Tjelesna temperatura pojedinca može varirati ovisno o nekoliko čimbenika, uključujući spol, dob i mnogo drugih faktora. Dr. Charles Brantly objašnjava da nije neuobičajeno da određeni članovi obitelji stalno imaju višu ili nižu tjelesnu temperaturu i to ne bi trebao biti razlog za uzbunu. Općenito, tipični raspon za većinu ljudi je između 36,1°C i 37,2°C.
Liječnik nas je obavijestio da postoji manja varijacija u tipičnom temperaturnom rasponu za djecu i starije osobe. Djeca u prosjeku imaju blago povišenu tjelesnu temperaturu u odnosu na odrasle, dok osobe starije od 65 godina imaju nešto nižu tjelesnu temperaturu. Liječnik naglašava da na temperaturu ne utječu samo vanjski čimbenici, već na nju mogu utjecati i unutarnji čimbenici poput brzine metabolizma, razine hidratacije, pa čak i odabira odjeće. Nadalje, žene općenito imaju nižu tjelesnu temperaturu, što se može pripisati većem udjelu tjelesne masti. Osim toga, Brantly napominje da žene mogu osjetiti fluktuacije tjelesne temperature tijekom menstruacije.
Tipično, temperatura ima tendenciju pada tijekom noći i doseže svoju najvišu točku u pet sati poslijepodne. Osim toga, hrana koju konzumiramo utječe na našu tjelesnu temperaturu, zbog čega se osjećamo malo toplije nakon jela. Važno je napomenuti da je normalni raspon tjelesne temperature pri mjerenju između 36,1°C i 37,2°C. Prema pisanju Insidera, povišena temperatura često je jedan od početnih znakova bolesti. Ako tjelesna temperatura osobe prijeđe 38°C, smatra se da ima groznicu. Simptomi koji mogu pratiti vrućicu uključuju osjećaj hladnoće, glavobolje, umor, nelagodu u mišićima i znojenje.
Uobičajeno trajanje vrućice je oko 7 dana, tijekom kojih ima tendenciju smanjenja. Za ublažavanje simptoma ključno je održavati pravilnu hidrataciju, osigurati dovoljno odmora i odabrati prozračnu odjeću. U slučaju da vrućica potraje dulje od 7 dana, savjetuje se konzultirati liječnike za pomoć.