Nesvakidašnje putovanje panonskog pomorca i njegove nekonvencionalne životne odluke pokazat će koliko je važno slijediti svoje srce u svim aspektima života.

 

Sve vreme svog postojanja Đorđe Balašević je boravio u svom rodnom Novom Sadu, nastanjen u okviru porodične kuće koja se nalazila u Ulici Jovana Cvijića. Intrigantan aspekt njegove loze je postupno gomilanje dodatnih slova uz njegovo prezime sa svakom generacijom koja prolazi, što je na kraju rezultiralo njegovim definitivnim oblikom, Balašević.

 

 

Prisjećajući se svojih ranih godina, talentirani umjetnik ispričao je priču o svom djedu, Đorđu Balašu, koji je imao čvrsta pravoslavna uvjerenja i brinuo se zbog toga što obitelj neće primiti sakrament pomazanja. Da bi to osigurao, odlučio je, u burnim vremenima 1941. godine, posjetiti općinu i platiti simboličnu članarinu, a naposljetku promijeniti prezime u Balašević. Vrijedno je napomenuti da se umjetnikov otac prvobitno prezivao Balašev, pa je stoga umjetnikovo početno ime Balašević. I danas je naše prezime ostalo prilično rijetko, prvenstveno u obodima Homoljskih planina. No, umjetnik smatra da svi imamo zajedničke korijene koji vuku još od Vlaha.

 

Cijeli život je boravio u istoj kući u kojoj je proveo djetinjstvo. Kuća se prenosila kroz četiri generacije prije njega, stvarajući osjećaj kontinuiteta i naslijeđa. Upravo se u tom poznatom prostoru doista osjećao poput sebe i cijenio je priliku da ondje odgaja vlastitu djecu. Odrastajući u ulici Jovana Cvijića, doživio je pravo djetinjstvo u stilu Toma Sojera. Njegova pet godina starija sestra Jasna odigrala je značajnu ulogu u njegovom ranom obrazovanju, naučivši ga čitati od malih nogu i njegujući njegov prirodni talent. Kao čudesno dijete, najznačajnije trenutke svog odrastanja zabilježio je na stranicama svoje knjige “Kalendar mog djetinjstva”.

 

 

Polaskom u srednju školu sve se za njega promijenilo. Njegov otac, radeći za bivšu jugoslavensku organizaciju, osigurao je posao u inozemstvu, uzrokujući gubitak kontrole nad njegovim životom. Njegov otac više nije dolazio na roditeljske sastanke, a njegov odnos s majkom je cvjetao. Stalno su ga podsjećali da je na njegovu genetiku utjecala njezina strana obitelji. Balaševići su bili točni pojedinci, rano su ustajali, držali se zakona, na poziv su se brzo pojavljivali na sudu i među prvima davali svoj glas. S druge strane, rođaci njegove majke bili su skloniji snovima i težnjama. U srednjoj školi, njegov akademski uspjeh pokazao je neobičan obrazac, briljirao je u srpskom i društvenim predmetima, ali se mučio s neuspjelim testovima iz fizike, kemije i matematike. Unatoč naporima, nije uspio napredovati u ovim predmetima. Balašević se prisjetio vremena kada je bio redovan učenik, uspio je napredovati do trećeg razreda srednje škole, ali na kraju nije mogao nastaviti. Preostale godine školovanja završio je kroz izvanredni studij prije upisa na fakultet.

Odlučiti se za geografiju pokazalo se kao savršena odluka, prvenstveno zato što prijemni ispit nije zahtijevao matematiku, ali i zato što je bila visoka. Ipak, njegova strast prema glazbi navela ga je da napusti svoje fakultetsko obrazovanje. Nakon što je izdao svoj debitantski album, više nije bilo povratka sa studija.

 

Intrigantno je da nikada nije pohađao glazbenu školu; njegova mu je muzikalnost bila prirodna. Nije mogao shvatiti zašto je njegovim vršnjacima bilo čudno što bez muke može pisati tekstove. Pretpostavljalo se da je to općepoznato, a tek je kasnije shvatio svoj jedinstveni talent. U dobi od 18 godina prvi put je uzeo u ruke gitaru. Unatoč tome što su ga obeshrabrili drugi koji su vjerovali da je prekasno za početak sviranja, počeo je stvarati pjesme za koje je znao da će drugima ostati neobjašnjive. Nije se smatrao glazbenikom i uvijek se identificirao kao tekstopisac kad god bi ga pitali za njegovo zanimanje. Glazbeni put ovog umjetnika započeo je osnivanjem benda Žetva, kojem je sam osmislio ime. Članovi ove grupe bili su njegovi bliski prijatelji iz srednje škole.

 

Osiguravanje radijskog termina za snimanje njihove jedine pjesme “U razdeljak te ljubim” otvorilo im je bezbroj vrata, unatoč tome što se radilo o tangu koji nikad nije posebno volio. To je označilo početak putovanja koje će ga voditi raznim stazama. Na kraju je napustio bend i osnovao Rani mraz kao šalu i prkos, jer rani mraz uvijek predstavlja opasnost za žetvu. Grupa se sastojala od prijatelja iz srednje škole, od kojih nitko nije bio vješt glazbenik. U početku su to zamislili kao prolaznu proslavu, no njihova pjesma Prva ljubav postala je veliki hit u Jugoslaviji i tjerala ih naprijed bez povratka. Potom su pokušali spojiti Rani mraz s grupom Suncokret, a nakratko su im se pridružili Bora Čorba i Bilja Krstić snage. No, Bora se ubrzo razišao zbog nespojivih kreativnih vizija. Kratko su vrijeme Bora i Bilja nastupali kao duet prije nego što su shvatili da je bolje ići različitim putevima.

 

Godine 1982. napravio je hrabar izbor da nastavi solo karijeru nakon što je izdao dva albuma sa svojim prethodnim bendom. Kasniji uspjeh koji je doživio s 12 novih albuma nije bio ništa manje nego izvanredan. Unatoč njegovim uspjesima, roditelji su se oštro protivili njegovoj odluci da postane glazbenik, inzistirajući na tome da se treba usredotočiti na studij geografije za koji se školovao. Nikada nisu došli ni na jedan njegov koncert, pa su ostala dva slobodna mjesta koja su bila rezervirana za njih. Međutim, njegov život nije bio usmjeren sve dok se na scenu nije pojavila njegova supruga Olivera. Trenutak kad su im se putevi ukrstili mnogima može djelovati nadrealno.

 

 

Došavši u Novi Sad s malom stipendijom grada Zrenjanina, Olja je sa sobom donijela izvanredno sportsko iskustvo. Bila je istaknuta gimnastičarka, olimpijska nada i reprezentativka. Postizanje takvog uspjeha u Jugoslaviji nije bilo lako. S druge strane, susrela je mladića koji je živio privilegiranim životom. Dolazeći iz prosperitetne građanske obitelji, navikao je na ugodan način života. Roditelji su ga u osamnaestoj godini, tražeći posao u inozemstvu, prepustili samom sebi. Unatoč svojoj polupopularnosti, bio je pomalo razmažen, pa je čak i vozio auto. U jednom su se trenutku prisjetili svog prvog susreta. Igrao je nogomet na Štrandu s prijateljima iz Studenjaka kad mu je ona prišla. Imala je nestašan plan na umu. Zamolila ga je da joj se pridruži u vodi, a ako on odbije, u šali mu je zaprijetila da će mu “naložiti” da joj drži ukosnice. Budući da joj se odlučio ne pridružiti, dopustila mu je da zadrži njezine male stvari. Zbog toga je morao sjediti u pijesku i strpljivo čekati da završi s plivanjem, cijelo vrijeme promatrajući njezine graciozne pokrete i zadivljene poglede koji su je pratili.

U studenom su je nazivali stjuardesom zbog nevjerojatne sličnosti s modelom iz reklame zrakoplovne kompanije. Kad je graciozno skočila u vodu i bez napora izvela salto, bilo je nemoguće da bilo koji heteroseksualni muškarac ostane netaknut. U tom trenutku sve mu je postalo jasno, zbog čega se slomio i shvatio dubinu svojih emocija. Takve osjećaje izrazio je Panonski mornar koji je 2001. objavio album “Dnevnik Starog Momka” posvećen svojoj najvećoj ljubavi i izvoru podrške. Album se sastoji od dvanaest pjesama od kojih je svaka nazvana po drugoj ženskoj osobi, a kada se inicijali tih imena spoje, otkriva se prava bit albuma: Olja je oličenje savršenstva.

Preporučujemo