Zbog izravne izloženosti okolišu i složene strukture, koža je najveći organ ljudskog tijela i osjetljiva je na razne bolesti. Jedna od najčešćih pojava je kod mladih osoba koje moraju biti pod redovitim nadzorom i pregledima. Specijalistica dermatovenerologije dr. Jolanda Kanižaj-Rajković za Net.hr daje odgovore na upite vezane uz kožne i spolno prenosive bolesti.

Koji je razlog pojave mladeža? Većina ljudi ima nekoliko madeža, a na izgled tih madeža utječu tip kože, genetika i vanjski čimbenici. Među tim vanjskim čimbenicima poznato je da UV zračenje ima značajan učinak. Ključno je napomenuti da madeži imaju izravnu korelaciju s melanomom, malignom vrstom tumora kože. U 40 posto slučajeva melanom nastaje u madežu ili njegovoj neposrednoj okolici.

Koje su vrste mladeža podložne promjenama? Studije su potvrdile da su određene vrste madeža predisponirane za transformaciju u maligni oblik. Maligni melanom poznat je po brzom širenju i metastazama, zbog čega su rano otkrivanje i pravilno liječenje ključni za preživljavanje. Jednostavnije rečeno, ako se dijagnosticira i odmah ukloni u ranoj fazi, melanom se može izliječiti.

Pojedinci sa svijetlom kožom, svijetlim očima i kosom, oni koji su skloni opeklinama od sunca i oni koji su bili intenzivno izloženi ultraljubičastim zrakama sunca, osobito tijekom djetinjstva i tinejdžerskih godina, imaju povećanu vjerojatnost razvoja melanoma. Štoviše, većem riziku od obolijevanja su i osobe koje koriste solarij, one sa značajnim brojem madeža ili madeža koji su pretrpjeli displaziju, te osobe koje su prethodno bile podvrgnute liječenju raka kože ili melanoma, kao i rodbina oboljelih od melanoma. razvoj ove bolesti.

Važno je napomenuti da svaka promjena u izgledu madeža može predstavljati potencijalnu prijetnju. Međutim, također je važno razumjeti da nisu svi slučajevi pigmentiranih kožnih tvari indikativni za melanom. U mnogim su slučajevima te promjene bezopasne, no ipak se preporuča potražiti stručnost stručnjaka za procjenu. Jednostavan dermatološki pregled može ublažiti svaki strah ili zabrinutost od ozbiljne bolesti.

Možda vas zanima po kojoj se metodi ocjenjuju rizični mladeži. Kako bi se dijagnosticirali poremećaji madeža, pouzdan pristup je njihov pomni pregled digitalnim dermatoskopom. Ova metoda omogućuje stalno praćenje sumnjivih madeža koji se mogu promijeniti tijekom vremena. Prilikom svakog pregleda snimaju se fotografije i čuvaju za usporedbu s prethodnima. Ako se otkriju bilo kakve promjene na leziji, preporučuje se njeno uklanjanje. Za one s povećanim rizikom od melanoma, ova metoda praćenja je posebno važna.

Postoji nekoliko tehnika za uklanjanje madeža. Najjednostavniji način uklanjanja madeža i drugih kožnih lezija je lasersko uklanjanje. Anestezija obično nije potrebna. Proces uključuje korištenje laserske zrake za zagrijavanje i izravno uklanjanje madeža. Ova tehnika je bezbolna i ne zahtijeva nikakve rezove ili šavove na koži. Štoviše, manje je vjerojatno da će lasersko uklanjanje uzrokovati ožiljke u usporedbi s alternativnim metodama.  Međutim, treba napomenuti da se tijekom postupka zahvaćena tkiva u potpunosti eliminiraju na mikroskopskoj razini. Kao rezultat toga, nije moguće poslati uklonjeno tkivo patologu na analizu kako bi se potvrdila dijagnoza. Najučinkovitiji pristup u borbi protiv melanoma ostaje promptno uklanjanje sumnjivih kožnih tvari, zbog čega je preventivno djelovanje ključno. Neophodno je obaviti pravovremeni pregled kože kako bi se osiguralo da su sva zabrinjavajuća područja obrađena prije nego što prerastu u ozbiljniji problem.

Preporučujemo