Raquel A. (33) ignorisala je zabrinjavajuće simptome i odložila traženje medicinske pomoći, nesvjesna ozbiljnosti svog stanja. Primetila je povećanje učestalosti i abnormalnosti svojih odlazaka na zahod nekoliko godina ranije, ali je te simptome pripisivala sindromu iritabilnog creva (IBS) ili mogućoj intoleranciji na hranu.

  • Budući da nije imala zdravstveno osiguranje, odlučila je ne potražiti liječničku pomoć i umjesto toga pokušala je ublažiti svoje simptome prilagodbom prehrane i uzimanjem dodataka vlaknima. Unatoč tome, nakon što je dobila posao koji je osiguravao zdravstveno osiguranje, zakazala je pregled kod liječnika primarne zdravstvene zaštite koji je njezino stanje pripisao tjeskobi.

U 2019. godini, prije početka globalne zdravstvene krize, počeo sam se susretati s primjetnim problemima s gastrointestinalnim sustavom. Ti su problemi trajali i pojačavali se, što je na kraju rezultiralo dijagnozom četvrtog stadija raka debelog crijeva 2023. Raquel, dotična osoba, odlučila je koristiti platformu društvenih medija TikTok kao sredstvo za bilježenje svog osobnog putovanja, kako je izvijestio msn. U razgovoru s mojom cimericom zadubili smo se na temu mojih čestih odlazaka u toalet. Postalo je očito da sam imao stolicu od osam do deset puta dnevno, ali nikad nisam osjetio potpuno olakšanje.

U početku sam imao predosjećaj da u prehrani imam manjak vlakana ili da ne jedem dovoljno hrane. Razmišljajući o potencijalnim uzrocima, razmišljao sam imam li možda posla sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS) ili sam osjetljiv na gluten ili mliječne proizvode. Pojam raka nije mi pao na pamet sve dok ga Večernj nije otkrio. Nažalost, bez zdravstvenog osiguranja, posjet liječniku nije bio izvediv izbor, osim u slučaju hitne situacije koja zahtijeva odlazak na hitnu.

Umjesto konzultacije s liječnikom primarne zdravstvene zaštite radi medicinskih smjernica, odlučio sam uvesti povremeni dodatak prehrani u svoj dnevni režim. Ovaj je dodatak bio učinkovit u reguliranju mojih pokreta crijeva i pružanju olakšanja od povremenih napadaja proljeva. Iako je olakšanje samo privremeno. Sada, skočimo naprijed u 2021., kada sam se preselio u živahni grad Seattle i dobio posao u naprednoj tehnološkoj industriji. Kao rezultat toga, dobila sam sveobuhvatno zdravstveno osiguranje, kako je opisala.

2022. simptomi su se ponovno pojavili nakon kratkog razdoblja olakšanja. Primijetila je da su joj crijeva postala tanka poput olovke, povremeno narančasto-crvena, a povremeno praćena malom količinom krvi. Osjećaj neuobičajene sitosti zadržao bi se nakon obroka, a bez obzira na to što je jela, osjećala bi nadutost. Nakon razmišljanja, to su bili glavni znakovi koji su kod nje izazvali zabrinutost, a kasnije je saznala da su to uobičajeni pokazatelji raka debelog crijeva.

Nakon što je napokon dogovorila dugo očekivani termin u svibnju 2023., liječniku je otkrila svoju povijest bolesti. Točnije, detaljno je opisala gastrointestinalne probleme s kojima se bori od 2019., a koji su uključivali redovite i povremene uznemirujuće pokrete crijeva, prisutnost krvi u stolici i uporan osjećaj punoće. U početku je liječnik njezine simptome pripisao anksioznosti, što je potaknulo da je uputi psihijatru.

U početku se složila s liječničkim stavom, pripisujući svoju zabrinutost pretjeranoj zabrinutosti i odbacujući mogućnost ozbiljnijeg stanja zbog svoje mladosti. No, samo tri tjedna nakon pregleda zahvatila ju je jaka bol u trbuhu. Ovaj bolan osjećaj nije se ograničio na donji dio trbuha ili bok; nego je zračio cijelim njezinim trbušnim područjem i pružao se prema donjem dijelu leđa.

Bolovi su postali toliko nepodnošljivi da je umalo izgubila svijest u svom stanu. Iako se obično suzdržavala od ishitrenog pribjegavanja lijekovima ili traženja liječničke pomoći, svladao ju je instinktivni osjećaj da nešto nije u redu, tjerajući je da ode do hitne pomoći.
Počeo sam se preispitivati, pitajući se jesam li preuveličao manji problem. Srećom, doktorica na hitnoj je moju bol shvatila ozbiljno i odmah naručila CT i sveobuhvatnu analizu krvi. Kad su stigli nalazi, posjela me i svečano me obavijestila da su mi otkrili kancerogene tvorevine na jajnicima i jetri.

Dijagnoza: rak jajnika. Daljnja istraga otkrila je da je rak, točnije adenokarcinom, nastao u mom debelom crijevu i da se proširio na druge organe. To je moje stanje smjestilo u uznapredovali stadij raka debelog crijeva. Kako bih bolje razumio opseg bolesti, podvrgnuo sam se endoskopiji i kolonoskopiji. Veličina i uznapredovali stadij mog kolorektalnog raka predstavljali su izazov za medicinske stručnjake koji su manevrirali kamerom kroz moje povećano debelo crijevo. Nisam imao pojma da sam mogao živjeti s rakom osam do deset godina.

Tipično, znakovi raka debelog crijeva ostaju skriveni sve dok ne napreduje do stadija 3 ili 4, a čak ni tada ne moraju biti osobito teški. Osim toga, simptomi poput mučnine, zatvora, proljeva ili poteškoća s pražnjenjem crijeva mogu biti povezani s raznim drugim bolestima, ovisno o pojedincu. Nakon dijagnoze, kemoterapija je započeta kao dio njezinog plana liječenja. Tijekom borbe protiv raka susreo sam se s nakupljanjem tekućine u abdomenu, što je rezultiralo neugodnom nadutošću.

Kako bih riješio ovaj problem, posavjetovao sam se sa stručnjakom za gastrointestinalno zdravlje koji je dao preporuke za promjenu moje prehrane. Ti su prijedlozi uključivali smanjenje konzumacije mesa, izbjegavanje sirovog voća i povrća i odabir mekše hrane poput pudinga i pire krumpira.

Ove prilagodbe imale su trenutačan i pozitivan učinak na moj probavni sustav. Osim toga, podvrgnuo sam se nizu krvnih pretraga za praćenje napredovanja raka, uključujući pretrage za CEA, CA125 i CA19, koji su pokazatelji raka debelog crijeva i jajnika. Nadalje, trenutno sam podvrgnut genetskom testiranju kako bih stekao dublje razumijevanje o tome kako moja genetska struktura može doprinijeti razvoju raka. Ova informacija je podijeljena s MSN-om tijekom intervjua.

Preporučujemo