Uslijed velikih poskupljenja koja su nastupila zbog burnih dešavanja u odnosu Ukrajina – Rusija, te pandemije virusa koja nas je nedavno zadesila, ljudi pokušavaju na sve načine uštedjeti koji dinar a najveću brigu predstavljala im je nova grejna sezona koja je uslijedila.

U skladu sa time, Slobodan Vesić koji dolazi sa planine Rudnik, uspio je pronaći idealan način kako da uštedi određene svote novca a zbog svojih izuma postao je izuzetno popularan u Srbiji ali i zemljama regije. Jedan od njegovih posljednjih izuma bio je sat koji dolazi u dvije varijente, sa jednom i sa pet kazaljki a kako se navodi, pomoću njega Slobodan u svakom trenutku može vidjeti koliko je sati na različitim kontinentima.

“Imam prijatelje u celom svetu i zato sam napravio dva sata, jedan da pokazuje vreme u Čikagu, Moskvi, Tokiju, Sidneju, a drugi na mom Rudniku. Sat sa jednom kazaljkom na sebi ima dva polja – svetlo i tamno, u zavisnosti od doba dana na svakih petnaest minuta pokazuje koliko ima sati u Srbiji. Drugi časovnik koji sam ručno napravio sa pet kazaljki pokazuje vreme na nekoliko kontinenta, pa tako kada hoću da se čujem sa sestrom u Čikagu zbog vremenske razlike,pogledam na sat i vidim ako je kod nas četiri sata popodne kod nje je devet časova pre podne, ne moram da se sabiram” – kazao je Slobodan.

Vesić je u svojoj mladosti pohađao školu za elektromehaničara a potom se zaposlio u Elektrodistribuciji gdje je godinama radio kao poslovođa, tokom tog perioda sakupio je veliki broj ideja koje je sada odlučio realizovati a časovnik je bila samo jedna od njih. “U njega sam ugradio feder koji nakon nestanka struje omogućuje da sat radi još naredna tri dana, dok sekundara na mojim satovima ne postoji. Kod Srba u ovim krajevima poznato da je jedinica mere za vreme „onomad – Slobo bio u Hagu, ili onomad je za vreme rata“ ovde se vreme gleda od Vidovdana do Savindana i obrnuto” – dodao je.

Još jedna od njegovih ideja bila je i “TA peć” pomoću koje je zagrijavao svoj stan u kojem živi za samo pet hiljada dinara mjesečno. Njegov stan izgrađen je od 55 kvadrata i nikada nije imao centralno grijanje, zbog čega je odlučio upustiti se u izradu novog projekta, odnoso peći koja će na temperaturi od 6 stotina stepeni pumpati zagrijanu vodu direktno u radijatore koji bi za veoma kratko vrijeme trebali dostići temperaturu od 60 stepeni. Predvidio je i nestanak električne energije s obzirom da su redukcije u njegovoj oblasti veoma česte, a kao pomoćno napajanje uzeo je mercedesov akumulator koji je koristio još za vrijeme rata. Ostatak možete pročitati ovdje.

Preporučujemo