Advertisement - Oglasi

Kada se naše tijelo bori sa nekom bolešću u velikom broju slučajeva ono nam šalje signale u vidu simptoma koje je potrebno na vrijeme prepoznati i obratiti se doktoru za savjet i pomoć.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ako primijetite da su vam nokti na nogama lomljivi ili sporo rastu, savjetuje se da ne zanemarite ovaj potencijalni pokazatelj. Bilo bi mudro konzultirati se s liječnikom kako bi procijenio vaše zdravstveno stanje. Povišene razine kolesterola mogu dovesti do periferne arterijske bolesti (PAD), stanja koje karakterizira nakupljanje masnih naslaga unutar arterija koje ometaju cirkulaciju krvi. Posljedično, to dovodi do smanjene prokrvljenosti stopala, što dovodi do vidljivih promjena na noktima.

Liječnici iz British Heart Association upozoravaju da grčevi u stopalima i nogama, zajedno s utrnulošću ili promjenama boje kože, mogu ukazivati ​​na ozbiljan temeljni problem. Periferna vaskularna bolest (PVD) nastaje kada se krvne žile suze, otvrdnu ili začepe, ograničavajući cirkulaciju krvi prvenstveno u nogama i stopalima. Potencijalni simptomi mogu uključivati: Smanjen rast dlaka na nogama. Koža koja je crvenkasto-plava ili blijeda. Rane ili lezije na donjim ekstremitetima koje pokazuju produljeni proces cijeljenja. Debeli, neprozirni nokti na nogama Osjećaj obamrlosti praćen osjećajem težine u mišićima.

U kasnijim fazama može se razviti kritična ishemija ekstremiteta, što je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Značajna opstrukcija krvnih žila u donjim ekstremitetima može dovesti do intenzivne nelagode u stopalima i nožnim prstima, čak i kada miruju. Osim povišene razine kolesterola, faktori rizika koji doprinose su hipertenzija, dijabetes, pretilost i nedostatak odgovarajuće tjelesne aktivnosti. Neophodno je prepoznati ove simptome i odmah potražiti stručnu pomoć kako biste očuvali zdravlje svojih stopala i cijelog tijela. Koje mjere možemo poduzeti da spriječimo i ublažimo probleme perifernih krvnih žila?

Kad je riječ o zdravlju krvnih žila, posebice donjih ekstremiteta, prevencija igra ključnu ulogu. U nastavku su neke preporuke koje podržavaju medicinski stručnjaci: Neophodno je održavati zdravu tjelesnu težinu jer pretilost dodatno opterećuje krvne žile. Redovita tjelesna aktivnost, poput hodanja, plivanja ili blage aerobne vježbe, poboljšava cirkulaciju. Preporučljivo je suzdržati se od duljih razdoblja neaktivnosti; čak i povremeno istezanje tijekom dana može biti korisno.

  • Neophodno je pratiti i kontrolirati krvni tlak i razine kolesterola; stoga su neophodni redoviti liječnički pregledi. Prestanite pušiti, jer su cigarete jedan od primarnih čimbenika rizika povezanih s vaskularnim bolestima. Konzumirajte hranu bogatu vlaknima i omega-3 masnim kiselinama, a unos zasićenih masti i šećera svedite na minimum. Preporučljivo je nositi udobnu obuću koja ne opterećuje stopala te je redovito njegovati. Ako primijetite bilo kakve simptome, uključujući nelagodu ili promjene na koži ili noktima, neophodno je odmah se obratiti liječniku. Pravovremena dijagnoza i intervencija mogu značajno poboljšati kvalitetu vašeg života i spriječiti ozbiljnije komplikacije.

Bonus tekst:

Smokve, plod stabla smokve, još od vremena starih civilizacija smatraju se simbolom plodnosti i obilja. Njihova ukusna esencija, zdravstvene dobrobiti i kulturni značaj učinili su ih neizostavnim dijelom prehrane, kao i središtem brojnih legendi i mitova. Ovaj će esej ispitati povijesnu pozadinu, prehrambene prednosti i kulturni značaj smokava, ističući njihovu važnost u ljudskom postojanju kroz povijest. Podrijetlo i povijest smokava sežu u Aziju, točnije u regije Bliskog istoka i jugozapadne Azije. Ovo voće je poznato od osvita ranih civilizacija, koje su postojale u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu.

Rimljani su smokvu smatrali afrodizijakom, dok su je u Egiptu koristili u medicinske svrhe. Smokve se spominju u Bibliji i brojnim religijskim i filozofskim tradicijama, gdje simboliziraju život, mudrost i duhovno prosvjetljenje. Na primjer, budistički tekstovi pokazuju da je Buddha postigao prosvjetljenje dok je meditirao ispod smokve. Po nutritivnom sastavu smokve su vrlo hranjivo voće, bogato vlaknima, vitaminima i mineralima. Očaravajuća slatkoća smokava može se zahvaliti njihovoj visokoj koncentraciji prirodnih šećera, a također osiguravaju značajnu količinu kalija koji je neophodan za pravilan rad kardiovaskularnog i krvožilnog sustava.

Nadalje, smokve su važan izvor vitamina K, neophodnog za održavanje zdravlja kostiju, i vitamina B6, koji ima ulogu u kognitivnoj funkciji i jačanju imunološkog sustava. Značajna značajka smokava je njihov značajan sadržaj vlakana; konzumacija samo pet smokava srednje veličine može osigurati oko 20% preporučenog dnevnog unosa vlakana, što pomaže probavi i pomaže u snižavanju razine kolesterola.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo