Advertisement - Oglasi

Naše tijelo ima svoje mehanizme da iz sebe izbaci sve toksine i nečistoće a danas govorimo o znojenju koje je uglavnom normalna pojava. Međutim mjesta na kojima se znojite mogu biti i simptom.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Znojenje je nešto s čime se svatko susreće svakodnevno, ali često bez zanimanja. Međutim, ovaj naizgled očiti fenomen ima značajno dodatno značenje. Znoj nije samo pokazatelj naše fizičke temperature ili napora, on je i prikaz načina na koji tijelo funkcionira, kako reagira na stres, hormone, lijekove pa čak i emocionalna stanja. Kada je ovaj prirodni proces inhibiran, to može dovesti do značajnih promjena u našem svakodnevnom životu, od kojih je najznačajnija povećanje ili nedostatak znojenja. Razumijevanje uzroka znojenja, kao i prepoznavanje simptoma neispravnosti, može nam pomoći da pravovremeno reagiramo i spriječimo komplikacije. Znojenje nije uvijek korisno, stoga je važno obratiti pozornost na njega.

  • Što pokreće proces znojenja? Znojenje se smatra oblikom regulacije temperature – načinom na koji tijelo održava unutarnju temperaturu dosljednom. Kada je vruće ili tijekom vježbanja, naše tijelo se hladi uklanjanjem znoja s površine kože. Međutim, drugi uzroci nemaju nikakve veze s temperaturom. Ostali razlozi uključuju: stres i tjeskoba hormonalne promjene (pubertet, menopauza, porođaj) učinci specifičnih lijekova dugotrajne bolesti ili akutne medicinske situacije Nisu sve vrste znojenja iste, niti ih uvijek uzrokuje ista stvar. Povremeno, jednostavna reakcija na vrućinu koja se čini da slijedi prvi je pokazatelj značajnijeg problema.

Kada tijelo ne može proizvoditi znoj: anhidroza Unatoč uobičajenoj raspravi o prekomjernom znojenju, postoji i suprotan problem: anhidroza, koju karakterizira nedostatak proizvodnje znoja. To može biti štetno jer sprječava prirodno hlađenje tijela, posebno tijekom vježbanja ili tijekom izlaganja visokim temperaturama. Simptomi anhidroze uključuju: vrtoglavica imajući osjećaj umora suha i tamna koža Otežano disanje tijekom tjelesne aktivnosti. Anhidroza je tipično nasljedna, ali se također može naučiti. Često se ne prepozna odmah jer se simptomi pripisuju drugim bolestima.

Ako netko prepozna da proizvodi manje znoja nego prije, to ne treba zanemariti. Obrnuto: prekomjerna hidracija Neki ljudi ne mogu proizvesti dovoljno znoja, dok ga drugi proizvode previše. Hiperhidroza je stanje koje uzrokuje prekomjerno znojenje koje je često bez uzroka. Oni koji imaju ovaj problem obično se znoje kada miruju ili su u hladnom okruženju. Regije koje su najčešće pogođene su: dlanove i stopala pazuha sprijeda i straga Oni s hiperhidrozom obično moraju: svakodnevne gnjavaže

Društveni sukobi potreba svakodnevnog mijenjanja odjeće smanjenje samopoštovanja U nekim slučajevima, hiperhidroza je simptom drugog stanja, to se naziva sekundarna hiperhidroza. To se može prepoznati po drugim simptomima, kao što su: noćno znojenje nenamjerno mršavljenje Nedostatak energije i promjene u prehrambenim navikama Pretjerano ili neobično znojenje. U tim slučajevima ne pomažu samo sredstva protiv glista, potrebno je konzultirati liječnika.

Loši mirisi: to nije znoj, to su bakterije. Znoj je sam po sebi bez mirisa. Neugodu izazivaju mikroorganizmi koji se nalaze na površini kože. Neke komponente mogu pojačati ovu aromu: Konzumiranje začinjene hrane upijanje alkohola stres i tjeskoba hormonska neravnoteža specifične tretmane hormonalne promjene, posebno kod žena tijekom trudnoće i menopauze, mogu imati značajan utjecaj na volumen i miris znoja. Isto vrijedi i za prehranu: češnjak, luk, čili papričica i kofein povezani su s mirisom tijela.

Kako se boriti protiv znojenja? Upravljanje procesom znojenja je kombinacija svakodnevnog ponašanja i, kada je potrebno, medicinskog pristupa. Osnovni prijedlozi uključuju: uobičajena praksa tuširanja, osobito nakon tjelesne aktivnosti. korištenje dezodoransa i antiperspiranata koji sadrže aluminijev klorid (ne samo parfem). lagana, pamučna odjeća koja pospješuje disanje kože. izbjegavanje tople hrane i alkohola unos dovoljne količine tekućine Za teže slučajeve dodatno su dostupni sljedeći tretmani: Injekcije botoxa – sprječavaju prijenos živčanih signala koji uzrokuju znojenje.

Iontoforeza je korištenje slabe električne struje za liječenje znojenja dlanova i stopala. Lijekovi bez recepta – smanjuju ukupnu aktivnost žlijezda znojnica. Kirurški zahvati – uklanjanje ili blokiranje živčanih putova u najekstremnijim slučajevima. Bez obzira na to, promjene u procesu znojenja – bilo u volumenu, mirisu, mjestu ili učestalosti – mogu biti preteča nečega što se događa u tijelu. Ne treba ih zanemariti, već ih smatrati mogućim znakom većeg zdravstvenog stanja.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo