U našo regiji imamo već drugi toplotni talas iako je tek početak ljeta a temperature su jako visoke što utiče ne samo na nas nego i na prirodu. Ukoliko imate posađeno cvijeće potrebno je da ga redovno zalijevate.

Intenzivni toplinski valovi ljeta mogu predstavljati znatan stres za biljke, bilo da se nalaze u vrtovima ili na balkonima. Često postavljano pitanje među ljubiteljima biljaka je: koje je optimalno vrijeme za zalijevanje tijekom razdoblja vrućine – jutro ili večer? Odgovor ovisi o vrsti biljke, korištenoj tehnici navodnjavanja i prevladavajućim vremenskim uvjetima; međutim, postoje općenite smjernice koje mogu pomoći u očuvanju vlage, ublažiti stres biljke i smanjiti rizik od bolesti. Jutarnje zalijevanje predstavlja značajnu prednost za većinu biljaka.
- Stručnjaci za hortikulturu slažu se da je optimalno vrijeme za zalijevanje rano ujutro, točnije između 5 i 7 sati. Razlozi za ovu preporuku su sljedeći: Temperatura tla ostaje niska, što sprječava trenutno isparavanje vode. Biljke imaju dovoljno mogućnosti za uzimanje vlage prije nego što intenzitet sunca postane pretjeran. Brzo sušenje lišća smanjuje vjerojatnost gljivičnih infekcija koje nastaju u vlažnom okruženju. Koristeći raspršivače ili sustave za navodnjavanje iznad glave, posebno je korisno zalijevati ujutro, jer ova praksa pomaže u sprječavanju zadržavanja vlage na lišću tijekom noći.
Večernje zalijevanje – razborit izbor Zalijevanje navečer (poslije 19 sati) može poslužiti kao održiva alternativa za one koji nemaju vremena ujutro; međutim, važno je pridržavati se određenih smjernica: Nanesite vodu izravno na korijenje, a ne na lišće. Važno je izbjegavati pretjerano zalijevanje, jer prezasićeno tlo može dovesti do truljenja korijena. Bitno je održavati ispravnu drenažu u tlu ili posudama. Tijekom večeri vlaga se zadržava u tlu dulje vrijeme zbog izostanka isparavanja; međutim, ovo stanje također povećava vjerojatnost bolesti ako voda ostane na lišću.
Zalijevanje prema vrsti biljke ✅ Jednogodišnje biljke imaju plići korijenski sustav, što rezultira bržim procesom sušenja. U razdobljima povišenih temperatura preporučljivo ih je češće zalijevati, eventualno svakodnevno.
✅ Trajnice, karakterizirane dubljim sustavom korijena, pokazuju veću otpornost na sušne uvjete. Dovoljno ih je zalijevati jednom do dva puta tjedno, pazeći da zalijevanje bude dovoljno temeljito da vlaga dopre dublje u tlo. Povrće, uključujući krastavce, tikvice, celer, cvjetaču i papriku, pokazuje visok stupanj osjetljivosti na nedovoljnu vlažnost. Kako bi se osigurala odgovarajuća hidratacija za rast i razvoj plodova, preporučljivo ih je zalijevati rano ujutro. Posebnu pozornost treba posvetiti lončanicama. Lonci imaju tendenciju bržeg zagrijavanja i isparavanja vlage, osobito kada su izloženi izravnoj sunčevoj svjetlosti.
U uvjetima pretjerane vrućine, posebno kada temperature prelaze 35°C, može biti potrebno navodnjavanje biljaka dva puta dnevno – jednom ujutro i ponovno navečer. Da biste utvrdili razinu vlage, umetnite prste u tlo; ako je tlo suho dublje od 2 cm, to znači da je biljci potrebno zalijevanje. Preporuka: Ispod lonaca stavite tanjuriće; međutim, svakako ih ispraznite dvadeset minuta nakon navodnjavanja kako biste spriječili da korijenje ostane trajno zasićeno. Venuće ne znači samo po sebi da je biljka u procesu umiranja. Umjesto toga, često služi kao odgovor na povišene temperature, a ne kao pokazatelj nedostatka vode. Kako bi smanjili gubitak vode isparavanjem, biljke mogu zatvoriti svoje pore, što može dovesti do privremenog stanja venuća.
Je li zemlja u stanju suhoće? Postoje li naznake bolesti ili napada štetnika? Je li biljka bila predugo izložena izravnoj sunčevoj svjetlosti? Ako je toplina temeljni čimbenik, biljka obično pokazuje znakove oporavka do večeri. Zalijevajte ga umjereno i pustite da se temperatura spusti prije daljnje hidratacije. Neophodno je redovito praćenje vlažnosti tla Odgovarajuće vrijeme i tehnika zalijevanja mogu značajno utjecati na razliku između uspješnih, živih biljaka i onih koje teško podnose ljetne vrućine.
Bilo da se uzgaja cvijeće, povrće ili ukrasno bilje, ključno je razumijevanje njihovih zahtjeva, kao i sposobnost promatranja i prilagođavanja u skladu s tim. Preporučljivo je zalijevati korijenje rjeđe, ali u većoj količini svako jutro, jer je ovaj pristup najučinkovitija strategija za ljetne dane.