Advertisement - Oglasi

Crveni luk je povrće koje je kod nas na Balkanu sastavni dio skoro svakog jela a vrlo često ga konzumiramo i sirovog u salati. Jako je važno da su glavice luka zdrave a ako na njima primjetite sljedeće promjene nemojte ga jesti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Luk je neophodan u gotovo svakoj kuhinji – ugrađuje se u juhe, salate, variva i druga jela u bezbrojnim količinama. Osim što poboljšava okus hrane, luk je poznat i po svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima. No, jeste li znali da luk može postati štetan za vaše zdravlje ako ga ne skladištite pravilno ili ako zanemarite znakove kvarenja? U nastavku vam donosimo korisne savjete o tome kako prepoznati kada je luk siguran za upotrebu, a kada ga je najbolje odmah baciti.

  • Najčešći simptomi pokvarenog luka su 1. Prijatan i ugodan okus Teško je manipulirati novim lukom. Ako primijetite da je postao trom, to je značajan pokazatelj da počinje pokazivati znakove istrošenosti. osobito ako ga prati neugodan miris, luk treba odmah baciti. 2. Prisutnost plijesni Plijesan, bilo da je prisutna na vanjskom sloju luka ili unutar samog luka, pokazatelj je mikrobiološkog kvarenja. Konzumacija hrane s plijesni može dovesti do trovanja hranom.

3.Promjena boje Smeđe, crne ili tamnozelene mrlje ukazuju na trulež ili plijesan. Luk koji je podvrgnut ovim promjenama treba izbjegavati, čak i male količine mogu dovesti do crijevnih smetnji. 4. Smrtni miris Ako luk ima truo, smrdljiv miris ili miris nalik na fermentaciju, vjerojatno nije prikladan za upotrebu. Mladi luk karakterizira jak, ali prirodan miris koji ne bi trebao biti odbojan.

🧅 Zabrinuti ste zbog širenja bolesti? Uzgoj luka prirodna je pojava i olakšava ga skladištenje luka na osvijetljenom ili vlažnom prostoru dulje vrijeme. Korisna vijest je da proklijali luk nije štetan, sve dok nije pokvaren ili pljesniv. Možete ih koristiti u kuhanju, ali morate biti svjesni njihovog blagog gorkog okusa. Još povoljnije: luk možete proklijati u zemlji i proizvesti mlade biljke koje možete koristiti kao ukras jelima ili kao dodatak salatama. Kako čuvati luk i koliko dugo može stajati na polici?

Kako biste izbjegli rano propadanje luka, važno je naučiti nekoliko osnovnih pravila o skladištenju: Čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Savršeno mjesto za luk je ostava ili podrum koji ima dovoljno ventilacije. Luk ne voli vlagu ili izravnu sunčevu svjetlost, oboje ubrzava proces klijanja i truljenja. Izbjegavajte polietilenske plastične vrećice. Plastika je sposobna zadržati vlagu, što je idealno za razvoj plijesni. Umjesto toga, luk držite u mrežastim ili papirnatim vrećicama

. Izbjegavajte držati luk u blizini krumpira. Krumpir emitira vlagu i etilen, što može ubrzati propadanje luka. Najsigurnije ih je držati svaki zasebno. Kada luk treba odmah odbaciti? Ako prepoznate bilo koji od sljedećih simptoma, trebali biste odmah odbaciti luk: Mokro i nježno Prekriveno kalupom Vječna nepomična tekućina snažan miris Prašnjava unutrašnjost Nikada ne pokušavajte “sačuvati” zdravi dio luka ako je ostatak pokvaren – ostatak je raširen i možda neće biti vidljiv.

Prevencija je učinkovitija od liječenja. Unatoč dugom roku trajanja i uporabnoj vrijednosti luka u kuhinji, važno je znati kada ga je sigurno koristiti, a kada je zdravije izbjegavati. Učinkovito skladištenje i često praćenje znakova kvarenja pomoći će vam da uživate u svom luku bez opasnosti. Zapamtite: proklijali luk nije štetan, ali truli luk može dovesti do trovanja. Ako niste sigurni – riješite ih se.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo