Cijeli region jutros je duboko potresla vijest o smrti Bore Đorđevića. Iako je smrt Bore Đorđevića svakako tragičan događaj, nije neočekivano da su društvene mreže preplavljene negativnim komentarima, što je trend koji je postao uobičajen u suvremenom društvu. Nakon dugotrajne borbe s opstruktivnom bolešću pluća koja mu je značajno narušila zdravlje, Bora Đorđević preminuo je u bolnici u Sloveniji.

  • Bora Đorđević bio je duboko vezan uz glazbu koja je bila bit njegovog postojanja. I u izazovnim vremenima ustrajao je u nastupu do posljednjih trenutaka, a utjehu je pronalazio uz suprugu Dubravku. Prije hospitalizacije, Đorđević je, uočivši značajno pogoršanje zdravstvenog stanja, sastavio oporuku o kojoj je razgovarao sa suprugom. Kako prenosi Republika, on je svu svoju imovinu ostavio nasljednicima u Malteneu, mjestu za koje je bio jako vezan.

Nakon što je tijekom rutinskih pregleda otkrio ozbiljnost svojih zdravstvenih problema, sastavljao je oporuku, svjestan osoba koje želi navesti kao korisnike, prvenstveno suprugu i djecu kao glavne nasljednike. Iako je dugo zastupao autonomiju i samodostatnost, Bora je želio svu svoju imovinu ostaviti u nasljedstvo supruzi i djeci. Izrazio je svojoj ženi: “Ti znaš kako reagirati ako se pojave neočekivani događaji, a oni posjeduju sve od mene.” Ipak, izvor “Republike” je rekao da nije otkrio više detalja u vezi s oporukom.

  • Bora je pun iščekivanja dočekao izlazak svog novog albuma, kojem je posvetio značajan trud, prenoseći svoje posljednje želje kroz svoju glazbu. „Radost što sam postao počasni građanin nakon što sam rođen u Čačku je ogromna. Taj grad u meni budi duboke emocije“, rekao je Bora. Izrazio je i želju da jedna ulica u Čačku ponese njegovo ime. Iako je priznao da se takva odlikovanja obično događaju posthumno, primijetio je da mu to nije bitno jer on neće biti tamo da to cijeni.

Usporedio je taj osjećaj sa svojim iskustvom u beogradskom zoološkom vrtu, gdje je staza nazvana Borina aleja. Tijekom koncerta u Čačku, Bora je izveo iskrenu izvedbu pjesme “Dvije gitare” koju je napisao zajedno s pokojnim basistom Mišom Aleksićem. Emocijama nabijeni stihovi duboko su odjeknuli u publici i mnoge rasplakali, a Bora je nastup posvetio Čačanima kao posljednjoj želji.

  • Stihovi pjesme prenose poruku: “Pošalji moje tijelo u Čačak u Srbiji, a moje srce u Ljubljanu; neka tamo ostane. Molim te, ne troši svoj novac na mene. Ne smatram se izvanrednom osobom.” Pjesma “Look at the home of your angels” nastala je spontano 1985. i nalazi se na albumu “Truth”, nazvanom po romanu Thomasa Wolfea koji govori o američkoj krizi. Bora Đorđević, poznat po svojoj buntovničkoj naravi, tvrdi da se tekst pjesme otkriva sam.

Napomenuo je da iako rima možda nije besprijekorna, pjesma se transformirala u nešto veće od svog izvornog oblika. Utjecaj glazbe mijenja se ovisno o okruženju, bilo da se radi o bendu, zboru ili simfonijskom orkestru. U ratom pogođenom gradu Vukovaru, gdje su samo djeca ispunila gledalište, pjesma je imala poseban odjek. Đorđević se prisjetio nestvarnog trenutka u Beču kada je hor Prvog srpskog pjevačkog društva pjevao pri polasku na vlak.

  • “Prvi put u povijesti za austrijsku željeznicu, polazak vlaka je odgođen dok ne završi pjesma”, primijetio je Đorđević. Brojni pojedinci predložili su ovu pjesmu za državnu himnu Srbije. Đorđević je izrazio divljenje “Politici”, ističući njene redovne nastupe. Spomenuo je pokret koji podržava ideju da se ova pjesma proglasi himnom Srbije. Iako je priznao da nacionalna himna već postoji, ovaj je prijedlog smatrao znakom časti.
Preporučujemo