dodati malo meda ili šećera kako bi kvasac brže proradio i tijesto postalo mekše. U ovom trenutku već ćete osjetiti miris koji će vas podsjećati na topli hljeb iz pekare. - Miješenje tijesta
Kada ste sve dobro promiješali, pređite na miješenje tijesta. Mijesite tijesto rukama oko 10 minuta, dok ne postane glatko i elastično. Tijesto bi trebalo biti mekano, ali ne ljepljivo. Ako je previše ljepljivo, slobodno dodajte malo više brašna. Ako je previše suho, dodajte još malo tople vode. Kroz miješenje tijesta dolazi do razvoja glutena, što omogućava da hljeb bude mekan i zrakast. - Fermentacija tijesta
Kada završite s miješenjem, prekrijte zdjelu čistom kuhinjskom krpom ili plastičnom folijom. Ostavite tijesto na toplom mjestu da se diže otprilike 1 sat. Tijesto bi se trebalo udvostručiti u volumenu, što je znak da je fermentacija prošla uspješno. Ovisno o sobnoj temperaturi, ovaj proces može trajati duže ili kraće, ali je važno da tijesto naraste prije nego što pređete na sljedeći korak. Dok čekate da tijesto naraste, možete pripremiti tepsiju za pečenje. - Oblikovanje štruca
Nakon što je tijesto naraslo, premjestite ga na radnu površinu i oblikujte ga u cilindričan oblik. Zatim podijelite tijesto na tri jednaka dijela. Svaki od tih dijelova oblikujte u štrucu. Da biste oblikovali štruce, prvo razvaljajte svaki komad tijesta u pravougaonik, a zatim ga pažljivo zamotajte u oblik štruce. Obavezno provjerite da štruce imaju ujednačen oblik kako bi se ravnomjerno pekle. - Priprema za pečenje
Stavite oblikovane štruce na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Prekrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite još 15 minuta da se dižu. Prije nego što stavite štruce u pećnicu, izrežite na vrhu svakog komada tijesta nekoliko malih rezova nožem. Ovo će omogućiti da hljeb tijekom pečenja “diše” i ravnomjerno se peče. Također, možete posuti štruce s malo brašna ili ih premazati s malo maslinovog ulja za dodatni sjaj. - Pečenje
Zagrijte pećnicu na 200°C. Stavite tepsiju u pećnicu i pecite hljeb oko 30 minuta. Hljeb je gotov kada dobije lijepu zlatno-smeđu boju i kada lagano tapnete dno štruce, zvuči šuplje. To je znak da je hljeb pečen i spreman za vašu obitelj i prijatelje. Ako želite da hljeb bude hrskaviji, možete ga peći još nekoliko minuta. - Hlađenje i posluživanje
Kada se hljeb ispeče, izvadite ga iz pećnice i ostavite da se ohladi na rešetki. Nemojte žuriti s rezanjem dok je hljeb još vruć, jer će biti previše mekan i može se raspasti. Hljeb će se stvrdnuti dok se hladi, a njegov miris će se širati cijelim vašim domom. Kad se ohladi, možete ga narezati i uživati u svakom zalogaju. Savršen je uz maslac, džem, ili kao prilog uz razne juhe i salate.
Dodatni savjeti za uspješan domaći hljeb:
- Dodajte začine – Ako volite začinjeni hljeb, možete dodati začine poput suhog ružmarina, timijana ili mljevenog crnog papra u smjesu dok miješate tijesto.
- Obogatite tijesto – Za još bogatiji okus, u tijesto možete dodati sjemenke, orahe ili masline. Ove dodatke možete staviti odmah nakon što završite miješenje tijesta.
- Različite vrste brašna – Ako želite eksperimentirati, možete koristiti mješavinu pšeničnog i integralnog brašna za zdraviju verziju hljeba.
- Kruh u peći s kamenom – Ako imate kamen za pečenje u pećnici, stavite ga unutra prije nego što zagrijete pećnicu. Pečenje hljeba na kamenu može pomoći da korica bude još hrskavija.
- Pratite pečenje – Svaka pećnica je drugačija, pa budite sigurni da provjeravate hljeb dok se peče, kako ne biste dobili previše tamnu koricu.
Ovaj recept za domaći hljeb je jednostavan, brz i daje fantastičan rezultat. Uživajte u okusu svježeg kruha koji ste sami pripremili i koji će svaki obrok učiniti posebnim!