Možda niste svjesni, ali nakon ulaska u dom po prvi put, prvi aspekt koji posjetitelji percipiraju je njegova aroma. Dok se mnogi pojedinci odlučuju za komercijalno dostupne osvježivače zraka, koji često mogu biti prilično skupi, moguće je sami stvoriti učinkovitije i ekonomičnije alternative.
Doživljaj čistog i osvježavajućeg okoliša može poboljšati naš opći osjećaj dobrobiti. Ovu tvrdnju potkrepljuje studija iz 2009. objavljena na PubMed.org, koja je pokazala prednosti aromaterapije u ublažavanju stresa. Istraživanje se usredotočilo na skupinu srednjoškolaca, uspoređujući one koji su primali aromaterapiju s placebo skupinom.
Rezultati jasno naglašavaju učinkovitost aromaterapije u promicanju umirujuće atmosfere za pojedince. Dok mnogi tvrde da su znatna financijska ulaganja neophodna da biste se zaogrnuli u divne mirise, stvarnost je da osvježivači zraka, skupe mirisne svijeće i mirisni štapići često nose značajne troškove. Kako bismo demonstrirali alternativu, predstavljamo sedam proračunski prihvatljivih pristupa bez kemikalija koji osiguravaju privlačan i revitalizirajući ambijent za mirno kućno okruženje.
Da biste češerima dali ugodan miris, dodajte malu količinu eteričnog ulja, poput cimeta ili lavande. Skupite izbor ovih aromatičnih češera u košaricu i povremeno ih premjestite u različite dijelove svog doma. Osigurajte da češeri dolaze izvana i upamtite da je za svaki češer dovoljno samo nekoliko kapi. Pojačajte kipuću vodu na štednjaku ubacivanjem kriški naranče zajedno s nekoliko žlica cimeta u prahu ili štapića cimeta. Nakon što se plamen ugasi, ostavite lonac da ostane na štednjaku. Istančan miris prožet će svaki kutak vaše kuhinje i dnevnog boravka. Izrada prirodne alternative osvježivačima zraka krcatim kemikalijama jednostavan je pothvat koji zahtijeva samo nekoliko komponenti: eterično ulje, vodu i bočicu s raspršivačem.
Za osvježavajući i ugodan miris pomiješajte jednu šalicu vode s tri do četiri kapi odabranog eteričnog ulja. Prebacite ovu smjesu u bočicu s raspršivačem koja će služiti kao osvježivač zraka. Prije upotrebe dobro protresite bočicu. Ova se tekućina može raspršiti u zrak, kao i na jastuke i kauče. Tepisi često sadrže neugodne mirise; međutim, jednostavno rješenje uključuje korištenje mješavine boraksa, sode bikarbone i eteričnog ulja ili začina za njihovo učinkovito čišćenje.
Kako biste započeli proces čišćenja, pomiješajte sve sastojke i ravnomjerno rasporedite dobivenu smjesu po tepihu, ostavite da odstoji otprilike 15 do 20 minuta. Nakon tog razdoblja, temeljito usisajte tepih kako biste dovršili postupak čišćenja. Za sveobuhvatne smjernice pogledajte informativni članak pod naslovom “Kako napraviti jeftin i prirodan dezodorirajući prah za tepihe”.
Osim toga, snalažljiva metoda za pomlađivanje vaše kupaonice uključuje korištenje pamučnih štapića natopljenih vašim omiljenim eteričnim uljem. Sakrijte štapiće unutar role papira, pružajući diskretan, ali ugodan izvor mirisa. Za optimalnu učinkovitost preporučamo korištenje više briseva istovremeno. Ovaj svestrani osvježivač zraka može se koristiti u cijelom vašem domu, kao i u vašem vozilu.
Za početak napravite nekoliko rupa u poklopcu staklenke. Zatim dodajte pola šalice sode bikarbone zajedno s 4-6 kapi eteričnog ulja u staklenku. Posudu možete postaviti gdje god želite i uživati u prekrasnom mirisu svježine. Ako staklenka s limenim poklopcem nije dostupna, može se upotrijebiti bilo koja posuda prekrivena pamučnom tkaninom ili plastikom, pri čemu se moraju napraviti rupe u poklopcu.
Kako biste osigurali ugodan miris unutar staklenke, preporučljivo je povremeno dodati nekoliko kapi eteričnog ulja svakih nekoliko tjedana. Među raznim prirodnim tehnikama za revitalizaciju prostora, bilo bi neobično zanemariti najočitiji izbor: cvijeće. Ne samo da biljke pročišćavaju zrak u svojoj blizini, već pružaju i izvrstan ukrasni element svakom prostoru u kojem žive. Kada tražite stručne upute na tržnici ili u obližnjoj trgovini, bitno je odabrati biljku koja će u svakom trenutku učinkovito zaštititi vaš dom od nepoželjnih i postojanih mirisa.
Kondicioner za tkanineZa nastavak su vam potrebne sljedeće stvari: mala posuda, sol grube teksture, pola čepa omekšivača, ukupno petnaest klinčića i jedna žlica alkohola. Metoda: Započnite stavljanjem soli u zdjelu. Koristeći žlicu, dodajte malu količinu alkohola. Nakon toga unesite omekšivač. Na kraju lagano sjediniti sastojke.