Danas vam donosimo jednu istinitu i neobičnu priču koja je kod nekih izazvala i jezu. Naime poznati glumac je primjetio da mu nestaju namirnice iz frižidera pa je odlučio da postavi kameru.

Pokušavajući riješiti naizgled jednostavan problem – misterij hrane u vlastitom stanu, glumac Joe Cummings odlučio je postaviti sigurnosnu kameru u kuhinju. Mislio je da će razotkriti svoju sadašnju djevojku kako u tajnosti jede svoje zalihe, no ono što je kamera zabilježila nije bila obična svađa para. Umjesto sitnog svakodnevnog detalja, suočio se sa situacijom koja je, kako je kasnije objasnio, bila sličnija sceni iz horor filmova nego stvarnom svijetu. Kamera je snimila čovjeka kojeg do sada nije vidio.
- Tijekom noćne tišine, putovala je od otvora na stropu do stola, pa do kuhinje. Krećući se sporo i oprezno, poput nekoga tko je ondje živio neko vrijeme, uzimala je hranu, piće iz hladnjaka i, u jednom od najzabrinjavajućih slučajeva, virila je u sudoper. Kad je Cummings izašao iz svoje sobe ne znajući da itko boravi iznad njegovog stana, čuo je ženu kako razgovara sama sa sobom u mračnom prostoru. Zatim se povukao natrag u svoju sobu i nestao u noći.
Ovaj slučaj, koji je vrlo detaljno dokumentirala novinarka portala Steel Kurir Milka Đukić, pokazuje kako sigurnosne kamere često ne otkrivaju ono što želimo, već ono na što nismo spremni. Cummings je odmah nakon gledanja videa napustio stan i pozvao policiju. Dolaskom policijskih službenika koji su pregledali teren, utvrđeno je da je žena duže vrijeme bila skrivena na tavanu stana. Ovom se prostoru nije moglo pristupiti niti ga je moguće prozračiti, ali je bio dovoljno velik da se stvori improvizirani kutak s dekom i nekoliko osobnih stvari. Cummings vjeruje da je policija vjerovala da je žena namjeravala opljačkati stan, no oni su umjesto toga odlučili šutjeti i živjeti na tavanu.
Malo je progovorila, tada ili kasnije. Nije uspjela razjasniti kako je točno ušla u stan, a Cummings ni na to nije imao konkretan odgovor – pretpostavio je da je možda kroz prozor koji vodi do stepenica za slučaj opasnosti, jer je zgrada bila na visokom katu. Unatoč činjenici da je bio šokiran i uzrujan, Cummings nije uspio pokrenuti kaznenu prijavu. Supruga mu je, kaže, izgledala izgubljeno, možda psihički bolesna, nije imao snage kritizirati je. Policija New Yorka kasnije je priznala da su ovi slučajevi povremeno prisutni, osobito u starijim zgradama koje imaju zajedničke tavane ili poplavljene krovove.
Ove se priče rijetko objavljuju u medijima, ali svejedno ukazuju na uznemirujuću i značajnu pojavu u velikim gradovima. U tekstu objavljenom na web stranici Discovery.com psiholozi su zabilježili porast broja urbanih slučajeva neotkrivenih ulazaka i boravaka u tuđim stanovima, te se slučajeve naziva “urbanim skrivanjem” ili “parazitskim stanarima”. Kako pišu: “U velikim gradovima, gdje su troškovi stanovanja visoki i gdje se mentalno zdravlje često zanemaruje, postoji tendencija da se ljudi skrivaju u zajedničkim prostorima, bez znanja svojih vlasnika, to je često na period od nekoliko tjedana.”
Skriveno beskućništvo: Discovery.com. Ova je priča imala ogromnu količinu pregleda na YouTubeu i drugim medijskim platformama. Komentari su bili ili zbunjujući ili šaljivi, ali većina njih je imala zajednički nazivnik: nelagodu. Koncept da netko nepoznat i neranjiv može dijeliti prostor s vama, a da toga niste svjesni, ostavlja trajni dojam nelagode. Neki su odmah nakon objave videa odlučili postaviti kamere u svoje domove, dok su drugi počeli detaljnije istraživati tavane, podrume i mračne prostore stanova.
Iako je sličan filmskoj radnji, ovaj slučaj pokazuje koliko je relativna privatnost modernog društva slična onoj u filmu i kako se najteže istine često izvlače iz zajednice. Iz skrivenih prostora vašeg osobnog prebivališta. U vremenu koje karakterizira neumoljiva težnja za sigurnošću i nadzorom, istina je da se najveći strah često nalazi na mjestima gdje ga najmanje očekujemo.