Omiljena glumica Marija Crnobori, koja je zauvijek ostavila trag u Jugoslavenskom dramskom pozorištu, zauvijek će imati posebno mjesto u srcima publike. Slavu su joj donijeli zapaženi nastupi, a valja istaknuti da je sudjelovala u inauguralnoj produkciji ovog cijenjenog kazališta.
Marija je sa suprugom iz Istre doputovala u Beograd na poziv Bojana Stupice. Marija je uz neosporan talent donijela i zaraznu energiju koja je osvojila publiku u Beogradu. Na pozornici njezina prisutnost bila je neodoljiva, a likovi koje je tumačila postali su ključni u oblikovanju umjetničke baštine Jugoslavenskog dramskog pozorišta. Marija Crnobori ne samo da je pridobila naklonost publike, već je odigrala i ključnu ulogu u razvoju Jugoslavenskog dramskog pozorišta, dajući ulogu u uspostavljanju kazališne scene koja će utjeloviti umjetnički sjaj bez premca. Njezina nepokolebljiva predanost svom zanatu i gorljiva odanost svojoj profesiji bili su ključni u oblikovanju kazališta koje će joj u konačnici poslužiti kao utočište postignuća.
Prihvaćanje poziva Bojana Stupice da se pridruži Jugoslavenskom dramskom pozorištu bio je ključni trenutak njezina profesionalnog puta. Ne samo da je pokazao njezin izvanredan talent i predanost kazalištu, već je i učvrstio njezin trajan utjecaj na kulturnu ostavštinu Beograda. Marija Crnobori zauvijek će ostati zapamćena kao utjecajna ličnost koja je ostavila neizbrisiv trag u svijetu kazališne umjetnosti svoga doba. Rođena 1. listopada 1918. u Banjolama u Istri, Marija je potjecala iz brojne obitelji od sedmero braće i sestara. Nažalost, tragedija se dogodila u mladosti kada je doživjela srceparajući gubitak četvero svoje braće i sestara tijekom Drugog svjetskog rata.
Priča o Marijinoj ljubavi : Ljubavna priča ove žene poprilično je nesvakidašnja, jer ne samo da se udala za redatelja Marka Foteza, već ga je samoinicijativno zaprosila, što njihovom odnosu daje intrigantan zaokret. Naime, Marko je izrazio averziju prema ženidbi s glumicom, no ona je prkosila njegovim očekivanjima dajući mu pismo na 24 stranice kao bračnu ponudu. U nedostatku hrabrosti da ga povjerim pošti, odlučio sam ga osobno dostaviti. S osjećajem hitnosti, predao sam mu ga i natjerao ga da ga odmah pročita, obavijestivši ga da ću ga čekati vani u parku. Strpljivo sam zauzeo klupu čekajući svoje vrijeme. Nakon mog povratka, Marko je otkrio važnu odluku – “Spojit ćemo se 31. kolovoza”. I tako se dogodilo, baš tog dana 1946. godine, u očaravajućoj dubrovačkoj kulisi, svečano je obilježena naša zajednica – ispričala je cijenjena glumica.
Aleksandar, rođen iz te duboke ljubavi, naslijedio je očevu strast i nastavio vrlo uspješnu karijeru redatelja, no slavnu glumicu i dalje je mučila neprekidna tragedija. Marija je 2009. godine doživjela poražavajući gubitak supruga, nakon čega je uslijedila i srceparajuća smrt sina. Ovakav slijed događaja ju je slomio. Aleksandar, koji je imao tri kćeri i dvoje unučadi, brigu o njima povjerio je Mariji. Prije smrti, Marija je sa svojom prijateljicom Mirom Stupicom podijelila ljubav prema gledanju kroz prozor veličanstvene breze koju je njen sin s ljubavlju zasadio. U tim se trenucima gotovo činilo kao da ga ponovno može ugledati. Tijekom predstavljanja knjige Životić je iznijela svoje završne riječi, izrazivši uvjerenje da se starost može promatrati kao oblik kazne.
– Starenje je vid odmazde, jer sam na počinak ispratila sve svoje drage, ali unatoč tome život je i dalje vrijedan življenja. Svatko od nas vodi svoje jedinstveno postojanje. I odbijam biti besposlen; Moram nastaviti koračati ovom zemljom. Blagoslovljena sam s dva izuzetna praunuka, Markom i Danilom, kao i s tri unuke. Sreća igra vitalnu ulogu u životu, a ja sam imao dovoljno sreće da je iskusim. Osim toga, imala sam sreću da sam dobila izuzetne smjernice od cijenjenih mentora u renomiranim kazalištima i nekako mi se sve posložilo – rekla je Marija u tom razdoblju.
Značajan doprinos Marije Crnobori obuhvaća niz značajnih likova, uključujući Sofoklovu Antigonu, Shakespeareovu Lady Macbeth i Goetheovu Ifigeniju. Osim toga, uz Marka Foteza odigrala je ključnu ulogu u osnivanju Dubrovačkih ljetnih igara. Njezine izvedbe u Hamletu kao Ofelije 1952. i Gertrude 1956., kao i portret Titanije u Snu ljetne noći, Ide u Dubrovačkoj trilogiji i razne druge uloge, učvršćuju njezin status istaknute figure u kazališnom svijetu. U 96. godini života, 21. listopada 2014. u Beogradu je preminula Marija Crnobori.