Okus lovora karakterizira jak, aromatičan, pikantan i gorak okus. Vitamin A, C i vitamini B kompleksa mogu se pronaći u svježem lišću lovora, zajedno s nizom minerala poput kalcija, mangana, željeza, selena, cinka i magnezija.

Eterično ulje koje se nalazi u lovoru čini otprilike 1 do 3 posto njegovog sastava, a sastoji se od cineola, eugenola, tanina, seskviterpena i gorkih tvari. Procesom ekstrakcije iz lista lovora dobiva se eterično ulje lovora. Cineol, jedna od komponenti, pokazao je svoju sposobnost induciranja apoptoze, ili programirane stanične smrti, u specifičnim vrstama stanica raka, čime pokazuje antitumorski učinak.

Eugenol, koji se nalazi u lovoru, igra ključnu ulogu u njegovim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, kao i njegovoj sposobnosti da izazove umirujući učinak. Štoviše, eugenol se pokazao u borbi protiv epilepsije i potiče sedaciju. Adstringentna svojstva tanina čine ih učinkovitima u liječenju proljeva. Utvrđeno je da se seskviterpeni bore protiv leukemije. Eterično ulje koje se nalazi u suhim plodovima lovora sastoji se od terpena (kao što su cineol, terpineol i citral), seskviterpena i miristinske kiseline.

Opsežan kemijski sastav lovorovih listova omogućuje raznolik niz ljekovitih svojstava. Kroz povijest, lovor se koristio u terapiji, osobito stari Grci i Rimljani, za liječenje raznih bolesti.

Pospješuje proces probave
Jedna od prednosti je njegova pomoć u liječenju respiratornih bolesti.
Pomaže u ublažavanju problema povezanih s menstruacijom.
Ublažava osjećaj tjeskobe i napetosti
Potiče aktivaciju imunološkog sustava
Proizvod ima antiseptička i antifungalna svojstva.

Za pripremu čaja od lovorovog lista jednostavno nasjeckajte jedan svježi ili osušeni list lovora i stavite ga u šalicu. List preliti s 2 dl kipuće vode i poklopiti šalicu. Nakon što ga ostavite da stoji trideset minuta, procijedite čaj. Za optimalne rezultate konzumirajte jednu do dvije šalice ovog čaja dnevno, najbolje prije jela. Lišće se također može koristiti za izradu biljnih kupki. Za pripremu kupke sitno nasjeckajte oko 20 listova lovora i kuhajte ih u 5 litara vode. Nakon što je prekrijete, ostavite smjesu da se natapa jedan sat prije nego što je izlijete u kadu. Osim toga, eterično ulje lovora koristi se u proizvodnji sapuna.

Lovorovo lišće ima jak miris, što ga čini učinkovitim za odvraćanje insekata. Za očuvanje okusa ključno je osušene listove ne čuvati dulje od godinu dana. Preporuča se čuvanje lovora u hermetički zatvorenoj staklenci zaštićenoj od svjetlosti. Osim toga, sušeno lišće lovora može se koristiti za poboljšanje okusa raznih jela. Zbog izuzetne otpornosti na bolesti i štetočine lovor se preporuča saditi uz nježne biljke. Trudnice trebaju biti s oprezom kako bi izbjegle konzumaciju lovorovog lista, jer može izazvati pobačaj. Osim toga, važno je napomenuti da je lovorov list otrovan i za pse i za mačke.

Preporučujemo