Potječući iz ugledne i imućne beogradske obitelji, Draga Mitrićević bila je poznata osoba u svojoj zajednici. Međutim, nakon što je otkrila suprugovu nevjeru, odmah ga je istjerala iz njihovog doma. Nadalje, napustila je praksu odijevanja u raskošne i sofisticirane odjevne predmete te se umjesto toga odlučila za skromnu i iznošenu odjeću. Povrh svega, počela je dijeliti svoje prebivalište s dva pseća prijatelja.

U siječnju 1933. beogradska policija suočila se sa svojim najvećim, najzagonetnijim slučajem dosad. Riječ je o nestaloj osobi koja je povučena milijunašica Draga Mitrićević koja je netragom nestala u srcu grada. Draga je bila poznata kao teška i neraspoložena, a živjela je sama u masivnoj vili sa svojim čuvarima – njemačkim ovčarima i kokošima. Načelnik Odjela kriminalističke policije Beograda Rada Popović zadužen je za rješavanje ovog zamršenog slučaja i bio je toliko izvan sebe od frustracije da je sam sebi počupao kosu.

Gospođa Dimitrijević-Mitrićević bila je jedno od najistaknutijih imena u Beogradu prvih godina 20. stoljeća. Njezin suprug bio je upravitelj kraljevskog dvora i otac državnog savjetnika obitelji Karađorđević. Obiteljsko bogatstvo i njezina udaja za člana dvora osigurali su joj da se nema čega bojati izazovne sudbine. Beograđanka se ponašala graciozno i ​​sofisticirano, zaradivši priznanje svojih sugrađana zadivljujućim izgledom i profinjenim manirima. Međutim, njezina je reputacija srušena nakon što je otkrila nevjeru njezina supruga.

“Živojin Žika Petrović, autor srpskog dokumentarnog trilera “Vidimo se”, ulazi u enigmatični nestanak najbogatije žene u povijesti Beograda. Ova knjiga je prva te vrste u Srbiji. Petrović otkriva inspiraciju koja ga je vodila stvoriti ovo neobično djelo. Dok sam šetao Novim grobljem, ekspanzivnim muzejom na otvorenom ispunjenim bezbrojnim skulpturama i dragocjenim spomenicima, pozornost mi je privukla velika, visoka građevina odgovarajuće širine. Na njemu su bile ugravirane samo dvije riječi – “vidimo se kasnije”. To je potaknulo moju znatiželju i tako je počelo moje istraživanje koje je na kraju dalo rezultate.

Triler pod nazivom “Vidimo se” prikazuje jednu nesvakidašnju ličnost – najbogatiju ženu u povijesti Beograda, koja je bila poznata po svojoj zagonetnosti, osebujnosti i povučenosti, ali i slavi. U Beogradu je živjela u stanju stalnog straha i strepnje, uvjerena da netko planira njezino ubojstvo i bijeg s njezinim milijunima i blagom. Žena je posjedovala dozvolu za dvanaest različitih vrsta oružja, uključujući pištolje, revolvere, puške, karabine i dvocijevke. Imala je naviku da uvijek nosi jedan revolver za pojasom. Metode kojima se Žika Petrović prikrivala kako bi postigla osjećaj sigurnosti govore i njezini iskazi.

Darga je stanovala u kući od 2.000 četvornih metara koja se nalazi u centru Beograda, točnije u ulici Kralja Milana 5. U kući je živjela sama, sa samo jednim ormarom i jednim krevetom. Gusan, ili vrsta guske, služio joj je kao početna linija obrane. Slično priči o guskama koje brane Rim, gusan je posjedovao nevjerojatan osjećaj svijesti, upozoravajući Dargu na svakoga tko joj se približava iz daljine svojim glasnim kvakanjem. Šest godina Darga je koristila gusan kao alarm. Prvih 300 četvornih metara vile zauzimao je isključivo gusan, dok su sljedećih 300 četvornih metara bila dom za dva njemačka ovčara. Posljednji dio kuće bio je rezerviran za kokoši – njihovo ciktanje bilo je dovoljno za uzbunu. Sama Darga zauzimala je samo četvrti i posljednji dio kuće, kako navodi Žika Petrović.

Pripovijest otkriva i podrijetlo dvora Drage Mitrićević, kao i ogromno bogatstvo koje je ona žestoko štitila. Draga je rođena od Jovana Dimitrijevića Mitričevića, rodom iz Kragujevca i člana mjesnog suda. Jovan i njegov otac bili su poznati po svom bogatstvu i krajnjoj štedljivosti, štedeći svaki peni i nikad ne trošeći ni novčića. Nakon njihove smrti, cijelo njihovo bogatstvo naslijedile su Draga i njezina sestra. Međutim, njihov se odnos brzo pokvario zbog svađe oko nasljedstva, što je dovelo do doživotnog otuđenja. Sestre su čak otišle toliko daleko da su prepolovile fotelju kako bi riješile nesuglasice. O razmjerima pravog Draginog bogatstva govori podatak da je u tom razdoblju posjedovala 16 štednih knjižica, od kojih je svaka odgovarala jednoj banci u Beogradu. Iznosi novca zabilježeni u tim knjigama bili su u milijunima.

Prema pisanju “Serbian Timesa”, najveći sef u Izvoznoj banci na Terazijama pripadao je baki Dragi. Nakon što je policija otključala sef, pronašli su mnoštvo vrijednih predmeta, uključujući dijamante, rubine, safire, zlato, srebro i novac, za što im je trebalo 12 sati za inventuru. Knjiga počinje detaljnim popisom blaga pronađenog u sefu, a nastavlja se policijskim izvješćem da se baka Draga ne može pronaći. Beživotno tijelo Drage pronađeno je u podrumu puste i zloslutne zgrade, usred prljavštine i ruševina. Do otkrića je došlo jučer oko podneva, kada su njezini ostaci otkriveni ispod hrpe odbačenih sanduka, posječenog drva i letvi.

Ujutro 5. veljače 1933. Beograđane je zahvatio neobičan osjećaj šoka i čuđenja. Dok su čitali posljednji broj “Politike”, saznali su za zločin koji će kasnije ući u povijest kao jedan od najzagonetnijih događaja koji su se ikada dogodili u Beogradu. Napetost oko nestanka poznatog milijunaša bila je toliko osjetna da su o tome svakodnevno izvještavali domaći i svjetski mediji. Ova osoba posjedovala je široku lepezu imovine, kao što su nekretnine, dionice, poduzeća i gotovo polovica dionica Narodne banke Kraljevine Jugoslavije. No, unatoč svom tom bogatstvu, ostala je dužna i jedan dinar, a nije platila ni dvije pekare koje su se nalazile preko puta njezine kuće. Kako priča Žika Petrović, mediji su dan za danom pratili njenu priču i zapažali da je imala samo minimalno odjevnih predmeta, jednu crnu haljinu, šešir i jednu bluzu, te da nije trošila novac na sebe.

Jedinstven aspekt knjige “Vidimo se” leži u fokusu na najveći neriješeni slučaj beogradske policije i kasnijem angažiranju telepate da pomogne u istrazi. Ovo je jedini slučaj da je policija službeno zaposlila takvu osobu kao pomoć, što priču čini još intrigantnijom.
Prema autoru, skandal koji se dogodio bio je bez premca u svojoj veličini, te je umalo srušio vladu Kraljevstva jednog jutra. Sam roman prikazuje niz osebujnih događaja koji služe kao komentar karaktera beogradskog društva kako u razdoblju romana tako iu suvremenom vremenu. Danas na mjestu gdje je Draga provodila samotničke dane i gdje se nekada dogodio zločin, danas stoji zgrada Porezne uprave.

Preporučujemo